נתניהו, היחיד שמרוויח ממריחת הזמן

נתניהו וכדורגל
נתניהו וכדורגל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בנימין נתניהו עומד בראש ממשלה מוזרה, ללא תקדים, בהחלט עם סיכוי להתמשכות, בבחירות נוספות גם לאחר הבחירות הבאות. בעבר, בממשלת מעבר אי אפשר היה לפטר או למנות שרים. לפי חוק יסוד: הממשלה (2001) שר בממשלת מעבר יכול להתפטר ואפשר למנות במקומו שר חדש ללא אישור הכנסת אם הממונה, ראש ממשלה מכהן כחבר הכנסת. מאחר והמושג 'ממשלת מעבר' בוטל סטטוטורית, בידי רוה"מ לפטר שרים עפ"י ראות עיניו.

במידה והכנסת היא שמחליטה על פיזור הכנסת, כמו בסיטואציה הנוכחית, הממשלה נחשבת לממשלה רגילה. אחת המשמעויות של ממשלה רגילה היא שמינוי שרים חדשים מחייב את אישור הכנסת.

מאידך, רוה"מ יכול למנות מ"מ לשרים שפוטרו, או כשהתיק פנוי. באם רוה"מ יביא מינויים חדשים, של מי שלא מכהן כשר פעיל לתפקיד שר חליפי, הוא חייב אישור פורמאלי בכנסת החדשה. כלומר, 'סידור' עם ח"כ או יותר מהגוש הלעומתי, כולל ישראל ביתנו של איווט ליברמן. גם הימנעות תספיק, אין צורך ברוב של 61, מספיק רוב רגיל.

ואלה המשפטים

המאבק על תפקידים בתוככי הליכוד ואצל השותפות שכן חברו לקואליציית הליכוד, גדול. המועמדים מבינים שלפי הכלל הידוע, "אין דבר יותר קבוע מזמני", מינוי זמני הינו הבטחה עתידית, שיהיה קשה להשתחרר ממנה. שר התשתיות ישראל כץ, קיבל מינוי קבוע כשר חוץ, לאחר שתקופת כהונתו כמ"מ עברה את המקסימום המותר, 90 יום. תיק התשתיות, הינו בעל נפח ותקציבים פנוי.

פיטוריהם של השרים לשעבר בנט-שקד פינו 2 תיקים בכירים. תיק החינוך הובטח לרב רפי פרץ מ'איחוד מפלגות הימין' ואילו תיק המשפטים משאת ליבו של בצלאל סמוטריץ', עדיין לא מאויש.

לשר יריב לוין נאמנו של רוה"מ ומי שמנהל מטעמו את המו"מ הקואליציוני, התיק הוצע. השר לוין חפץ בתיק, אך לא כמינוי זמני. לוין המצוי בפרטי המו"מ 'מבין' או יודע שהסיכוי שימשיך להחזיק בתיק לאחר הבחירות הקרבות, קלוש. משכך, השר לוין הודיע שאינו מעוניין.

באיחוד מפלגות הימין ובעיקר המועמד לשר שני מטעמם, ח"כ בצלאל סמוטריץ' סימנו את המטרה: תיק המשפטים ולא מוכנים לכל חלופה. זו האג'נדה המרכזית של המפלגה. שינוי מהותי בכללים, חקיקת 'פסקת ההגבלה', צמצום כוח הרשות השופטת על חשבון הרשות המחוקקת-הכנסת, אי התערבות במדיניות והחלטות הרשות המבצעת-הממשלה. מבחינתם זה ה'קאזוס-בלי' שעליו לא מתפשרים.

בלי סטופר

בנימין נתניהו היה יותר משמח להישאר כמחזיק זמני בתיק המשפטים. התיקים והפרשיות בהם הוא מסובך, מונעים זאת מראש. המערכת הפוליטית והמשפטית 'חיכתה' למינוי מיידי, עם פיטורי השרה שקד. היועמ"ש שאישר לנתניהו מראש התמהמהות של 48 שעות, התבטא: 'לא עומדים עם סטופר וסופרים שעות', השעות הנוספות הפכו לימים.

ביום ד' התנועה לטוהר המידות עתרה לבג"ץ בדרישה, שממשלת ישראל תפעל למנות באופן מיידי שר משפטים, כדי שתיק המשפטים לא יוחזק בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, כדי להימנע ממצב של ניגוד עניינים חריף, שבו בנימין נתניהו, המואשם בעבירות שחיתות בכפוף לשימוע, יהיה ממונה בפועל ולמעשה על אנשי הפרקליטות ועל היועמ"ש עצמו. בנוסף, התבקש הבג"ץ להורות ליועמ"ש מנדלבליט, להנחות את בנימין נתניהו לצאת לחופשה כפויה מתפקיד שר המשפטים, עד למינוי שר אחר לתפקיד, ולצוות עליו להימנע מלהפעיל כל סמכות הקשורה בתפקיד.

נתניהו כמו נתניהו, כל מה שאפשר לדחות ולעשות ברגע האחרון, בפרט כשהכוח והסמכות נשארים בידיו הנאמנות, נעשה רק ברגע שאחרי. היועמ"ש מנדלבליט איפשר לו למרוח את הזמן במינוי שר משפטים, ובמקביל מאפשר למנות מינויים בכירים בממשלה, שלפי החוק החדש מ-2001 כבר אינה מוגדרת כממשלת מעבר. לפני כחצי שנה, בעת ההודעה על הקדמת הבחירות לכנסת ה-21, פרסם היועמ"ש החלטות והנחיות שונות, שהגבילו את סמכויות והיכולות של ממשלה זמנית. בכך הוא מנע מראש מינוי מפכ"ל.

כיום היועמ"ש שינה הנחיותיו, השינוי מוסבר, בנימוק שהבחירות החוזרות יוצרות נסיבות מיוחדות וממשלת מעבר ארוכה במיוחד. חברי הליכוד והמועמדים הפוטנציאלים ממלאים פיהם מים, כנ"ל השותפים לקואליציה ששבויים במעגל קסמים של חשש מאיבוד השלטון. הם ממתנים את הדרישות והביקורת ואינם פוצים פה, לנוכח השינויים בסדרי השלטון שנכפים ע"י רוה"מ, כמלך בממלכתו.

בליכוד מתלוצצים, כי בגלל 'כמות הקופצים' על 'מעט התיקים' שהתפנו, דחו את ההחלטות לשבוע הבא, אולי בינתיים יפתח תיק לאחד המועמדים, והתחרות תקטן…

בסוף השבוע הגיע הקץ על חלומו של סמוטריץ', ונתניהו העניק את תיק המשפטים לח"כ אמיר אוחנה ובכך "פתח חזית" עם בן בריתו מימין, שיצא למתקפה כוללת, על ראש הממשלה ועל עמיתו להנהגת איחוד מפלגות הימין הרב רפי פרץ.

סידורי עבודה

תיק המשפטים נמסר לח"כ אוחנה כחלק מסבב תיקים נרחב שנתניהו מתכנן בימים הקרובים. אצל נתניהו זה ימשך שבועיים. בעזרת התגמולים נתניהו יוכל להרגיע ולפצות את נאמניו, ולשמור על רגיעה בגזרות רגישות לפני הבחירות.

לגלעד ארדן השר לבטחון פנים, הוצע בפעם השלישית מינוי לשגריר באו"ם במקומו של דני דנון, מינוי שיפנה משרד נחשק לנתניהו. לשר איוב קרא שהודח ממקום ריאלי לכנסת, הוצע תפקיד השגריר בקהיר, למרות שלתפקיד, אחד הבכירים והחשובים במערך החוץ של ישראל – כבר קיים מינוי מקצועי מתוך שורות משרד החוץ, שממתין לאישור ממשלה פורמאלי.

מינוי איוב קרא לתפקיד דיפלומטי רגיש, מעלה תמיהות. איוב קרא כבר הסתבך בשנים האחרונות בשורה של תקריות לא נעימות בלשון המעטה. לנתניהו הקונה שקט תעשייתי, זה לא מפריע. באם 2 המינויים יוסכמו ויעשו הלכה למעשה, בנוסף לתיקי המשפטים ותשתיות, יתפנו לסבב החדש עוד שני תיקים משמעותיים היקרים ללבו של נתניהו – ביטחון הפנים והתקשורת, בכך יגדל סל האופציות שנתניהו יציע למקורביו או לבעלי כוח פוליטי במרכז הליכוד, כדי להבטיח ולבצר את מעמדו לקראת הבאות.

כרגע נתניהו נוהג כמלך בממלכתו הפרטית. ברצונו מדיח, ברצונו ממנה, ברצונו משהה, ברצונו דוחה. מי שימונה, יודה. מי שנגרר לאין ודאות שסופה אכזבה רבתית, ישמור טינה ויחכה לסיבוב הבא. גדעון סער אחד הממתינים. נתניהו יכול היה לקנות את אמונו ע"י מינויו לתפקיד משמעותי, אבל נתניהו לא מסוגל. סער יחכה ויתאכזב, החשבון יוגש. המצב הנוכחי שיש ממשלה שאי אפשר להפילה, הינו כאוטי, לא נורמאלי, לא סביר בעליל. בינתיים נתניהו גוזר את כל הקופונים האפשריים.

השארת תגובה