בשם היתומים: תודה איציק

דוד חכם
דוד חכם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במהלך השבוע נפתח הקמפיין של אביגדור ליברמן באמירה שבמדינת ישראל מוקמת מדינת הלכה. הניסיון הזה של אביגדור ליברמן למשוך את הכיוון של מערכת הבחירות שהוא כפה על אזרחי ישראל לוויכוחים של דת ומדינה צלח. הוא הצליח לו מאוד אודות לאמירותיו של בצלאל סמוטריץ' השבוע במרכז הרב בחגיגות ליום ירושלים, שם, סמוטריץ' הביע את תקוותו של השיבה שופטינו כבראשונה.

או אז, ישר קפצו שני הטוענים לכתר. יאיר (היהיר) לפיד, והטוען החדש לשנאת החרדים איווט ליברמן. אמירתו של סמוטריץ' שיחקה להם קלף. בינתיים. למה בינתיים אתם שואלים? כי במינויו של חבר הכנסת אמיר אוחנה ביום רביעי לשר המשפטים של מדינת ישראל הפך את נתניהו את הקערה (גם זה לבינתיים) על פיה.

שלא יהיה ספק, גם אם בהנחה שכל מערכת הבחירות הזו תתנהל סביב ענייני דת ומדינה, אני מעריך שלמרות כל זאת גוש הימין ללא ליברמן יסיים עם 63/64 מנדטים.

במקטע השני אסייג את הערכתי זו. ליברמן ולפיד מתקוטטים עכשיו ביניהם מי ייקח את קולות החילונים. ציבור מצביעי כחול לבן והנדוניה שמביא עימו יאיר לפיד למפלגה מונה כמה עשרות אלפים טובים שמאמינים שדרך יאיר לפיד תיעצר ההדתה.

רבים ממצביעיו לשעבר של יאיר לפיד כבר אינם קונים את דברי ההסתה אותם הוא משמיע חדשות לבקרים. לכן, כל ההתקוטטות עכשיו בין ליברמן ללפיד לא אמורה להדאיג. הרי שימו לב, כבר רבים רבים מאזרחי ישראל אינם קונים את הלוקש הנמכר להם בדבר גיוסם של בחורי ישיבות לצבא. הנושא הזה מוצה עד תום. נכתש ונכתב עד שלא ממש מעניין את הציבור הישראלי. לא קונים את דברי ההסתה בדבר מדינת הלכה.

אם ילך לו לליברמן או לא, אני עוד לא יודע להעריך. אבל מה שכן אפשר לומר שזה לא מייצר אנשים חדשים שיתמכו בפופוליסט שהתווסף למערכה הזו ושמו איווט ליברמן.

ליברמן ולפיד יהלמו חזק בתקופה הקרובה בציבור החרדי ובנציגיו. שניהם מבינים שהם צריכים להוכיח את עצמם. ליברמן צריך לכסות על הציבור הרוסי שיעזוב אותו בבחירות הללו בגלל שהוא הפיל ממשלת ימין. ואילו יאיר לפיד יצטרך להוכיח לראשי כחול לבן (שחלקם התחיל להבין את הנזק שהוא לפיד עושה להם, למרות שהם עדיין לא מדברים על כך בפומבי) שהוא עדיין שווה. לפיד יצטרך להזיע קשה הפעם על קהל הבוחרים הזה משום ששחקן חדש נכנס לו לזירה כאמור, איווט ליברמן.

בדק בית

הסיפור של הבחירות הללו בגדול, זה האם יצליח נתניהו להביא יחד עם כל המחנה הלאומי 61 מנדטים או לא. תקציר הפרק הקודם: היו כאן בחירות לא מזמן, בבחירות הללו לכאורה ניצח נתניהו וגוש הימין כשהצליחו להביא ביחד 65 מנדטים. אלא שמשהו קרה והתפקשש עם איווט ליברמן. ואז נתניהו נותר עם שישים מנדטים שזה לא מספיק לו כדי להרכיב ממשלה.

לכאורה, לנתניהו היו אמורים להיות 64 מנדטים ללא ליברמן. רק שמה שקרה זה שנפתלי בנט ואיילת שקד שני הכוכבים הגדולים של הציונות הדתית לא עברו את אחוז החסימה. כמה כואב זה לחשוב שבסך הכל 900 קול יותר וכל הסיפור היה שונה לחלוטין. טוב, בנט ושקד קיבלו עכשיו את הזדמנות חייהם שזה לא דבר שקורה בכל יום. רק שעכשיו במקום להסיק את המסקנות המתבקשות, לשים את האגו בצד ולהתלכד, הם משמיעים קולות של כאילו לא קרה דבר בבחירות האחרונות.

לא די בכך, גם באיחוד מפלגות הימין לא שקט עכשיו. סמוטריץ' והרב רפי פרץ לא מסתדרים יחד. זה כבר לא עניין של מה בכך. אם הם כולם, לא יסתדרו ביניהם ויבינו שלא רק גורל הציונות הדתית מונח על כתפיהם אלא גורלה של הממשלה תלוי באחדות שתהיה או לא תהיה שם – אזי שמה שנראה בבחירות הקרובות תהיה תוצאה מאוד עגומה למחנה הלאומי.

בהנחה והשכל הישר כן יגבר שם, וכל הכוחות בציונות הדתית יתאחדו לרשימה אחת, הם יביאו תוצאה של מנדטים יפה. לא רק זה, הם יבטיחו בעצם את ממשלת הימין שתהיה באזור ה-63 או 64 מנדטים ללא ליברמן.

מה שהם צריכים לעשות עכשיו, זה פשוט לעשות את הדבר הנכון מבחינתם: לסדר את הרשימה לפי סדר הכוחות שם. הבית היהודי, בנט ושקד וכן על זו הדרך. אם אכן כך יקרה אז כנראה שהממשלה הבאה של המחנה הלאומי תקום. אם לא, כל המחנה הלאומי כולו יפסיד מכך.

בשורה אדירה

את סגן שר האוצר איציק כהן אני מכיר שנים רבות. בהיותי משדר בשנים האחרונות תוכניות אקטואליה ראיינתי אותו לא מעט. בכל ראיון עימו, הייתי שואל אותו על פרויקט הדגל שלו – ביטוח חיים לאברכים.

תמיד כשהייתי שואל אותו על זה, הוא היה נסער. מי שמכיר את איציק כהן, יודע שמדובר באדם נעים הליכות. תמיד מסביר את עמדותיו בנועם וברוגע. אבל איכשהו תמיד כשהגעתי עימו במהלך הראיון לנושא הזה הוא היה נסער.

אסביר למה: לצערנו הרב בשנים האחרונות כולנו עדים לתופעת הפלאיירים אותם אנו מקבלים בתיבות הדואר, פלאיירים המספרים בכל פעם את סיפורה של אלמנה ויתומים שאיבדה את בעלה בסיבה טראגית כזו או אחרת.

לצער כולנו בכל חודש אנו שומעים על מקרה חמור יותר וחמור פחות. אלמנות אלו וילדיהם היתומים לא רק שמתמודדות עם האובדן והכאב בעקבותיו. אלא מתמודדות עם מצב כלכלי קשה ביותר. לעיתים ילדים יתומים ואלמנות מגיעים למצב של פת לחם ממש. לכן, מבקשים בעבורם צדקה שהיא חיונית עבורם כדי להציל אותם ממש כך.

איציק כהן, בא עם תוכנית שהיא בעיניי לא פחות ממהפכנית. ביטוח חיים לאברכים הלומדים בכולל (ומעוניינים בכך. אני מדגיש רק אלו המעוניינים בכך ולא בכפיה כפי שתבינו בהמשך) מפרישים מהקצבה החודשית שלהם, אותה קצבה שהם מקבלים ממשרד הדתות על סך 800 שקל בחודש. מתוך אותם 800 שקלים (משוער, תלוי תקציב) הם מפרישים סכום של 15 שקלים בחודש בלבד. כנגד זה המדינה תפריש עוד 15 שקל. ואז במקרה חלילה של פטירת אב המשפחה, האלמנה והיתומים מקבלים קצבה חודשית של 5,000 שקל. כן. חמש אלף שקל בחודש עבור אלמנה עם יתומים מצילים אותה. ללא הזדקקות לתרומות, ללא שתזדקק להצטער ולחשוב בכל יום על היום שלמחרת מה לתת לילדים שלה לאכול.

נחזור לאיציק כהן ולסיבה שבגינה הוא היה נסער בכל פעם שדיבר על כך. הלך איציק כהן לכל גדולי ישראל הספרדים, חלקם גם אשכנזים. וכשהם שמעו על כך הם נתנו את ברכתם ליוזמה הברוכה הזו שלו. לצערו של איציק כהן, יו"ר ועדת הכספים משה גפני התנגד לזה בתוקף.

ההתנגדות של גפני נובעת מכל מיני סיבות שאין הזמן לפרטם כאן. אבל השבוע, רגע לפני שנפתלי בנט עזב את תפקידו כשר החינוך. חתם בנט על התקנה הזו שתאפשר את תחילת התוכנית של ביטוח לאברכים. על היוזמה הזו מגיע לאיציק כהן את כל הברכות שיש. בעזרת השם שלא יהיו יותר אלמנות ויתומים, אבל אם חלילה כן יהיו, אותן אלמנות יוכלו להמשיך ולהתקיים בכבוד אודות למלחמתו העיקשת של סגן השר איציק כהן.

השארת תגובה