חברים ויריבים: יחסי ליברמן-נתניהו

לפני שבוע, הביא ליברמן את נתניהו לשפל פוליטי ובין השניים ניטש קרב עיקש, אך היחסים בין שני הפוליטיקאים המיומנים התחילו מנקודת חברות אמיצה • כך "זינבו" נתניהו וליברמן זה בזה, לאורך שלשה עשורים – סיקור מרתק

אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לפני 31 שנה החלו להירקם יחסיהם של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן. נתניהו חוזר מארצות הברית, שם שימש שגריר ישראל באו"ם ומתחיל לתכנן את צעדיו בפוליטיקה. הוא מחליט לרוץ במסגרת מפלגת הליכוד. לאחר בחירתו של נתניהו ליו"ר המפלגה בבחירות המקדימות, בשנת 1992, מונה ליברמן למנכ"ל תנועת הליכוד וארגן את שיקומה.

בשנת 1996, לאחר בחירתו של נתניהו כראש ממשלת ישראל, מונה ליברמן למנכ"ל משרד ראש הממשלה. על פי התיאורים, באותה תקופה ליברמן היה איש אמונו של ראש הממשלה נתניהו ותיאורים שונים מהימים ההם מספרים כי השניים היו נוהגים לשבת לעשן סיגרים והיו לחברים טובים.

ליברמן בימיו לצדו של ראש הממשלה התגלה כאיש בעל יכולות ארגוניות מרשימות, ומהר מאד הפך לאיש אהוד במשרד ראש הממשלה. אך עם זאת היה נחשב לאדם כוחני דווקא במסגרת היעילות שלו. הדומיננטיות שלו והמעורבות הורגשו בכל דבר ועניין זאת בזמן שצבר בידיו כוח רב.

בדצמבר 1997 התפטר ליברמן מתפקידו. אז היה הפיצוץ הראשון בין ראש הממשלה למנהל משרדו. מאז לא שוכחים השניים לספר שהם חברים ואז שוב יריבים וחוזר חלילה.

אביגדור ליברמן חוזר לעסקים לכמה שנים ואז שוב חוזר לפוליטיקה והפעם מקים את מפלגת 'ישראל ביתנו'. מפלגתו של ליברמן קיבלה בבחירות הראשונות בה התמודד בראש מפלגה עצמאית 4 מנדטים. בשנת 2000 התמזגה הסיעה בכנסת עם שתי סיעות ימין נוספות, מולדת ותקומה – אשר קודם לכן הרכיבו יחד עם חרות את סיעת האיחוד הלאומי – לסיעת איחוד לאומי-ישראל ביתנו. ב-7 במרץ 2001 מונה ליברמן לשר התשתיות הלאומיות, וכיהן בתפקיד זה עד 14 במרץ 2002, מועד פרישת "איחוד לאומי – ישראל ביתנו" מממשלת שרון הראשונה.

ב-15 באוקטובר 2001 החליטו ליברמן וחברו לסיעה, רחבעם זאבי, לפרוש מממשלתו של אריאל שרון במחאה על מסירת השכונה אבו סנינה בחברון לידי הפלסטינים, דבר שלטענתם חשף את יהודי חברון לאיומים של ירי צלפים מצד ארגוני הטרור הפלסטיניים. שעות ספורות לפני כניסת מכתבי ההתפטרות לתוקף נרצח זאבי בידי מתנקש פלסטיני. לבקשת ראש הממשלה, אריאל שרון, לא התפטרו ליברמן והשר החדש בני אלון. חרף המאמצים של שרון, השניים התפטרו בסופו של דבר ב-14 במרץ 2002.

במהלך מערכת הבחירות לכנסת השש עשרה, שהתנהלה בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, אימצה הסיעה המשותפת, שרצה בשם "האיחוד הלאומי", בראשות ליברמן, את רעיון הטרנספר כמצעה לפתרון הסכסוך. האיחוד הלאומי זכה ב-7 מנדטים בבחירות אלה, 3 מהם מטעם "ישראל ביתנו". לאחר הבחירות מונה ליברמן לשר התחבורה בממשלת שרון השנייה (הממשלה ה-30).

עם תחילת כהונתה של הכנסת ה-16 התפטר ליברמן מהכנסת, כדי לאפשר לחברו לרשימה ולמפלגה, אליעזר (צ'יטה) כהן, להיכנס במקומו. ב-4 ביוני 2004, עקב כוונתו להצביע נגד תוכנית ההתנתקות, פוטר ליברמן מהממשלה (יחד עם בני אלון) על ידי ראש הממשלה שרון, במטרה להשיג רוב לתוכנית בקרב השרים בהצבעה שאמורה הייתה להתקיים כעבור יומיים.

בסוף שנת 2004 פרשה "ישראל ביתנו" מ"האיחוד הלאומי" והתמודדה כרשימה עצמאית בבחירות לכנסת ה-17. הפעם הציג ליברמן במצע מפלגתו את תוכנית חילופי השטחים. רעיון זה, המבוסס על פתרונות דומים בעולם, כדוגמת קפריסין, בא לפתור סכסוכים הנובעים משוני בין אוכלוסיות (בדת או בלאום) באמצעות הפרדת האוכלוסיות.

בבחירות אלה הגדילה "ישראל ביתנו" את כוחה ל-11 מנדטים, כשהיא זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים בקרב העולים מברית המועצות לשעבר. ב-30 באוקטובר 2006 הוביל ליברמן את מפלגתו להצטרפות לקואליציה בראשות ראש הממשלה אהוד אולמרט ומונה לסגן ראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים בממשלה ה-31.

הצטרפות "ישראל ביתנו" לממשלה גררה התנגדות מצד חברים במפלגת העבודה, החברה בקואליציה, אך בהצבעה במרכז המפלגה הוחלט על הישארות בממשלה. כניסתו של ליברמן לממשלה הובילה להתפטרותו מהממשלה של השר אופיר פינס. ב-16 בינואר 2008 פרש ליברמן עם מפלגתו מהממשלה בשל מו"מ שקיימה הממשלה עם הרשות הפלסטינית בסוגיות הליבה.

יריבים וחברים

ה'פיצוצים' המתוקשרים ביותר היו בעשור האחרון. בשנת 2009, ליברמן כיהן בממשלה השנייה של נתניהו בתור שר, אבל ביקר אותו בצורה מאוד חריפה ובוטה על רצונו של נתניהו לשקם את היחסים עם טורקיה אחרי משט המרמרה. מבחינת נתניהו היה מדובר בהישג מדיני לשקם את היחסים ומבחינת ליברמן מדובר בהתקפלות וכך נוצר לו פיצוץ.

בשנת 2012, תחת השם 'הליכוד ביתנו', רצו השניים באותה המפלגה. כלומר, הם השלימו עד כדי ריצה משותפת, עליה הכריזו במסיבת עיתונאים משותפת. הקשר לא החזיק הרבה זמן וביום פתיחת מבצע צוק איתן, ליברמן הודיע שהוא פורש על רקע מבצע צוק איתן ותקף את נתניהו באופן פומבי: "יש בעיה בתפקוד שלו וזה קודם כל היעדר מדיניות כלשהי. פשוט אין מדיניות וזה הדבר שהכי מטריד אותי".

המתיחות שגברה לאורך השנים הגיעה לשיאה בשנת 2015. יומיים לפני סיומו של המשא ומתן הקואליציוני הודיע ליברמן שילך לאופוזיציה והותיר את נתניהו עם ממשלה צרה ברוב דחוק של 61. "זאת לא ממשלה לאומית, זה לא מחנה לאומי, אלא ממשלה שהיא התגלמות של האופורטוניזם והקונפורמיזם", תקף.

באותם הימים ליברמן שהיה האופוזיציונר הראשי התבטא ללא הרף נגד נתניהו: "הבעיה פה היא ראש הממשלה שלא יודע לקבל החלטות, ראש ממשלה שלא יודע לעשות שום דבר. הוא יודע רק דבר אחד – לקשקש ולדבר". ועדיין, כמה חודשים מאוחר יותר צירף נתניהו את ליברמן לממשלה ומינה אותו לתפקיד שר הביטחון – חרף טענות הליכוד שלפיהן הכדור היחידי שעבר לליברמן מול העיניים היה כדור טניס והוא לא מתאים לתפקיד. כשקיבל את המינוי אמר ליברמן במסיבת עיתונאים משותפת עם נתניהו: "אני מודה לך על היכולת להתגבר על כל המשקעים של העבר, אני גם מתוודה שבינתיים עברתי ניתוח להארכת הפתיל הקצר שיש לי. זה חלק מן החיים הפוליטיים ונאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר". עם זאת, בתפקידו כשר הביטחון נבלם ליברמן פעם אחרי פעם בקבינט, עד להתפטרותו בנובמבר האחרון שהאיצה את הדרך לבחירות לכנסת ה-21.

הבחירות האחרונות כאמור הואצו בעקבות ליברמן. ביבי לא שכח לו את זה, אבל היה נדמה שליברמן שכח, שכן בכל מקום הוא הצהיר שהוא ימליץ על נתניהו. כפי שכבר ראינו, ליברמן מפרק ממשלות סדרתי ויריב סדרתי של ראש הממשלה נתניהו, מה שגרם ללחץ בבלפור כאשר ליברמן לא ענה לטלפונים בתחילת המשא ומתן, אולם מיד המשיך להצהיר שיתמוך בנתניהו.

בהמשך, כבר ביבי זיהה שליברמן מתכנן לעשות לו חיים קשים, אבל הוא לא ידע עד כמה. ליברמן לא הסכים להתפשר על כלום בנושא הגיוס, למרות שספק עד כמה זה עקרוני למצביעו. נראה שיותר מדובר בנקמה ליריב האהוב של ליברמן – ראש הממשלה נתניהו. היריבות האישית הזו, כנראה הפעם יותר חריפה מאי פעם. הפעם ליברמן קרא לראש הממשלה להזמין לעצמו פסיכיאטר: "מדובר בפולחן אישיות ולא בתפיסה פוליטית, ואני מציע שבמקום לתחזק את פולחן האישיות שעושה אותו כלי תקשורת פרסונלי, הנקרא כביכול עיתון, אני מציע שנהיה בוויכוח פוליטי ענייני. ראיתי הבוקר גם את ההזיות של יריב לוין ועוד כמה אנשים, וכמה דברי סכיזופרניה מאזור המקורבים. תראו, העצה החברית שלי לאנשי מטה הליכוד היא לגייס קודם כל פסיכיאטר בעל שם ובעל ניסיון מוכח", אמר ליברמן.

ראש הממשלה האשים אותו ב"קללה" השמורה למקרים באמת מיוחדים: "ליברמן הוא חלק מהשמאל", אמר נתניהו ובעצם קבר אותו בגוש 'רק ביבי': "אביגדור ליברמן הוליך שולל את המצביעים שלו, הוא חלק מהשמאל. מהרגע הראשון לא הייתה לו שום כוונה לבצע את מה שאמר. הוא הציב דרישה ועוד דרישה, וכל פעם שנענתה דרישה שלו, הוא העלה דרישה חדשה. ליברמן רצה בצורה הכי ברורה להפיל את הממשלה הזו, הוא רוצה לקושש עוד כמה קולות, אבל לא יצליח בכך. בשמונה חודשים הוא גורר מדינה שלמה לבחירות פעמיים בגלל גחמות אישיות. זה פשוט לא ייאמן. אביגדור ליברמן הוא חלק מהשמאל, אתה נותן לו קולות לימין, והוא לא נותן את קולו לממשלת הימין".

וכך ליברמן לראשונה הצליח להפיל את הקוסם הפוליטי מספר אחד – עד הפעם הבאה?

השארת תגובה