יום עיון: הבריכות שהופכות לשלוליות

במרכז השדה של קק"ל בנס הרים, התקיים יום עיון מיוחד בנושא בריכות החורף שמתייבשות במהלך ימי הקיץ, ביניהן בריכות בסביבת העיר אלעד

בריכות
בריכות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בסוף השבוע שעבר התקיים יום עיון במרכז השדה של קק"ל בנס הרים, בנושא בריכות החורף שמתייבשות במהלך ימי הקיץ, כשמטרת הכנס הייתה לדון בשמירה וטיפול בבריכות אלו על מנת שלא התייבשו, כמו גם חשיבותן ליער ולבעלי החיים, כשבין היתר דנו על בריכות מסוג זה הנמצאות באזור אלעד.

כנס זה נערך לאחר שבקק"ל קיימו סקר בנושא בריכות החורף באמצעות אקולוגים מומחים שגילו כי מספרן הולך וקטן מדי שנה, כאשר נכון להיום בישראל קיימות עשרות שלוליות כאלו. מדובר באגמים טבעיים בגדלים שונים המתמלאים בחודשי החורף בלבד מהגשמים ומתייבשים בחודשי הקיץ, כשאלו מוגדרות יותר 'כשלוליות' חורף.

שלוליות אלו, הנוצרות בימי החורף באזורים שונים ברחבי הארץ, מתייבשות מהשמש ולעיתים אף נהרסות מפגיעת אדם. בעקבות כך ולאור העובדה כי זו תופעה ייחודית, קק"ל לקחה על עצמה לשמור על אותן בריכות ואף הכינה דרכי הגעה נוחות למבקרים, על מנת שאלו יוכלו ליהנות מהתופעה שמשפיעה על מארג חיים שלם ביער.

במחקר שביצעו בקק"ל לאחרונה עלה, כי ברחבי הארץ ישנן כיום 23 בריכות במרחב צפון, 17 בריכות ביערות המרכז ושמונה בלבד בדרום הארץ. לפני שנים היה ניתן למצוא ברחבי הארץ מאות בריכות שכאלו אך ההתרחבות העירונית, בנייה וניקוז ביצות פגעו באותן בריכות שנעלמו לחלוטין. כל ניסיון שחזור ובנייה מחדש של בריכה שנהרסה כשל ומסיבות אלו בחרו בקק"ל לקיים את הכנס בנושא ולדון יחד עם מומחים לתחום על שיטות טיפול ושימור.

בין הבריכות שנדונו בכנס עלו בריכת צרטה ובריכת ברקת ליד שוהם, בריכת אלעד ליד העיר אלעד ועוד.

השארת תגובה