מקלב: להקים את ועדות הכנסת

"למרות חוסר האפשרות להקים קואליציה, "החיים עצמם" ממשיכים כסדרם. פעילות המשק, המגזר הציבורי והרשויות המקומיות, נתקעות במשך חודשים ארוכים, מכיוון שוועדות הכנסת אינן פעילות. במשרדי הממשלה ועל שולחנן של ועדות הכנסת, מצטברות מאות בקשות לאישור תקנות וצווים, ללא יכולת לאשרן" – הלין מקלב

מקלב צילום דוברות הכנסת
מקלב צילום דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עם פיזור הכנסת העשרים ואחת פנה חבר הכנסת אורי מקלב ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בדרישה להקים מספר וועדות בכנסת בתקופת פגרת הבחירות זאת לאור העובדה כי הכנסת אינה הקימה את ועדותיה כלל וישנים נושאים בוערים על סדר היום הציבורי בייחוד כי פגרת בחירות זו מגיע מיד לאחר פגרת הבחירות לכנסת דבר אשר באופן מעשי משתק את המדינה לזמן ארוך מידי.

בפנייתו ליו"ר הכנסת כתב ח"כ מקלב כי בעקבות התפזרות הכנסת ה-21 טרם הקמת ממשלה חדשה, נוצר מצב חסר תקדים, לפיו במשך למעלה מ-9 חודשים רצופים, ועדות הכנסת לא יהיו פעילות, דבר הגורם נזק בלתי הפיך לאזרחי המדינה ולמגזר הפרטי והציבורי. תפקידן של וועדות הכנסת (בנוסף להכנת החקיקה, שאינה רלוונטית כעת), הוא לפקח על עבודת הממשלה ולדון בנושאים ציבוריים ואירועים שונים העומדים על הפרק וכן לדון ולאשר תקנות וצווים שונים.

למרות חוסר האפשרות להקים קואליציה, מציין ח"כ מקלב – "החיים עצמם" כמובן ממשיכים כסדרם. בארץ ובעולם, מתרחשים אירועים חברתיים, כלכליים ומדיניים שונים ולמרבה הצער גם אסונות ואירועים קשים ח"ו. הציבור הרחב מצפה שוועדות הכנסת, ידונו, יחקרו וילבנו את הסוגיות העומדות על הפרק. בנוסף, פרויקטים, רפורמות ופעולות שונות לשיפור ולקידום פעילות המשק, המגזר הציבורי והרשויות המקומיות, נתקעות במשך חודשים ארוכים, מכיוון שוועדות הכנסת אינן פעילות. במשרדי הממשלה ועל שולחנן של ועדות הכנסת, מצטברות מאות בקשות לאישור תקנות וצווים, ללא יכולת לאשרן. גם לאחר הבחירות והקמת הממשלה בעוד כחצי שנה, צפוי עיכוב באישור התקנות והצווים, עקב העומס שיצטבר על שולחן הוועדות.

בנוסף, מבחינה ציבורית קיימת ביקורת קשה, על כך שחברי כנסת שנבחרו זה עתה, מקבלים שכר למשך יותר מחצי שנה, ללא כל עשייה פרלמנטרית ציבורית. אכן, לפי הנוהג שהיה המקובל בעבר, ועדות הכנסת לא היו פעילות בחודשים הסמוכים לבחירות, מכיוון שחברי הכנסת היו עסוקים בבחירות מקדימות (פריימריז) ובתעמולת בחירות, וכן מתוך חשש, שחברי הכנסת יהפכו את הוועדות, ככלי לקידום מועמדותם בפריימריז.

לאור העובדה שהבחירות התקיימו לפני מספר שבועות, המפלגות אינן צפויות לערוך בחירות מקדימות, והרשימות המועמדים שיוגשו, יהיו בהתאם לתוצאות הבחירות המקדימות שהתקיימו לפני הבחירות האחרונות. גם תעמולת הבחירות, צפויה להיות קצרה ומצומצמת שתתמקד בעיקר בתקופה הסמוכה ליום הבחירות, – אין כל סיבה שוועדות הכנסת לא יכונסו בחודשיים הקרובים, כדי לדון בנושאים העומדים על סדר היום, וכן לאשר תקנות וצווים הממתינים לאישורם של הוועדות. בטוחני שרוב מוחלט של חברי הכנסת ובפרט חברי הכנסת החדשים שמהווים קרוב למחצית מחברי הכנסת, מציין מקלב מעוניינים להתחיל לעבוד ולשרת את הציבור הבוחרים ככל שניתן בנסיבות.

בכדי שוועדות הכנסת לא יהפכו לבמה פופוליסטית לתעמולת בחירות, מוצע שוועדות הכנסת יתכנסו במשך יום או יומיים בשבוע, כאשר הנושאים שיעלו בהם, יאושרו מראש ע"י וועדת הכנסת בהסכמה רחבה, לאור האמור, אבקשכם לכונן וועדות קבועות, שיהיו פעילות בחודשיים הקרובים (עד למועד הגשת הרשימות) כדי לתת מענה לכל הנושאים העומדים על הפרק

השארת תגובה