יאיר גולן: "יותר מדי קרדיט לאויב"

האלוף במיל' יאיר גולן שעורר סערה כשכיהן כסגן הרמטכ"ל, צפוי ככל הנראה להודיע על הצטרפותו למפלגת העבודה ולהתמודד מטעמה לכנסת, לקראת הבחירות

עזה בחומת מגן, צילום עטא עוויסאת
עזה בחומת מגן, צילום עטא עוויסאת
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

האלוף במיל' יאיר גולן שהיה מועמד לתפקיד הרמטכ"ל, שעשוי ככל הנראה להודיע על הצטרפותו למפלגת העבודה כבר בבחירות הקרובות, סבור כי יש מקום למבצע צבאי רחב היקף בעזה ומבטל את סך האיומים על מאות הרוגים שעלולה לגבות מערכה רחבה ויסודית בעזה.

בראיון ל'ישראל היום' הוא אומר, כי "המשוואה שישראל יוצרת כביכול מול חמאס בעזה, היא מדומיינת. ההנחה שאם ניכנס לעזה זו הסתבכות ארוכת שנים, היא לא נכונה". לדבריו. "אפשר לערוך פשיטה שתארך כך וכך זמן, ולחזור חזרה".

גולן נשאל מדוע ישראל אינה נכנסת קרקעית לעזה, "פוחדים להילחם. פוחדים מאבדות. זה לא 500 הרוגים. אנחנו נותנים יותר מדי קרדיט לאויב. הלחימה בעזה לא באה בחינם, לחימה בתווך עירוני זו לחימה על הקרקע. צריך לעשות את זה כי חייבים לעשות את זה".

על הקדמת הבחירות אומר גולן, כי "בעולם מתוקן שתי המפלגות הגדולות שהיו מסכמות את הבחירות עם תוצאה זהה, היו מקימות קואליציה ש'אין עליה'. 70 חברי כנסת, שהם רוב מוצק שמבטא את עם ישראל. ההבדלים האידיאולוגיים בין הליכוד לבין כחול לבן הם בין אפסיים לקטנים. בעולם מתוקן היתה מוקמת קואליציה של המרכז הישראלי, לא ימין ולא שמאל, שעושה את הדברים שרוב עם ישראל רוצה ויודע. בלי הטיות של חרדים ושל ימין קיצוני. כל מה שצריך להיות זה שראש הממשלה הנבחר, עדיין בנימין נתניהו, היה אומר: רבותי, אם יוגש נגדי כתב אישום, אני מבטיח להתפטר. כך היתה קמה קואליציה לתפארת".

"התחושה היא שבדור הזה אין אנשים מהסוג של אריק שרון, פרס או שמיר, שהיו מסוגלים לגשר על המחלוקות בהידברות. היו להם דעות מאוד שונות, אבל הם ידעו להידבר. היום יש משחקי כוח מאיימים".

על השאלה האם שיער, כשהיה סגן אלוף, שמתוך עזה יוכלו לירות טילים כמעט על כל חלק בישראל אמר:
"אני חושב שההתנתקות, באופן שמימשנו אותה, הייתה רעה מאוד. אבל האם אני מתגעגע לליווי שיירות עם מטענים לגוש קטיף? מישהו מתגעגע לרדוף אחרי זורקי אבנים בשאטי? בג'בלייה? בחמש השנים הראשונות של האינתיפאדה השנייה נהרגו 147 ישראלים בעזה. מאז 2005 ועד היום נהרגו 121 ישראלים, כולל כל המבצעים".

השארת תגובה