הגירה שלילית, הזנחה ולכלוך: ירושלים בראי מבקר המדינה

דו"ח מבקר המדינה מציב שורת כישלונות מהדהדים של טיפול הרשויות בעיר ירושלים • ברקוביץ: "ראש העירייה איננו בעל חזון, יוזמה ותוכנית אסטרטגית לשינוי המצב" • העירייה: "הדו"ח עוסק בשנים קודמות, מאז חלו שינויים לטובה"

חתונה משה ליאון, צילום יעקב כהן (51)
חתונה משה ליאון, צילום יעקב כהן (51)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

 

רגע לפני סיום תפקידו ובחירת מחליפו מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פרסם בראשית השבוע דו"ח מיוחד הבוחן את התנהלות עיריית ירושלים והגורמים הממשלתיים לרגל 'יום ירושלים' שצוין ביום ראשון, כאשר הדו"ח עוסק בפרמטרים שונים ומגוונים בנוגע להתנהלות עיר הבירה ביום-יום.

הדו"ח מתייחס לניקיון העיר, כאשר מבקר המדינה מותח ביקורת מצב הניקיון העגום, ומעיר כי העירייה אינה מקיימת את הצהרתה לפיה: "על ירושלים, בירת ישראל, להיות עיר נקייה ומטופחת", זאת לאחר שמהלך 2018 נבדק במשרד המבקר מצב הניקיון בשכונות העיר, היקף תקציב ומצבת כוח האדם באגף התברואה, פעולות העירייה בתחומי הטיאוט, הסרת מפגעי גרפיטי ומודעות פירטיות, פיקוח ואכיפה והסברה וחינוך לניקיון העיר.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בבירת ישראל מתגוררים 901,000 בני אדם, 60.6% מהם יהודים, 37.9% ערבים ו-1.5% אחרים, כשעל פי דו"ח המבקר עולה כי בעשור האחרון, מדי שנה ושנה, ירושלים מאופיינת בעקביות במאזן שלילי של הגירה פנימית, מדי שנה.

בדו"ח אף ישנה ביקורת על מרחב התפר והמעברים בגזרת עוטף ירושלים, כאשר בדו"ח מצוינים ליקויים משמעותיים בנוגע לעמידה בנהלי האבטחה והבידוק הביטחוני במעברים, בהכשרת המפקדים ובכשירותם המבצעית של המאבטחים במעברים, זאת על אף הערות קודמות של המבקר בנושא זה, כאשר המשטרה לא יישמה אף את החלטת הממשלה ומסרבת לקבל את הנחיות השב"כ, במעברי עוטף ירושלים, שבידיו הסמכות בתחום הטיפול הביטחוני. על פי קביעת מבקר המדינה, המשך קיומן של פרצות במכשול מאפשרות כניסה של שוהים בלתי חוקיים משטחי איו"ש ומסכנות את ביטחון תושבי ישראל בכלל ותושבי ירושלים בפרט.

כמו כן המבקר מתייחס בדו"ח לאוכלוסייה הערבית במזרח ירושלים, שחיה בעוני קשה, כאשר קיימים פערים עמוקים בכל תחומי החיים בינה ובין שאר תושבי העיר והמדינה, תוך הדגשה כי שיפור מצבם של תושבים אלו ייטיב הן עמהם והן עם המשק והחברה הישראלית בכלל, ואף יגביר את ביטחונה הלאומי של מדינת ישראל.

את הדו"ח הקשוח מסיים המבקר במלים אלו: "כירושלמי אני מאמין באפשרות להקים גשרים; ואני מאמין שתמימות דרך, הגינות, חמלה ויושרה אינן תכונות שפסו מן העולם. כמו בכל תפקידיי עד כה, אני מנסה ליישם ערכים אלה גם בעבודת משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור. כך אמשיך עד תום כהונתי בתפקיד זה וגם בהמשך הדרך".

מי שמיהר להגיב לדו"ח הוא יו"ר האופוזיציה, חבר מועצת העיר עופר ברקוביץ (התעוררות), שאמר בתגובה כי למדינה אין פרטנר בכיכר ספרא: "מצבה של ירושלים איננו פשוט. יש לה אתגרים חברתיים וכלכליים אדירים. יש כאן כוחות חברתיים ואזרחיים שפועלים והצליחו ליצור שינויים משמעותיים בהייטק, בתרבות ובמגוון יוזמות בשנים האחרונות. הממשלה חייבת לסייע לשמור על ירושלים בירת ישראל, אבל לצערנו אין לה פרטנר רציני".

"ראש העירייה הנוכחי איננו בעל חזון, יוזמה ותוכנית אסטרטגית לשינוי מצבה הכלכלי של העיר ולהתמודדות אמיתית עם הבעיות", הוסיף ברקוביץ. "ליאון פסל שותפות עם התעוררות בקואליציה ומונע קידום תוכניות שהתעוררות מעלה חדשות לבקרים. אנחנו רואים שיפוצי לשכה מינויים ותקציבי טיסות במקום מהלכים עמוקים ויסודיים", אמר ברקוביץ.

בעיריית ירושלים מסרו בתגובה: "הדו"ח המדובר עוסק בשנים קודמות ומאז חלו תמורות רבות וחיוביות בסעיפים המתוארים, בדגש לניקיון העיר. עיריית ירושלים לומדת לעומק את הדוח, מסיקה את המסקנות, שחלקן כבר בוצעו בשטח, ותמשיך לבצען ככל שניתן. התייחסות לכל סעיף מופיעה במענה העירייה המופיע בגוף הדו"ח".

דובר צה"ל הגיב אף הוא לדו"ח ואמר, כי "צה״ל מברך על הביקורת, ויפעל לתקן את הליקויים העולים בה במהרה. נדגיש, כי צה״ל קיבל לידיו את הגרסה הסופית לדו״ח לפני מספר ימים, וימסור מענה מטעמו לידי משרד מבקר המדינה בזמן הקרוב. כמו כן, נציין כי במרבית סעיפי הליקוי שצוינו בביקורת צה״ל הינו מבוקר משני בלבד".

"כבר במהלך הביקורת צה״ל למד את עיקריה, ומרבית הליקויים שעלו כבר טופלו או נמצאים בתהליך עבודה. המענה לליקויים ניתן כחלק מעבודת מטה נרחבת, במסגרתה התבצע ארגון מחדש של גזרת החטיבה המרחבית 'בנימין', בכדי לשפר את המענה המבצעי בגזרת עוטף ירושלים וכדי לייעל את התיאום ושיתוף הפעולה בין גורמי הביטחון".

"כחלק מעבודת מטה זו, השתנו גבולות הגזרה בין החטיבות המרחביות, כדי שיוכלו להתמקד ולהתמחות במרחב זה. בעקבות זאת, צה"ל בשיתוף משטרת ישראל, שב"כ ומשרד הביטחון העמיקו את שיתוף הפעולה ביניהם, המתבטא בהערכות מצב משותפות, שיתוף ידע בין הגורמים, תרגילים, פעילויות מבצעיות וחמ"ל משותף".

"בנוגע למעברי התפר, יושמו כלל הלקחים המופיעים בדו״ח. כחלק מתוכנית נרחבת לשדרוג המעברים ביהודה ושומרון, שודרגו גם שלושה מעברים בגזרת עוטף ירושלים. באמצעות הרחבת המעברים, הטמעת אמצעים טכנולוגיים, אמצעי שיקוף, הרחבת מסלולי הבידוק, הקמת מעברים ביומטריים והוספת עמדות בידוק, המעבר נעשה יעיל ומהיר עבור הפלסטיניים והתיירים הרבים העוברים בהם מידי יום.

"כמו כן, כחלק משיתוף הפעולה עם משטרת ישראל, לוחמי המעברים של המשטרה הצבאית עוברים גם הכשרה ע״י משטרת ישראל בכדי לוודא שהנהלים אחידים בין הגופים. לסיכום, צה"ל רואה בשמירה על מרחב עוטף ירושלים בהיבטים שבאחריותו, אחת ממשימותיו החשובות ביותר, תוך שיתוף פעולה מלא, איכותי וצמוד עם שאר גופי הביטחון בגזרה", לשון תגובת צה"ל.

במשטרת ישראל מסרו, כי "משטרת ישראל מברכת על דו"ח מבקר המדינה ותפעל ליישום הנושאים העולים בו. יתרה מכך, חלק ניכר מההערות שעלו בדו"ח המבקר, נבחנו ואומצו ע"י המשטרה עוד בטרם פרסומו, במסגרת תהליכי בקרה ולמידה אותם מקיימת המשטרה תדיר. דו"ח הביקורת מעלה סוגיות חשובות ומרכזיות אשר רובן ככולן מצויות על סדר יומה של המשטרה וזוכות לקשב ארגוני רב מזה תקופה ארוכה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה לדוח מבקר המדינה כי, "הדו"ח המדובר עוסק בשנים קודמות ומאז חלו תמורות רבות וחיוביות בסעיפים המתוארים, בדגש לניקיון העיר. עיריית ירושלים לומדת לעומק את הדוח, מסיקה את המסקנות, שחלקן כבר בוצעו בשטח, ותמשיך לבצען ככל שניתן. התייחסות לכל סעיף מופיעה במענה העירייה המופיע בגוף דוח". המבקר מציין בדו"ח כי מנובמבר 2008 ועד לנובמבר 2018, כיהן מר ניר ברקת בתפקיד ראש העירייה. בנובמבר 2018 נבחר מר משה ליאון לתפקיד זה.

השארת תגובה