שחזור המנדטים יספיק בקושי

לאחר שנכנעו כמעט לכל גחמותיו של יו"ר 'ישראל ביתנו' עד כדי הסכמה לישיבה באופוזיציה כדי להעביר את חוק הגיוס, וקיבלו בתמורה לכך בחירות – ניצתה אש חדשה בעיניהם של בכירי הפוליטיקאים החרדים. ליברמן אמנם ניצח אותם במערכה, אבל את הקרב הזה הם מתכוונים לסיים עם הוכחה ברורה נוספת, ואם אפשר גדולה יותר, לכוחו של הציבור החרדי ביום הבחירות

אריה דרעי
אריה דרעי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר שנכנעו כמעט לכל גחמותיו של יו"ר 'ישראל ביתנו' עד כדי הסכמה לישיבה באופוזיציה כדי להעביר את חוק הגיוס, וקיבלו בתמורה לכך בחירות – ניצתה אש חדשה בעיניהם של בכירי הפוליטיקאים החרדים. ליברמן אמנם ניצח אותם במערכה, אבל את הקרב הזה הם מתכוונים לסיים עם הוכחה ברורה נוספת, ואם אפשר גדולה יותר, לכוחו של הציבור החרדי ביום הבחירות.

ליברמן והמלחמה שהכריז נגד ערך לימוד התורה יהיו הדלק המניע של כל הקמפיינים ביהדות התורה ובש"ס וצפויים לשלוח את המצביעים הרבים לקלפיות גם ערב ראש השנה. נציגי המגזר החרדי בכנסת אמנם ניסו להקדים את הבחירות לתקופת בין הזמנים שבה תלמידי הישיבות פנויים מעיסוקיהם לטובת חלוקת פלאיירים וקמפיין חינם ברחוב החרדי, אך לא התאריך שנקבע יהיה זה שיעצור את המוני בני המגזר מנהירה לקלפיות ביום פקודה.

מבחינת ש"ס ואריה דרעי, הקמפיין הקודם עבד נהדר ולראיה שמונה המנדטים שניצחו כל סקר אפשרי. "תצביעו אריה, תקבלו ביבי", יהיה שוב המוטיב המוביל של ש"ס בבחירות האלו ואם המפלגה תצליח לשחזר את ההישג יוצא הדופן שלה בבחירות האחרונות יהיה זה הישג מרשים. ביהדות התורה ישתמשו בשמחה בהגיגי ליברמן נגד האדמו"ר מגור כדלק כדי להניע את הבוחרים לקלפיות.

ללכת בדרכו

ליברמן למעשה מאיים על השותפות של החרדים עם 'הליכוד' ומכוון ל"ממשלה לאומית" שתכלול מרכיבים אחרים על חשבונם, ממש נוסח לפיד 2013 שהותיר את החרדים מחוץ לממשלה ושלל חוקים "אנטי חרדיים". ליברמן בונה על אותה תנועה "אנטי חרדית" גם ברחוב החילוני שתעיר את המצביעים הכלליים מתרדמתם ותזניק אותו לעמדת כוח של עשרה מנדטים.

כמו ב-2013, כך גם עכשיו הפוליטיקאים החרדים ניצלו את כוחם בתוך הקואליציה כדי לכופף את כל סיעות הבית בעד חוק המרכולים, נגד עבודות בשבת, נגד מתווה הגיור של נסים ובכלל הובילו במשך קדנציה שלמה את הנציגים החילוניים באף.

תגובת ליברמן והציבור החילוני שהגיעה לשיאה עם חוק הגיוס והאולטימטום החרדי – הייתה רק טבעית. שכרון הכוח של הפוליטיקאים החרדים העביר אותם על דעתם, הוביל את ליברמן לגלות את האלקטורט החילוני שמתנגד לכפייה דתית והשאר היסטוריה.

לפחות שחזור, רצוי תוספת

מערכת הבחירות שתסתיים ערב ראש השנה תש"פ צפויה לשחזר את מערכת הבחירות ההיא, שבה יצופו אל הזירה סוגיות דת ומדינה. אם הציבור החרדי יישאר אדיש, ויתרכז בתפילות אלול בבתי הכנסיות ובתי המדרש, הוא יקבל בשידור חוזר את גזרות יש עתיד והפעם באדיבות ישראל ביתנו.

מבחינת הח"כים החרדים הם לא יכולים לבנות על הברית עם 'איחוד מפלגות הימין' כפי שהתגבשה במהלך המו"מ הקואליציוני האחרון, כשבנט או שקד עושים את דרכם חזרה. ולכן הערובה היחידה לכניסה לקואליציה העתידית היא לכל הפחות שחזור ההישג מחודש אפריל האחרון ואולי גם קצת צניעות בכניסתם לקואליציה הבאה שתקום.

 הכותבת היא כתבת פוליטית ב'מקור ראשון'

השארת תגובה