דקה אחרי דקה: כך נגררה ישראל למערכת בחירות

שבוע פוליטי סוער במיוחד: נתניהו וליברמן בקרב ראש בראש על הקול הרוסי ועל הנראטיב, בנט ושקד מפוטרים מתפקידיהם, במפלגת העבודה מחפשים אשמים ומנהיג, ואילו סמוטריץ' רוצה מדינת הלכה • סיקור נרחב

נתניהו וליברמן חותמים על ההסכם הקואליציוני צילום ארי קלמן (2)
נתניהו וליברמן חותמים על ההסכם הקואליציוני צילום ארי קלמן (2)

יום רביעי כ"ד אייר

• לאורך כל תקופת הבחירות לכנסת ה-21, הצהירו החרדים כי יתמכו בבנימין נתניהו לראשות הממשלה, שבסך הכל די נענה לדרישות החרדים.

ביום שלישי אחרי חצות הצהירו ב'יהדות התורה' כי גם לאחר הבחירות הבאות הם ימליצו על להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה. זה קרה בלילה שלפני היום הדרמטי בו הכנסת הצביעה על פיזורה ועל הליכה לבחירות נוספות, אך לאחר ההצבעה הרשמית, חה"כ אורי מקלב הצהיר בשידור חי כי לא ילכו לבחירות חוזרות במידה ונתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה גם לאחר בחירות אלו, אלא יתמכו במועמד אחר.

• ביום רביעי שעבר, קודם ההצבעה על פיזור  הכנסת והיציאה לבחירות, החלו המפלגות השונות לתקוף ולהפעיל לחצים על מפלגת 'ישראל ביתנו', בטענה כי הם מובילים לבחירות, בשל התנהלות תמוהה.

ב'ישראל ביתנו' לא הסתפקו בכך שהם מנעו את הקמת הממשלה, אלא התחילו לתקוף דווקא את החרדים. אגב, מה הציבור חושב על כך? בסקר שנערך בחדשות 'כאן', במענה לשאלה מי אחראי לכישלון בהקמת הקואליציה ענו הנשאלים כך: 43% סברו כי אביגדור ליברמן ואילו 11% ענו כי דווקא המפלגות החרדיות אשמות בכך.

• ביבי חטף ביקורות על כך שהוביל לבחירות נוספות במקום לתת לבני גנץ ניסיון להרכיב ממשלה, אך בסביבת נתניהו דחו טענה זו ואמרו, כי גנץ לא יוכל להרכיב ממשלה בכוח שיש בידו כעת ולכן אין טעם לבזבז שבועיים שבסופם ילכו לבחירות בין כך.

לטענה נגד הליכוד בהקשר הזה, הצטרפו ונתנו גיבוי כל מפלגות האופוזיציה, כולל לפיד שלא בטוח רוצה לראות את גנץ מרכיב ממשלה. זו גם הסיבה שמפלגות האופוזיציה הצביעו נגד פיזור הכנסת.

• מספר 2 במפלגת 'כחול לבן', חבר הכנסת יאיר לפיד, אמר, כי אם תתקיימנה בחירות, בני גנץ יוביל שוב את המפלגה ויוצב במקום הראשון. הצהרה זו הגיעה על רקע הראיונות בהם אמר לפיד כי לא בטוח שבבחירות הבאות הוא יהיה מקום 2. דבריו הביאו למתיחות רבה בתוך מפלגת 'כחול לבן', שגם בלי הסיפור הזה, ספק עד כמה הם עדיין מאוחדים. הצהרה הסופית של לפיד, בישרה כי חברי המפלגה דווקא מתואמים.

• הטענה כי ליברמן מנסה לחסל את נתניהו מבחינה פוליטית, היא הטענה המרכזית עליה חוזרים במפלגת 'הליכוד' ובכך למעשה מפנים אש צולבת כלפי ליברמן. האחרון מכחיש מצדו פעם אחר פעם טענה זו וזה אולי אחד משורשי המחלוקת בין המפלגות, מה שככל הנראה יבוא לידי ביטוי גם בקמפיין של מפלגת הליכוד.

• לאחר 90 יום בתפקיד מ"מ סגן שר החוץ, מאז החלטת ראש הממשלה בערב היציאה לבחירות למנות את השר ישראל כץ לממלא מקום שר החוץ, לאחר שהוא עצמו כיהן כשר החוץ מאז מאי 2015 – מינוי זה, בהתחשב בכך שהוא הגיע למקום השני בפריימריז של הליכוד קודם הבחירות לכנסת ה-21, הפך אותו לבכיר שרי הליכוד. כץ שמר לעצמו כל העת בסיס תמיכה בליכוד וגבר במרוץ לתפקיד ממלא מקום שר החוץ על השר יובל שטייניץ ומינוי זה עשוי להעניק לו אחרי הבחירות נקודות זכות בליכוד.

• בניסיון כמעט אחרון, שמתפרש כהזוי, הציע ראש הממשלה נתניהו לאבי גבאי, יו"ר מפלגת 'העבודה', כמה תיקים בכירים בממשלה, בתמורה לכך שהמפלגה תיכנס לקואליציה. נזכיר כי גבאי הצהיר כי לא יישב עם נתניהו ואף דרש ממפלגתו של גנץ להצהיר על כך.

גבאי ישב לדון עם חברי מפלגתו על כך והם סרבו למהלך זה. עצם העובדה שהוא בכלל דן בנושא, הביאה עליו ביקורת חריפה משמאל. אולם, במסגרת ההצעה של נתניהו, היה ביטול חוקים שימנעו את העמדתו לדין של ראש הממשלה וכן פסגת ההתגברות. לכן, במידה והיה נכנס לממשלה ונתניהו היה מיישם את ההסכם, הרי מבחינת השמאל זה מרחיק את 'קץ הדמוקרטיה' והמטרה מקדשת את האמצעים.

• אחת האופציות שעלו במהלך ימי הרכבת הקואליציה, שהממשלה תורכב מ-60 מנדטים. אופציה ששמורה למקרים חריגים ביותר וגוררת אחריה אינספור תקלות. מפלגת 'כולנו' של שר האוצר משה כחלון, הצהירה שלא תצטרף לממשלה כזו, מה שקבר גם את האלטרנטיבה הדחוקה הזו, אשר בלעדיה האופציה היחידה שנותרה, או שאחת המפלגות תתפשר או הליכה לבחירות. את הסוף אנחנו כבר יודעים.

• הליכוד במאמצים אחרונים הציע כי תוכרז ממשלה ולאחריה יובא מחדש הצעת החוק של ליברמן וכך יוכלו המפלגות להיכנס למרות הדרישות שלהם ולמעשה את הבעיות לדחות לאחר כך. הצעה זו, למעשה הייתה התפשרות גדולה מצד החרדים, שכן, אין לאיש מושג איפה זה יתפוס אותם ולאן זה יגרור שוב את השיח סביב הגיוס.

רבני דגל התורה וש"ס הסכימו לפשרה מרחיקת לכת זו, אך לבסוף הוכח כי ראייתם הרחבה של גדולי ישראל מנעה מצב בו מאשימים את החרדים כי הם לא מוכנים להתפשר והם הפילו את הממשלה.

ליברמן סרב לכך באומרו, כי "ההצעה שלנו ידועה והיא עדיין בתוקף" ולמעשה בכך דחה את האפשרות להקמת קואליציה והאחריות להפלת הממשלה שעדיין לא נולדה, הופנתה אליו.

חצות: הכנסת מפוזרת

• אחרי שכלו כל הניסיונות להרכבת ממשלה, ישראל יוצאת למערכת בחירות באופן תקדימי, בעקבות אי הצלחתו של ראש ממשלה להרכיב קואליציה. החרדים התפשרו עד איפה שיכלו ואילו ליברמן לא הסכים להתפשר. המפלגות הערביות תמכו יחד עם מפלגות הימין לפיזור הקואליציה ואילו השמאל התנגד, וברוב גדול הכנסת התפזרה.

חברי כנסת שעוד לא נאמו את הנאום הראשון שלהם, לא בטוח יכנסו לכנסת הבאה, אבל זו בעייתם האישית. הבעיה הציבורית, שייתכן ועוד כמה חודשים שוב תחזור, זהו הדיון סביב חוק הגיוס, שעלול להוביל את ישראל שוב לבחירות מיותרת שעולות לנו באנרגיה ובמיליארדי שקלים, בגלל התעקשות לא מובנת של ליברמן.

• ראש הממשלה והיו"ר מתחילים ביריבות פומבית: אחרי ההצבעה, ראש הממשלה יצא מהמליאה כאשר ניכר עליו שהוא זועם. מול התקשורת אמר כי ליברמן בגד בבוחרים שלו וגרם להפלת ממשלת הימין. "ליברמן הוא חלק שמאל", אמר ונתן את הירייה הראשונה למערכת הבחירות. כל גוש הימין, למעט מפלגת ישראל ביתנו, היו שותפים לביקורת החריפה כלפי ליברמן, שלראשונה קיבל חיבוק מחלקים בגוש 'רק לא ביבי'.

סופ"ש לא רגוע

למחרת, אביגדור ליברמן כינס מסיבת עיתונאים ארוכה במיוחד בה הסית כלפי החרדים ומפלגת הליכוד. "הם צריכים פסיכיאטר", הוא טען והוסיף, כי מתחילת מערכת הבחירות הקודמת הצהיר שלא יתפשר על חוק הגיוס ולכן לא הוא הפיל את הממשלה, אלא דווקא ביבי.

• באותו הערב ביבי כינס גם הוא מסיבת עיתונאים ותקף את ליברמן בצורה קשה ואמר, כי מפלגת ישראל ביתנו בירידה מגמתית בכוח שלה וליברמן צריך משהוא כדי להעלות שוב את המפלגה לכותרות. "ליברמן הוא המפיל הסדרתי של ממשלות הימין", אמר ראש הממשלה והביא לכך אסמכתאות. אולי הדבר הכי מעניין בכל הריב המתוקשר שעוד יימשך ללא הרף, שהשניים כלל לא תוקפים זה את זה על שחיתויות וחקירות, ככל הנראה בשל העובדה כי לשניהם היכרות מעמיקה עם חדרי החקירות בחשד לשחיתות.

• מפלגת העבודה – מפלגת השמאל המיתולוגית, נחלה בבחירות האחרונות כישלון יוצא דופן. בהתאם לכך, מעוניינים חלק מחברי המפלגה לצאת לפריימריז טרם הבחירות במטרה לרענן את הרשימה ובעיקר כדי להדיח את היו"ר אבי גבאי, כשכמה מחברי המפלגה כבר הודיעו כי הם יתמודדו על הראשות. הסיפור המעניין יותר שעוד ייתכן וישנה את מפת הגושים – חיבורים.

מפלגת העבודה ככל שנראה עכשיו, תרוץ בבחירות הבאות יחד עם מפלגת מרצ או מפלגת כחול לבן במטרה למקסם את כוח המפלגות. לדבר הזה יש תומכים ושאינם, מה שיביא התעניינות רבה במערכת הבחירות ודיונים שמתנהלים

• כ-1000 קולות נוספים שהיו מגיעים למפלגת 'הימין החדש' היו משנים את המצב במלואו. הייתה קואליציה ללא ליברמן והכל היה בא על מקומו בשלום.

ביום ראשון, הודיעה ראש הממשלה על פיטוריהם של בנט ושקד מתיק החינוך והמשפטים, כאשר הסיבה לכך לטענתו, היא העובדה כי הם לא קיבלו מספיק קולות בכדי לעמוד בראש משרדים כה בכירים.

גם האופציה ששקד תצטרף לליכוד מתרחקת. לא ברור עדיין באיזו מסגרת תרוץ אם בכלל, אבל בנט כבר הודיעה במסיבת עיתונאים כי ירוץ עם מפלגתו 'הימין החדש'.

הסיבה לכך ששקד לא תרוץ ב'ליכוד', על פי התקשורת, היא וטו שהטילה רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. ייתכן ובסופו של דבר היא תרוץ במסגרת 'הימין החדש', כשאף את המקום הראשון היא תתפוס על חשבון בנט שידחק למקום השני. כמו כן, אפשרי שאיחוד מפלגות הימין יתמזגו עם 'הימין החדש', כאשר אופציה נוספת שעלולה להוות נקמה לנתניהו  היא שהשניים ירוצו יחד עם ליברמן.

• תמיד טענו בשמאל שבצלאל סמוטריץ' קיצוני, אבל אף אחד לא כי הוא יצהיר שהוא שואף למדינת הלכה. אמירה זו\ שנאמרה פעמיים על ידו במהלך השבוע החולף, עוררה תגובות רבות כנגד סמוטריץ' והימין, מה שהביא את ראש הממשלה להצהיר ש'מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה'. ספק אם סמוטריץ' ידע לאן הוא נכנס כשאמר זאת, מה שבטוח שגם זה יהיה אחד מהנושאים המרכזיים שידוברו בבחירות.

 

השארת תגובה