הצלחה מסחררת או פשרות כואבות

דרעי התנצל וביקש סליחה מבנימין נתניהו: השליתי אותו שהסיפור עם איווט יסתיים, טעיתי, ביבי צדק – איווט רצה להפיל אותו, אני מתנצל, אמר

ישי כהן
ישי כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סמוך לחצות לילה, קומת הסיעות במשכן הכנסת. השר אריה דרעי מסיים ישיבת סיעה ופוגש מולו את כלי התקשורת. בזמן שכל ראשי הסיעות החלו בסיסמאות הבחירות, דרעי בחר להתנצל ולבקש סליחה מבנימין נתניהו: השליתי אותו שהסיפור עם איווט יסתיים, טעיתי, ביבי צדק – איווט רצה להפיל אותו, אני מתנצל, אמר.

מעטים האירועים בהם דרעי מתנצל, בטח בשידור חי לעיני עם ישראל כולו. הפעם דרעי הבין שהוא הושפל על ידי החבר הטוב ביותר שלו בפוליטיקה הישראלית. חבר שקיבל הכל וסירב. חבר ש'בגד' ויצא לדרך חדשה: גרירת המדינה לבחירות תחת מסווה של הסתה כנגד הציבור החרדי.

לאחר חצות לילה דרעי עזב את משכן הכנסת ולא מאמין שזה עתה הכנסת ה-21 התפזרה, כארבעים יום לאחר שהושבעה. ביום שלמחרת הוא התאושש וכינס מסיבת עיתונאים שם בחר ללכת על הראש של איווט, להעביר מסר: זה נגמר, הפעם באמת.

בכדי לחסוך לכם את שלל האמירות החריפות של דרעי נגד החבר לשעבר, הנה סיכום: אני פגוע, כואב. איווט שקרן, סחטן ומסית. לקינוח: דרעי השווה את דבריו של איווט על הציבור החרדי לדברי הנאצים ימ"ש. "חסר שלא טען שיש לנו אף ארוך או שאנו לא מתרחצים".

ובמאמר מוסגר: ראש עיריית ירושלים משה ליאון צריך לקום ולהכריז בקול ברור: אין לי קשר לאיווט ליברמן. ליאון נבחר רק בזכות החרדים. דרעי טוען שאיווט לא הביא אפילו קול אחד עבור ליאון. לא יתכן שראש עיר שנבחר מקולות החרדים ימשיך להיות חלק מליברמן. ליאון בחר לשתוק בשבוע האחרון, כנראה הפחד מ'הבוס' (כלשונו) גדול, אחרת אין הסבר.

העם עייף

למערכת הבחירות הזו יוצאים ראשי המפלגות החרדיות מחוזקים. 'יהדות התורה' וש"ס עם הישגים אדירים בכנסת ה-21, אם נדייק – הישג אחד: שמונה מנדטים לכל סיעה. כעת הם יצטרכו לשכפל את ההישג, כל ירידה תיחשב לכישלון. היעד ברור: שמונה מנדטים.

בשיחות עם חברי הכנסת החרדים אפשר לשמוע צליל של תקווה: "העם עייף, בבחירות חוזרות לא צפוי לנו אחוז הצבעה גבוהה. נעבוד קשה להביא את כלל המצביעים שלנו לקלפי, לא נופתע אם נסיים עם תשעה מנדטים".

בש"ס הכיוון ברור: הפיכת עצרות הסליחות של חודש אלול לעצרות בחירות, בתקווה להפוך את מעמד 'הקבלת פני רבו' בסוכות לחגיגת הניצחון. "אין סיבה שנרד משמונה מנדטים, הוכחנו לעם שאנחנו נאמנים לביבי, אנחנו רק נגדל", הסביר ח"כ בסיעה. ב'יהדות התורה' יצטרכו לעבוד קשה בשביל המנדט השמיני, פינדרוס נכנס בזכות עשרות קולות בלבד, שגם הם בספק ויתכן שלולי הוקדמו הבחירות נציג הליכוד במקום ה-36 היה נכנס במקומו.

לשון מאזניים

"עם שבעה מנדטים השגתי מה שלא השגנו עם 17 מנדטים", משפט ששמעתי בקדנציה האחרונה מפיו של אריה דרעי שוב ושוב. לאחר הבחירות הבין דרעי שעם 16 המנדטים של הציבור החרדי – הוא לא יכול לעשות כלום. הוא כלוא בידיו של החבר לשעבר.

אריה דרעי, משה גפני ויעקב ליצמן מכוונים ליעד אחד: להסביר לציבור שאיווט לא רלוונטי. הוא לא יהיה חלק ממשלת ימין. כך, הם מקווים, ציבור הימין יעזוב ואיווט יזכה לקולות של הציבור האנטי-חרדי, אלו שחונים כעת ב'כחול לבן'.

במידה ויצליחו, גוש הימין יזכה ל-61 מנדטים ללא איווט. כך שתהיה ממשלת ימים-חרדים-דת"ל ללא הטובות של ליברמן. חוק הגיוס יעבור – עם תיקונים, חוק הגיור ומתווה הכותל יטופלו. לאחר מכן, ירצה איווט להיכנס לממשלה? לא נפסול.

אך במידה ויכשלו, ואיווט שוב יהיה לשון מאזניים של הממשלה, הרי שראשי המפלגות החרדיות יצטרכו לחשב מסלול מחדש. איווט לא יתפשר על חוק הגיוס לאחר שגרר את כולנו לבחירות בפייק משבר הגיוס. החרדים יצטרכו להתפשר. לא תהיה ברירה.

תעשיית הסקרים והשקרים

ולסיום, טיפ לקוראים. בחודשים הקרובים תתעוררו מידי בוקר לסקר חדש. מהובלה של 'כחול לבן' דרך 'התרסקות' של ש"ס. הפעם תזכרו מה התרחש פה לפני חודשים מספר. אף סוקר לא דייק ואפילו לא התקרב לתוצאת הבחירות, כך שההימור שלכם שווה יותר מהסקר 'מקצועי'.

אם שכחתם, הנה תוצאות הסקר האחרון של ד"ר מינה צמח ומנו גבע, ארבעה ימים לפני הבחירות:

'הליכוד' – 26. בפועל סיעת 'הליכוד' קיבלה 35 מנדטים וייתכן שהייתה זוכה גם במנדט ה-36. כלומר, 10 מנדטים הפרש (!). הלאה, 'העבודה' – 11 מנדטים, בפועל המפלגה התרסקה ל-6 מנדטים בלבד.

ש"ס קיבלה בסקר 5 מנדטים, בפועל זכתה ב-8 מנדטים (!) ולקינוח: 'זהות' של משה פייגלין וחיים אמסלם זכתה בסקר ב-5 מנדטים, בפועל היא לא עברה את אחוז החסימה.

 

השארת תגובה