מד"א מציג: 7 דקות ראשונות

הדקות הראשונות לאחר פציעה עלולות להיות קריטיות, זאת במיוחד באירועים רבי נפגעים, בהם יש פצועים רבים עם חבלות משמעותיות. במסגרת מיזם "שבע דקות ראשונות" מגיעים חובשים ופראמדיקים במד"א לקהילות ברחבי העולם, ומלמדים כיצד לנהוג כשנקלעים לאירוע חירום, בו כל דקה משמעותית להצלת חיים

צילום: דוברות מד"א
צילום: דוברות מד"א
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מגן דוד אדום, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, צבר ניסיון רב בהתמודדות עם אירועים רבי נפגעים. מטרתו של מיזם "שבע דקות ראשונות", שנהגה ופותח במד"א, בהובלת סמנכ"ל קהילה במד"א ד"ר אלי יפה, להעביר מן הידע והמיומנות של החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום, בקהילות ברחבי העולם, כדי לתת לחבריהן כלים להתמודדות עם אירועי חירום.

צוותי מד"א פעלו בשנה וחצי האחרונה, במסגרת המיזם, ביותר מחמש עשרה מדינות, והעבירו סמינרים ייחודיים ליותר מאלפיים מודרכים, בין היתר בקנדה, איטליה, שוויץ, הולנד, בלגיה, יוון ועוד.

מאחורי המיזם עומד העיקרון לפיו הצלת חיים תלויה במקרים רבים בזמן. המודרכים ע"י צוותי מד"א ברחבי העולם לומדים כיצד להעניק טיפול רפואי ראשוני מציל חיים בזירות אירועי חירום, דוגמת פיגועים. בין היתר, לומדים חברי הקהילות שמשתתפות במיזם לעצור דימומים וכיצד לזהות את הפצועים שצריכים להגיע הכי מהר לבית חולים.

הסמינר, שאורך ארבע שעות, מועבר ע"י חובשים ופראמדיקים בכירים במגן דוד אדום. במסגרתו, הצוות מעביר הרצאה, ולאחריה חלק מעשי, כשלבסוף מתקיימים תרגילים המדמים אר"ן (אירוע רב נפגעים). בין אחד לארבעה מדריכים ממד"א מעבירים כל סמינר, כשמספר המשתתפים נע בין שלושים למאה. בסך הכל הוכשרו במד"א להעברת הסמינרים של "שבע דקות ראשונות" שלושים וארבעה חובשים ופראמדיקים.

פראמדיק מד"א רפאל הרבסט, המרכז את מיזם "שבע דקות ראשונות""מטרת הסמינרים, שנעשים בשיתוף פעולה עם הקונגרס הציוני העולמי, לתת לאנשים כלים להתמודד עם סיטואציות קשות. כחלק מההדרכה אנחנו משתמשים במינימום אמצעים, על מנת להראות לאנשים איך בכל מצב הם יכולים לסייע במקרה חירום. מדהים לראות בכל פעם מחדש איך תחושת המסוגלות של חברי הקהילה עולה".

סמנכ"ל קהילה במד"א, ד"ר אלי יפה: "המטרה של המיזם היא להכשיר את חברי הקהילות לדעת להתמודד עם אירוע רב נפגעים בדקות הראשונות והקריטיות. אנחנו למעשה מלמדים את האזרחים מה לעשות עד להגעת צוותי החירום, ובנוסף כיצד לסייע לצוותי החירום בטיפול הרפואי".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "במגן דוד אדום אנו מצילים חיים מדי יום, בכל רחבי הארץ, והסיפוק אדיר בכל פעם מחדש. מרגש לראות איך בעזרת הניסיון הייחודי שצוברים החובשים והפראמדיקים של מד"א בישראל, אנחנו מצליחים להשפיע ולתרום להצלת חיים ברחבי העולם. 'שבע דקות ראשונות' הוא אחד מהמיזמים שאנו הכי גאים בו, והוא אחת מיני דוגמאות רבות למחויבות של אנשי מד"א לתת מעצמם היכן שרק אפשר".

השארת תגובה