חוקרים פרטיים? שיבוש מהלכי חקירה!

בורר בכיר: הפעלת חוקרים פרטיים על בוררים בוועדת ששינסקי – שיבוש מהלכי חקירה המצריך את התערבות המשטרה

עו''ד רונן סטי  צילום עזי פורת
עו''ד רונן סטי צילום עזי פורת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט
הפעלת חוקרים פרטיים על מנת לעקוב אחר בוררים במהלך  תקופת בוררות יכולה להגיע לכדי שיבוש הליכי משפט ובירורה מצריך את התערבות המשטרה.
אם וככל שיתברר שפעולה כזו התרחשה בוועדת ששינסקי והיתה בעלת השפעה על הבוררים הרי מסקנות הוועדה  פסולות.– כך טוען היום  הבורר הבכיר עו"ד רונן סטי המכהן כבורר מסחרי ובינ"ל וממשמש כיו"ר  הוועדה המחוזית ליישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות בלשכת עורכי הדין.
לדבריו, הפעלת חקירה סמויה על חייהם הפרטיים של  בוררים ובני משפחותיהם, מהווה הפעלת לחץ אסור מצד המתדיינים, ועלולה להכניס בוררים  לסיטואציה נפיצה ומזיקה.
לדברי עו"ד סטי, במקרה בו בורר מבחין  שמופעלת עליו חקירה, עומדות בפניו שתי אופציות: הראשונה להתלונן במשטרה ובכך לוותר  על תפקידו כבורר. מדוע? מפני שהתערבות משטרתית בהליכי בוררות ביוזמת הבורר מצביעה  על הטיה ברורה שלו.
האופציה השנייה היא לא לפנות למשטרה, אך להטות,  במתכוון או שלא במתכוון ואף שלא במודע, את החלטתו כלפי הצד העוקב אחריו – מחשש  שיבולע לו.
"גם אם הבורר לא מודע להפעלת חקירה סביבו,  עדיין, לאחר קבלת פסק הבוררות עלול הצד שאיננו מרוצה מההחלטה להשתמש בנתוני המעקב  אותם אסף על מנת להטיל דופי בבורר ובהליך, ולבטל את פסק הבוררות" אומר  עו"ד סטי. "על כן, מדובר ללא ספק בפעולה מניפולטיבית ופסולה שמגיעה עד  כדי  שיבוש מהלכי משפט במקרים מסוימים ולכן  מחובתה של משטרת ישראל לפתוח בחקירה משל עצמה בנושא שכזה".
לדברי עו"ד סטי, כלי החקירה הפרטית חוצה  במקרים רבים את קו ההטרדה מאיימת. "לא ייתכן שצדדים מתדיינים יוכלו להפעיל  איומים נגד בוררים, ולא לחוש מאוימים גם הם מעצם פעולתם. יש להגן על חייהם הפרטיים  של הבוררים, כפי שמוגנים חייהם הפרטיים של השופטים".
בנוסף, מביע עו"ד סטי ביקורת על החלטתה של  המדינה לגשת לבוררות רק בסכסוכים שמשמעויותיהם הכלכליות מגיעות לכדי מאות  מיליונים, ומיליארדי שקלים.
לדבריו, הגוף העיקרי שפונה לסעדו של בית המשפט  היא המדינה עצמה, ולמעשה, היא יוצרת במו ידיה את העומס המשתק את מערכת המשפט  בישראל. כיום מונחים בפני בתי המשפט בישראל כחצי מיליון הליכים התלויים ועומדים,  ובכל שנה מספר זה עולה.
כך מחכים אזרחים וגופים רבים שנים בתור, עד  שיינתן דינם.
לדברי  עו"ד סטי, היועץ המשפטי לממשלה התיר לפני כעשור למדינה לפנות לבוררות. "נראה כי כאשר המדינה צפויה לקבל מיליונים או מיליארדי שקלים היא מסכימה לבוררות, אך במקרים אחרים נוח לה המצב שבתי המשפט עמוסים והצדק הולך לאיבוד.
כך ארע באסון הכרמל. 5 שנים חיכו נפגעי האסון  לפיצויים עד שהמדינה התרצתה לשלם להם פיצויים בהליך גישור. לאותה טרגדיה צפויים גם  תושבי מבוא מודיעים שיישובם נשרף עד היסוד.
לדברי עו"ד סטי, במסגרת בוררות ניתן לגבש  תוך תקופה של 4-6 חודשים דו"חות שמאים והנדסיים אובייקטיביים לכלל 50 הבתים  שנשרפו בישוב מבוא מודיעים. לאחר מכן יכולה המדינה למסור עמדתה לדו"חות אלה בהליך  בוררות ותוך שנה יהיה ניתן לפצות את התושבים, אם בפסק בוררות ואם בפשרה.
"אסור שהמדינה תפקיר את אזרחיה למערכת משפט  לא מתפקדת, ותפקיר את הבוררים שמאפשרים למערכת הזו להשתחרר מהעומס, להיות נתונים  ללחצים, איומים ומעקבים מידי המתדיינים מולם" מסכם עו"ד סטי.

עוה"ד רונן סטי https://setty-law.comהמשמש כיו"ר הוועדה המחוזית ליישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות בלשכת  עורכי הדין, ועוסק בניהול וייצוג בבוררויות מסחריות ובינלאומיות. 

השארת תגובה