הרב גרוסמן: "למרות הכל אמשיך לדבר עם ליברמן"

"התפקיד שלי הוא להמשיך להשפיע טוב ולשכנע, דווקא בימי בחירות שלא יגררו מחלוקת דתיים-חילונים. גם כשהכל נראה אבוד – בסוף זה יחלחל"

הרה"ג גרוסמן
הרה"ג גרוסמן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

 

הגאון רבי יצחק דוד גרוסמן מתייחס למאמצי התיווך שהפעיל מול ידידו יו"ר 'ישראל ביתנו', חושף את שיטות השכנוע, כואב את הכישלון אך לא מתייאש: "התפקיד שלי הוא להמשיך להשפיע טוב ולשכנע, דווקא בימי בחירות שלא יגררו מחלוקת דתיים-חילונים. גם כשהכל נראה אבוד – בסוף זה יחלחל"

ביום השבעת הכנסת, בתוך כל ההמולה של הח"כים הנרגשים, בני המשפחה והאורחים, חמקה דמותו ההדורה של הגאון רבי יצחק דוד גרוסמן למסדרון צדדי. הוא הגיע ללשכתו של יו"ר 'ישראל ביתנו', לשיחה אישית עם מי שכבר אז הסתמן כצלע הבעייתית של הרכבת הקואליציה.

רבה של מגדל העמק רחוק מלהתערב בפוליטיקה אך השפעתו חוצת מגזרים ורשת קשריו הענפה כוללת פוליטיקאים מכל קצוות הקשת. בשלב מסוים, ניסה הרב את כוחו בתיווך בין הניצים הפוליטיים, ובעיקר ביקש להטות את לבו של יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן לטובה.

בשיחה עם 'קו עיתונות', נשמע הרב מאוכזב על כשלון מאמצי התיווך, אך מסרב להתבטא כך מפורשות. הרב מדבר על הידידות הארוכה עם מי שהפך בימים האחרונים ליריב החרדים, ומצהיר כי למרות הדברים הקשים שנאמרו והמהלכים שנעשו, הוא לא ינתק עימו קשרים וימשיך לנסות להשפיע לטובה.

"ניסיתי לנצל את הידידות שלי עם אביגדור, באתי והסברתי שוב ושוב, ניסיתי לראות איך ניתן למצוא את שביל הזהב בין הצדדים, חשבתי שההסבר שלי ייפול על אוזניים קשובות, היה תהליך ארוך שלצערי לא צלח", אומר הגאון רבי יצחק דוד גרוסמן ל'קו עיתונות'.

הרב מתאר את הדרך בה ניסה להשפיע על ליברמן להגיע לפשרה בחוק הגיוס, כאשר גם מנקודת מבטו, התוצאה אליה הסכימו החרדים כבר יכולה להיחשב להישג מדהים: "הסברתי לו ש-70 שנה, בכל עולם המושגים החרדי בהכוונת מועצות גדולי התורה, כל נושא הגיוס לא עמד על דל שפתם. תמיד בחור ישיבה היה הולך לוועד הישיבות ומקבל פטור, עצם זה שהסכימו על המושג שנקרא מכסות, על סנקציות, זה לבדו הישג גדול מבחינתו".

מהצד השני, הסביר הרב לליברמן כי אם אכן כוונתו לטובת הצבא, יש ללמוד מההיסטוריה שמתי שהופעלו לחץ וכפייה – הדברים גרמו לתוצאה הפוכה. "בזמנו היה את השירות אזרחי אבל ברגע שלפיד הגיע, אז בסיבוב הראשון, הכל ירד. כך שמכל הבחינות שכנעתי ואמרתי, אביגדור, אמנם לא השגת הכל, אבל אם תשיג יותר, למעשה בפועל תשיג פחות. לצערי הוא התעקש על הפסיק של החלטת ממשלה, אין לי הסבר לדבר הזה אבל זה מה שקרה", אומר הרב.

הרב מאוכזב מאי ההצלחה?

"לא יודע עם אכזבה זו ההגדרה, האמת היא שקשה להגדיר את כל הסיפור, משום שאין מישהו שבאמת יכול לנתח את מה שהתרחש פה, קשה".

ועכשיו, עם התוצאה ועם כל האמירות של ליברמן על הרבנים ועל החרדים, מה הרב מרגיש?

"התפקיד שלי הוא לא להתייאש, להמשיך לדבר ולשכנע, עשיתי את זה ואני אמשיך לעשות את זה. בעיקר אנסה לשכנע לא לערבב בין האג'נדה שלו לבין שנאת חרדים, שהמצב לא יגרור מחלוקת בין דתיים לחילונים, כבר היה לנו מספיק מזה. שיתמקד במה שהוא עושה, בלי לזרוק האשמות באחרים".

יש הסבורים שצריך להיות תקיפים יותר כלפי ליברמן, אולי אפילו לנתק קשרים.

"אני אף פעם לא מתייאש ואני מנסה פעם אחרי פעם להשפיע לטובה. למרות הכל אמשיך לדבר איתו, עכשיו מתחילה מערכת בחירות וצריך לעשות כל מה שניתן כדי להוריד את מפלס האיבה. מתוך הניסיון שלי, בהרבה מקרים שניסיתי וזה היה נראה אבוד – בסוף אתה מצליח להשפיע, בדיוק כמו הסיפור של רבי עקיבא, האבן והמים. טיפה ועוד טיפה, בסוף זה מחלחל".

השארת תגובה