אחרי שהפסיד מיליארדים: קרן אור לאיש העסקים החרדי

אדוארדו אלשטיין ושותפיו הזרימו מיליארדים לחברה שרכשו מנוחי דנקנר, אך התוצאות הכספיות מלמדות על המשך מגמה כואבת. קרן אור: בנק ישראל נוטה לאשר לו להגדיל אחזקות בענקית כרטיסי האשראי

אלשטיין
אלשטיין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אדוארדו אלשטיין ושותפיו באי.די.בי השקיעו לא פחות מ–2.7 מיליארד שקל — אך בשלב זה נראה כי השקעתם ירדה לטמיון. 5 שנים לאחר רכישת החברה, אי.די.בי פיתוח סיימה את הרבעון הראשון בהפסד גדול של 328 מיליון שקל, שמצטרפים להפסד של 464 מיליון שקל ב־2018 כולה, ומול הפסד של 249 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018.

חמש שנים עברו מאז שאדוארדו אלשטיין השתלט על קבוצת אי.די.בי, והדו"חות הכספיים שחברת אי.די.בי פיתוח שבבעלותו פירסמה בסוף השבוע החולף — אינם מספקים לו סיבות רבות לאופטימיות. אי.די.בי פיתוח סיימה את הרבעון הראשון של 2019 עם הפסד של 358 מיליון שקל, לעומת הפסד של 253 מיליון שקל ברבעון המקביל.

לאי.די.בי גירעון עצום של 444 מיליון שקל בהון העצמי, שהעמיק מהיקף של 230 מיליון שקל בסוף 2018. לחברה מזומנים של 671 מיליון שקל בקופה, חוב של 2.8 מיליארד שקל, ובשנתיים הקרובות היא אמורה לפרוע 1.249 מיליארד שקל.

ההפסד נוצר בעיקר משערוך שלילי של שווי האג"ח שהנפיקה אי.די.בי פיתוח לקרן דולפין של אלשטיין, וכן בשל ירידה בשווי שוק של האחזקות בכלל ביטוח. בעקבות ההפסד, היה לאי.די.בי פיתוח גירעון בהון העצמי (בתוספת הלוואות בעלים) של 264 מיליון שקל בסוף מארס, וסיכוייה לחלק דיווידנדים כרגע נמוכים למדי.

ברקע לכך, קיימת גם דרישתו של בנק ישראל מאלשטיין, לחשוף את כלל נכסיו והתחייבויותיו ע"י מתן גילוי מלא על אחזקותיו בכלל דרך מנגנון הסרת חיסיון שיחשוף את מבנה אחזקותיו המלא בכלל, וכל דרישות או הוראות מצד רגולטורים או רשויות אכיפת החוק בארץ ובחו"ל, זאת כתנאי לאפשרות של כלל להגדיל אחזקותיה בחברת האשראי מקס מעל 5%.

רכישת חברת האשראי מקס שנמצאת במגמת צמיחה אמורה לסייע בשיפור התוצאות הפיננסיות של חברת אי די בי פיתוח ועשויה לשפר דרמטית את מאזן עסקיו בישראל.

בתגובה ל'כלכליסט' אומר אלשטיין כי הוא נתון בדרישות סותרות מצד בנק ישראל והוראות המפקח על הביטוח: "אני חושב שזה מאד לא בסדר להאשים אותי כמי שמנסה לחמוק משקיפות בזמן שאני פשוט מקיים את דרישות הרגולטור". לטענתו, "כפי שידוע לכל אני מחוייב לפעול לפי הרגולציה של המפקח על הביטוח ביחס להחזקותיי בכלל ביטוח – רגולציה זו לא מאפשרת לי לבצע שום צעדים שיפרו אותה".

לדבריו, כל גילוי מצידו לבנק ישראל עלול לסתור את הוראות רשות שוק ההון שאוסרות עליו להתנהג כבעל שליטה בכלל כך שלכאורה אלשטיין נמצא בין הפטיש לסדן – בין דרישות בנק ישראל לדרישות רשות שוק ההון. אלשטיין הוסיף ל'כלכליסט': "אני מנהל את עסקיי בארץ ובחו"ל תחת רגולציה מחמירה שאני מכבד ומקיים כדבר שבשגרה".

השארת תגובה