נתניהו הוביל את המדינה לבחירות

איילת שקד שגיששה את דרכה לליכוד – כמעט על גחונה, בנתה על כך שההיגיון ינצח. כעוד אחת מפליטות בלפור היה עליה לדעת שכל עוד זה תלוי בשרה (נתניהו), היא לא תהיה שרה ואפילו לא ח"כפשית

נתניהו
נתניהו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בתלבושת כחול-לבן חגיגית לרגל יום ירושלים נכנס נפתלי בנט למליאת הממשלה והתיישב בכיסאו הריק – מאז הבחירות – מול פניו של נתניהו. בנט, כך לפי עדות אחד השרים, נראה נינוח ועבר בין החברים כשהוא מחליף צ'פחות ומסתחבק, כאילו בא לעשות חימום קליל לפני ריקוד הדגלים. המסר ששידר באופן כניסתו למליאה היה: כמוני – כמוכם, חברים. אולי עברתם את אחוז החסימה אך אחרי הקדמת הבחירות, כולנו באותה סירה. רק חסר היה שישאל, כשאלת פרס את חברי מרכז העבודה: "אני לוזר?".

כמו בפרישתם החפוזה מהבית היהודי – כך בכניסתם השבוע לאולם מליאת הממשלה, ההבדלים בין בנט לשקד, בלטו לעין. בעוד בנט נכנס כשחיוך מרוח על פניו, מאוזן לאוזן – בתבנית המוכרת לכולנו מהקריקטורות שמתארות את דמותו, הרי ששקד נראתה מתוחה וכבויה. הגברת שקד, מסתבר שוב, חדת חושים יותר ממיסטר בנט.

נתניהו נכנס לחדר, זיהה את בנט היושב מולו ואת שקד היושבת במקומה וקפץ כנשוך איווט. ביבי נראה כמי שמבקש מרגע זה ואילך להפגין את התעלמותו המופגנת מהשניים. "הוא עבר והשתדל להחליף מילים עם השרים, אבל לא העיף מבט לעברו של בנט", תיאר אחד השרים, "נפתלי ישב מולו, הסתכל לכיוונו, ונתניהו עשה הכל כדי שהעיניים שלהם לא ייפגשו. לרגע נזכרנו שליברמן בממשלה הקודמת היה עבורו רק השטן הקטן. בנט בשביל ביבי ושרה – היה תמיד השטן הגדול".

שעה קלה אחרי שהחלה ישיבת הממשלה, נעלמו בנט ושקד מהחדר בזה אחר זה כשהם ממלמלים משהו על התחייבויות קודמות לרגל יום ירושלים. השרים העריכו בתחילה שתגובתו המנוכרת של ראש-הממשלה – הניסה אותם מהחדר. רק בשלב מאוחר יותר התברר שנתניהו בחר לכרוך את חגיגות שחרור ירושלים עם שחרורם של בנט ושקד מתפקידיהם. "ביבי דאג כנראה שמכתב הפיטורים ישוגר ללשכותיהם בזמן ישיבת הממשלה – כדי שיתעדכנו ויתקפלו מיידית", שיחזר השר הסקרן, בדיעבד.

בערבו של יום ירושלים, הגיע נתניהו למרכז הרב וחגג עם קהל סרוג שאינו נמנה על הבייס של בנט&שקד. המרקדים כדרכם, העניקו לידיד בנימין את כל היקר והכבוד השמור ל"ראשיה, שריה ויועציה" גם יחד. שחרור שכזה, ביבי לא חש מימי קואליציית ה-67.

ימי מתניהו

הביבי-מאניה דפרסיה הידועה – נמשכת. אחרי סופ"ש מיוסר שבו נחלץ מלפיתת החנק שנועדה להעביר את מפתחות הרכבת הממשלה לגורם אחר זולתו, והוביל בעור שיניו את המדינה לבחירות חדשות, חווה נתניהו השבוע רגעים של נחת. פיטוריהם של בנט ושקד, הסבו לנתניהו הנאה – השווה בעוצמתה רק לעונג שחווה איציק כהן עם אישור ביטוח האברכים על אפו וחמתו של גפני. ההצלחה המסחררת עם בחירתו של מתניהו אנגלמן (להלן: "מתניהו") למבקר המדינה, בתמיכת חלק מחברי האופוזיציה, החזירה לנתניהו את התחושה שלמרות הכל, במערכת הפוליטית הנוכחית – הוא כמעט כל יכול.

שני המהלכים הבולטים של ראשית השבוע הבליטו את הניגודיות באישיותו של נתניהו. בבחירת מבקר המדינה – ביבי שב והוכיח יכולת-על פוליטית. בפיטורי בנט ושקד לעומת זאת, הוא גילה בפעם המי יודע כמה, את חולשת השנאה ונטירת הטינה. "אי אפשר להבין מה עובר לביבי בראש", התבטא אחד משרי הליכוד, יהודי חם וחובב מסורת, שהשווה בין היחס של ביבי לבנט ולשקד בישיבת הממשלה, לסיפור התלמודי (ממסכת גיטין – אפרופו גירושין), על קמצא ובר קמצא. משל הקמצא יפה לו לאיש, שלעולם לא יכניס יד לכיס, אך במקרה הזה, אי אפשר להימנע גם מהשוואת המשל לנמשל – במבחן התוצאה של חורבן הבית.

איילת שקד שגיששה עד צהרי יום ראשון את דרכה לליכוד – כמעט על גחונה, בנתה על כך שההיגיון ינצח גם בסביבת ראש-הממשלה. כעוד אחת מפליטות בלפור היה עליה לדעת שכל עוד זה תלוי בשרה (נתניהו), היא לא תהיה שרה ואפילו לא ח"כפשית. הטפטופים התקשורתיים על שריונה הצפוי בליכוד והתגייסותם של כמה מבכירי המפלגה לדבר בשבחה – פעלו לרעתה. לא עזרו הסקרים שלימדו כי שיבוצה ברשימה יניב לליכוד יבול נאה של תוספת מנדטים וגם לא ההסבר של המצדדים בשילובה – כי בכך יצליח נתניהו להשלים את הליך הגירושין בין שקד לבנט.

נתניהו, ולא בפעם הראשונה – לאחרונה, הימר על כל הקופה. במטבע הלשון של חז"ל, הוא דחה אבן אחר הנופלים, ובכך הפך אותם מאשמים לנרדפים. לפיטורים הללו נתניהו לא ניסה לשוות ולו מראית עין של מקצועיות. את החכ"ל אורי אריאל, שמכהן כשר החקלאות ומשמש נוכח-נפקד בישיבות הממשלה, נתניהו הותיר בתפקידו חרף אי תפקודו ואי היבחרותו. הכל אישי, וביבי אפילו לא טרח ליצור נראות מלאכותית של שוויוניות.

אם עד עכשיו הואשמו בנט ושקד בקץ (שלטון) הימין, הרי שמרגע זה, יספרו להם את מניין הימים – מהרגע בו פוטרו בבושת פנים. אם בנט ושקד, שניהם יחד או כל אחד לחוד, יצליחו להשתחל לכנסת במסגרת כלשהי, הם לא יהיו חייבים דבר לראש-הממשלה. לא לחסינותו הפוליטית ובוודאי שלא לחסינותו האישית.

כשנתניהו שמע השבוע את הביקורת הוא ממש לא התנצל – אם להשתמש לרגע בטרמינולוגיה הנושנה של בנט, שלא ממש הוכיחה את עצמה. שתי המילים שהוא השמיע בתגובה לכל מי שהעז לרמוז שנרדפותו היא פרנויה ולא ריאל-פוליטיק – או אולי ריאליטי-פוליטי – היו: "אמרתי לכם! אמרתי שריבלין וסער עושים יד אחת כדי להביא להחלפתי וכולכם ראיתם איך סער רץ לאולפנים כדי לתקוע בי סכינים. אמרתי מהרגע הראשון שאיווט רוצה לחסל אותי וכולכם ראיתם שצדקתי".

בכל מה שנוגע למבקר המדינה, אגב, נתניהו חזה מלכתחילה, בפרץ אופטימיות בלתי שגרתי, כי מועמדו מתניהו ייבחר. את נתניהו ליברמן לא יכול לסבול, אך עם מתניהו, כך נטען, יש לו היכרות מוקדמת. ביבי העריך גם שלאיווט יהיה אינטרס להוכיח לבוחריו מהימין שהוא לא ערק למחנה השמאל אלא מוביל ימין אחר, חילוני, בראשות האדמו"ר מנוקדים.

הפראנויה שהתממשה בסופ"ש שעבר, היא אחת הסיבות לכך שביבי מיהר לפטר את בנט ושקד רגע אחרי שראה איך השניים חוזרים לסורם בישיבת הממשלה ומסתחבקים כאילו כלום לא קרה. אומרים שגם אחרי פרנואיד – רודפים לעיתים, אך אי אפשר להימנע מהתחושה שבפרשת ליברמן, נתניהו הוא אכן הראשון שזיהה.

הונאת ביטוח

"הטעות של בנט ושקד הייתה שהם לא התפטרו מעצמם רגע אחרי הקדמת הבחירות", אמר השבוע אחד משרי הליכוד, "מי כמוהם מכיר עומק האיבה של הנתניהוהים. נראה שהשניים איבדו את החושים הפוליטיים מאז הפיאסקו של יציאה למפלגה חדשה".

נפתלי בנט יכול להתנחם בכך שמהטעות שלו – משפחות של אלמנות ויתומים תצאנה נשכרות. בפעולתו האחרונה כשר חינוך, חתם בנט על תקנות מבחני התמיכה של ביטוח חיים לאברכים. הדבקות במשימה של סגן שר האוצר יצחק כהן – שנראתה במשך עשור כאובססיה חסרת סיכוי – הוכיחה את עצמה במבחן התוצאה.

במשך שנות כהונתו כשר החינוך נמנע בנט מלחתום על התקנות לנוכח התנגדותו הנחרצת של יו"ר ועדת הכספים גפני. בנט העדיף, בבחינת שר ואל תעשה, לא להיקלע למאבק היצרי בין סגן שר האוצר ליו"ר ועדת כספים. טרם נולד החתם שינפיק ביטוח לשר מכהן, מפני זעמו של יו"ר ועדת כספים היושב על השיבר ומאשר כל העברה תקציבית.

סגן שר האוצר זיהה את ההזדמנות והבין שמההפסד של בנט – הוא יכול להרוויח בגדול. פנייה שקטה לבנט הניבה נכונות עקרונית לחתום על התקנות, אך בלשכה המשפטית של משרד החינוך סירבו לאשר את חתימת השר – בממשלת מעבר. איציק כהן לא אמר נואש. כמו טלפנית של עמותת צדקה שאינה בוחלת בשום דרך כדי לגייס כספים למשפחה האומללה, הוא הטריף גם את היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט ודרש לקבל תשובה – חיובית. אלא מה?

התשובה, בכתובים, ניתנה ב-15.5, במייל שכותרתו: "תיקון מבחני התמיכה במוסדות תורניים – ביטוח חיים לאברכים". עו"ד ערן עסיס ממחלקת ייעוץ וחקיקה העניק ברכת 'חתימה טובה' בשם היועמ"ש. "סגן השר כהן שלום", נכתב בתשובה הרשמית, "בהמשך לשאלתך בנוגע לחתימה על תיקון מבחני תמיכה של משרד החינוך במוסדות תורניים, נבקש להבהיר כי אין מניעה ששר החינוך יחתום בעת הנוכחית על תיקון המבחנים, למרות העובדה שמדובר בממשלת מעבר".

חמישה ימים אחרי שנתקבל אישור היועמ"ש וימים ספורים לפני שפוטר מתפקידו, חתם בנט על התקנות שפורסמו בסופ"ש שעבר ברשומות. "זהו יום חג", עלץ איציק כהן בלשכתו ושלף מקלסר עב כרס את מכתבי התמיכה של גדולי ישראל זצוק"ל ושליט"א. תוך כדי העלעול מדושן העונג, התקבל טלפון מאחד מבניו של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל. "דע לך", אמר הבנש"ק לסגן השר, "שזו הצעת החוק היחידה שמרן האבא זצ"ל חתם עליה בכתב ידו".

כהן המרוגש הזדרז לחצות את רחוב קפלן – במעבר הרגלי מלשכתו במשרד האוצר לבניין הכנסת, כדי להשתתף בישיבת בסיעת ש"ס שנפתחה באמירת 'נשמת כל חי' לרגל החתימה. בחדר הסיעה הסמוך של יהדות התורה, נראה גפני – שהופתע מהונאת הביטוח שנרקמה מאחורי גבו – כמי שנשמתו עומדת לפרוח. יו"ר ועדת הכספים הוא הלוחם הגדול ברפורמה, אותה הגדיר השבוע, "גרועה כמו חוק הגיוס", רח"ל. כשגפני שאל את בנט מדוע הלך וחתם מאחורי גבו לבקשת איציק כהן, השיב לו נפתלי בתמימות שהבקשה בכלל הגיעה מאריה מכלוף דרעי שהסביר לו עד כמה הרפורמה חיובית וטובה. שלושה שותפים היו אפוא לקנוניה. ארבעה – אם מכלילים את היועמ"ש שהיה באותה עצה.

גפני שב ומזהיר מפני תקדים של הכנסת יד רגולטורית לכיסם המרוקן של האברכים. כהן לעומתו, טוען שהפגיעה – היא בכלל הטבה. "החל מהראשון לינואר 2020 ערך הנקודה יגדל. אברך מבוטח יקבל 15 שקלים ויוסיף משלו 15", אומר כהן בלהט, "בהוצאה מינימלית, ייעשה סוף למחזה הנורא של ביזוי משפחות הנפטרים".

לטוב ולרע – אליבא דכהן אך גם לשיטת גפני – ניתן לסכם ולומר שביטוח האברכים, הוא המהלך היחיד של הנציגות החרדית בכנסת ה-21 שהתפזרה בקיצור ימים. יחדשהו הקב"ה עלינו ועל כל אברכי ישראל, לטובה ולברכה, לחיים טובים ולשלום-בית.

4 תגובות
  1. איילת העם צריך אותך וגם מנהיגים כמוך . אני בטוח שתמשיכי לשרת את העם וגם בטוח שתראי את הדרך להרבה חכי"ם . שיעתיקו את יושרך וחריצותך באמונה שלמה

  2. כתבה דעה שלא בוחלת בשקרים..ליברמן גרר לבחירת.. ושוב שרה הוכנסה לתמונה..
    ביבי צריך לתבוע את הכותב ואת קול הזמן בהוצאת דיבה

  3. איילת עבורי היא ראשת הממשלה הבאה .עם כישרון כזה רק היא יכולה להחליף את ביבי .כמובן שאני אגרוף אחריי את כל המשפחה הענפה שלנו ללכת עם איילת

  4. שקר

השארת תגובה