הסוף לאפליית תלמידי החינוך המיוחד

בעקבות מאבק שניהל ארגון ויצו, שכלל עתירה לבג"צ הכריז משרד החינוך על השוואת תנאי הלימוד של 9,500 תלמידי החינוך המיוחד בבתי הספר בבעלות גופים ציבוריים, ארגונים ועמותות

משרד החינוך
משרד החינוך
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לאחר מאבק של ארבע שנים מול משרד החינוך, החל משנת הלימודים הקרובה תש"פ, תוחל רפורמת אופק חדש על תלמידי החינוך המיוחד במוסדות המוכר שאינו רשמי, בהם תלמידי בתי הספר של ויצו. במסגרת הרפורמה יזכו התלמידים בשעות לימוד פרטניות, שיפור מרחבי הלמידה ובסביבת העבודה של המורים, ונוכחות מורחבת של צוות מורים ומטפלים פארא רפואיים, כדי לקדמם ולהביאם להישגים משמעותיים.

הישג חשוב לארגון ויצו. לאחר מאבק מתמשך שהוביל הארגון, הכריז בסוף השבוע משרד החינוך, באופן רשמי על השוואת תנאי הלימוד לתלמידי החינוך המיוחד במוסדות המוכרים הלא רשמיים (מוכש"ר), לאלו של תלמידי המוסדות המוכרים. בעקבות כך, החל משנת הלימודים תש"פ, תוחל רפורמת אופק חדש במוסדות המוכש"ר, במסגרתה ייהנו התלמידים משעות לימוד פרטניות, הגדלת שעות השהייה והליווי של המורים והמטפלים הפארא רפואיים לחיזוק הקשר וקידומם. מעמדם ושכרם של המורים יעלה ויושם דגש במסגרת השתלמות בית ספרית על התמקצעות חיונית בתחומי הדעת והכשרות בתחומי החינוך המיוחד. בבית הספר תוקמנה פינות עבודה עבור המורים.

הודעת משרד החינוך מגיעה על רקע המאבק שהובילה ויצו, כששיאו היה בהגשת בג"צ, בנושא הפליית התלמידים ששובצו ע"י המדינה במוכש"ר לאלו ששובצו במוכר הרשמי. הדיון בבית הדין הגבוה לצדק התקיים ב- 12.4.2018, בו הוכרע שהרפורמה תיושם במוסדות אלו בשנה"ל תש"פ ועל משרד החינוך להיערך ליישומה. בעקבות הבג"צ הכריז משרד החינוך שיפעל להשוואת התנאים במסגרות המוכש"ר והקים צוות בין-משרדי משותף למשרד החינוך ולאוצר ליישומה. הצוות הגיש מסקנותיו למנכ"ל המשרד, שמואל אבוהב, שקיבל את ההמלצות והנחה להיערך ליישומן, החל משנה"ל הקרובה.

כיום לומדים בישראל כ- 25 אלף תלמידים במסגרות החינוך המיוחד, מתוכם כ- 16 אלף במוסדות הרשמיים וכ- 9500 תלמידים לומדים ב- 147 בתי ספר של המוכש"ר ומהווים 37% מתלמידי החינוך המיוחד במדינת ישראל. בין הארגונים המפעילים את בתי הספר במעמד מוכר שאינו רשמי נכללים ויצו, בבעלותה שני בתי ספר בירושלים ובחיפה, אלין, אור שלום, מרכז שיקום נוער, קרן אור, בית אקשטיין, בית איזי שפירא ועוד.

ד"ר מיכל רותם, מנהלת אגף החינוך בויצו, שהובילה את המאבק למניעת האפליה של תלמידי החינוך המיוחד במוכר שאינו רשמי: "ויצו השיגה הישג חסר תקדים לטובת התלמידים עם הצרכים המיוחדים, ששובצו בבתי הספר עם משאבים נמוכים בהשוואה לחבריהם שלומדים במוכר הרשמי. זו הציונות שחקוקה על דגלה של ויצו, לדאוג ולקדם אוכלוסיות תלמידים מוחלשות בחברה הישראלית".

פרופ' רבקה לזובסקי יו"ר ויצו העולמית: "אנו נאבקים כבר שנים נגד אי השוויון והאפליה מהם סבלו תלמידי החינוך המיוחד ומברכים על החלטת המשרד לתיקון העוול, שתשפר את מצבם וסיכויי השתלבותם בחברה".

2 תגובות
  1. מזכירה שעד לא מזמן החריגו בויצו ילדים עם מוגבלות רפואית (אלרגיות למזון ) למרות שמקבלים תרומות בשם קבלת ילדים עם מוגבלות רפואית. אני לא יודעת מה המצב כיום. מקווה שהשתפר.

  2. שלום, אני מורה ליוגה לילדים עם צרכים מיוחדים מוסמכת בוינגייט.. יזמתי השנה תוכנית פילוט שיעורי יוגה בחטיבת ביניים לקבוצת נוער בקבוצה טיפולית בהצלחה רבה. אני ממליצה לכל בתי ספר חטיבת ביניים לאמץ שיעורי יוגה. לפרטים מוזמנים להתקשר אלי 0527242341, מירה אחקלעי

השארת תגובה