בצלאל סמוטריץ: בדרך למדינת הלכה

יו"ר האיחוד הלאומי מצהיר על תכניותיו במשרד המשפטים: "מדינת העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך"

סמוטריץ
סמוטריץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אמש הצהיר סמוטריץ' כי הוא מעוניין לקבל את תיק המשפטים. זאת לאחר פיטורי בנט ושקד מתיקי המשפטים והחינוך.

וכבר היום בראיון לכאן ב' הוא מבהיר את כוונותיו: כי ירצה להכניס תכנים של המשפט העברי למשפט בישראל: "חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרן ברק". לדבריו, "מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה".

סמוטריץ' הבהיר שלא מדובר בכפייה דתית: "שום דבר לא קורה ברגע ושום דבר לא עושים בכפייה. אני חושב שאפשר וצריך לתת מקום וכבוד לבתי הדין הרבניים ולנסות לאפשר סמכות שיפוט בהסכמה של דין רבני. למשפט העברי יש מקום של כבוד וצריך שיהיה לו מקום עוד יותר מכובד במשפט שלנו. רצוני בטווח הארוך הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות, זו מדינה יהודית"

למה מדינת הלכה שמי שקובע בה את ההלכות זה אהרן ברק ועוד קבוצה קטנטנה של שופטים שלא נבחרו זה בסדר. בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה, כך צריך להיות, זאת מדינה יהודית. אתה שואל אותי כמה זמן זה ייקח? זה יקרה רק כאשר עם ישראל ירצה את זה, זה לא יקרה כאשר אני ארצה את זה, זה לא יקרה אפילו כשאתה תרצה, זה יקרה בעז"ה שעם ישראל ירצה. ואני מקווה ואתה יודע מה אני סמוך ובטוח שעם ישראל בעז"ה ירצה, הוא יראה כמה משפט התורה הוא משפט נכון וצודק ומוסרי והומאני.

מדינת ישראל מדינתו של העם היהודי בעז"ה תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך על פי משפט התורה, כמובן בהתאמה לימים האלה ולאתגרים האלה ולכלכלה הזאת ולאיך שחיה חברה בשנת 2019.

בשביל זה צריך ללמוד, לא סוקלים אנשים שמחללים שבת כל כך מהר. חז"ל אמרו שסנהדרין סניטר מוציאה להורג פעם ב-70 שנה והיא הייתה נחשבת סנהדרין קטלנית, הרבה פחות ממה שמוציאים להורג במדינות מערב מתוקנות אגב שיש בהן עונש מוות. מדינת ישראל נדמה לי ב-70 שנותיה הוציאה להורג פעם אחת את אייכמן, אז גם משפט התורה איננו כזה מפחיד ועניתי אתמול ליאיר לפיד 'בוא תלמד' וכשלומדים אז מפסיקים לפחד, פחד נובע מבורות. אני חוזר ואומר משפט התורה הוא צודק ונכון ומוסרי והומאני וכללי.
יכול להיות שגם השיטה הזו (שיטת המשפט הנוכחית) יש בה היבטים טובים, חלק גדול אגב מהשיטה הזו יכולה להישאר גם במסגרת משפטי התורה.

מי שרוצה ללמוד יכול וצריך ללמוד מה המשמעות של להשתית את מדינת ישראל על אדנים של תורה. אני חוזר ואומר ובעיניי זה דבר הרבה יותר נכון והרבה יותר טוב והציבור הישראלי לאט לאט ילמד וייחשף ויראה וכשיחליט שהוא רוצה אז הוא גם יחיל את זה על עצמו. גם היום יש לא מעט היבטים בתוך המשפט הישראלי שלקוחים מתוך דין תורה. וככל שנתקדם יותר אל עבר זה אז אני חושב שתהיה לנו מערכת משפט נכונה וצודקת יותר.

האם הוא היה נכנס לממשלה עם אבי גבאי? לא, ולכן ככל שמתפרסמים יותר פרטים יש לי תחושה שדובר היה יותר בספין שנועד רק ללחוץ את ליברמן להיכנס. רה"מ יודע מצוין שאנחנו לא היינו יושבים בשום פנים ואופן בממשלה שלא הייתה מצדיקה את הכותרת שלה כממשלת ימין עם היכולת ליישם מדיניות ימנית ולקדם כל הרפורמות החשובות שאנחנו רצינו, ואני כמובן במערכת דמוקרטית חי בשמחה ומתווכח בשמחה עם אנשי שמאל אפילו אנשי שמאל קיצוני כמו סתיו שפיר, אבל אני לא חושב שיש לנו מקום לשבת יחד באותה ממשלה. בסוף אנחנו לא יושבים בממשלה רק כדי לשבת בממשלה, אנחנו יושבים שם כדי להשפיע, כדי לשנות, כדי לקדם מדיניות.

במהלך עצרת ההודיה ליום ירושלים אמש בישיבת מרכז הרב בבירה, הצהיר: "אנחנו רוצים את תיק המשפטים כי אנחנו רוצים 'אשיבה שופטייך כבראשונה'", רמז לנבואת ישעיהו על שאיפתו לשופטים ישרים אחרי חורבן בית המקדש ואובדן הריבונות.

ח"כ שלי יחימוביץ מהעבודה הגיבה לדברי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) כי שאיפתו לכונן מדינה עפ"י דין תורה.

"דבריו המזעזעים הם תמרור אזהרה מפני גל השמרנות השוטף אותנו מצד חלקים מן הימין. על פי חזונו של המועמד לתפקיד שר המשפטים או החינוך, תיכון כאן מדינה שבה גבר יוכל לגרש את אשתו אם אינה צנועה מספיק, העבדות והסקילה יחזרו, ורק גברים יוכלו להחזיק ברכוש".

לדבריה "העובדה שסמוטריץ וחבריו אינם חוזי חזונות מהשוליים אלא ממלאים תפקידים רבי השפעה היא סכנה אדירה לחירות האנושית ולעידן הנאורות".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג הגיבה לדברי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) שאמר "נחזור להתנהל כמו בימי דוד המלך, על פי משפט התורה".

"הסרת המסכות של בחירות 2019 מועד ב', נחשף במלואו גם החזון המטורף של סמוטריץ'", אמרה זנדברג. "אין צורך לפרט מה יקרה לנשים בעולם משפט תנ״כי, צריך רק להזכיר שעל פי סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, לכנסת יוכלו להתמודד רק מועמדים שאינם שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ברור שלא יוכל לכהן בישראל שר משפטים שרוצה לכונן בישראל תיאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה".

השארת תגובה