יאיר לפיד החל בקמפיין נגד נתניהו

הפעם טוען יאיר לפיד כי נתניהו שהוביל וקידם את מדינת ישראל הפך את עורו והחל לדרדר את אותה מדינה ואף לסכנה

יאיר לפיד (אבי אוחיון לע"מ)
יאיר לפיד (אבי אוחיון לע"מ)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יאיר לפיד פתח בקמפיין חדש המלמד בין השיטין מה יהיו סיסמאות הבחירות במערכה הנוכחית

הפעם לא תשמעו על 'נתניהו מושחת' וגם לא על 'ביבי עסוק בכתבי אישום'. מאחר וקשה לדעת מה נאמר בחדרי חדרים, ניתן רק לשער כי ב'כחול לבן' הבינו כי קמפיין ה'מושחת' הוציא את נאמני נתניהו בהמוניהם אל הקלפי. אליהם הצטרפו כמובן כל חסרי האמון במערכת המשפט וחקירות המשטרה, ברקע פרשות המסעירות סביב רשויות החוק כמו רוצח שהסגיר את עצמו עשרות שנים לאחר שהפרקליטות ובית המשפט האשימו אזרח אחר חף מפשע ברצח. לצד פרישות נוספות שערערו את אמון הציבור במערכת המשפט.

הפעם טוען יאיר לפיד כי נתניהו שהוביל וקידם את מדינת ישראל הפך את עורו והחל לדרדר את אותה מדינה ואף לסכנה.

ואלו דברי לפיד:

ביבי נתניהו הביא פעם יציבות למדינת ישראל. זה חלק גדול מקסמו בעיני בוחרים רבים. הקהל הישראלי שמרני. הוא לא רוצה שינויים גדולים. כל אלה שמבטיחים מהפיכות מסעירות רק מלחיצים. לך תדע איך זה ייגמר. עדיף מישהו שישמור על מה שיש. הישראלים יודעים שביבי לא כזה ימין ולא כזה חזק. זה לא ממש אכפת להם. העיקר שהוא זהיר.

אלא שזה נגמר. נתניהו איבד את זהירותו. הציבור הבחין בזה באיחור, מפני שעד עכשיו הוא הצליח לשמור על פאסון מול המצלמות. בימים האחרונים גם זה נגמר. הטירלול הגמור שהוביל אותנו השבוע לבחירות נחשף לציבור במלואו. אם תשאלו כל אחד מבכירי הליכוד, הוא יסביר לכם שמה שראיתם השבוע זה הסטנדרט. נתניהו חי היום בקדחת מתמדת. איש אינו יודע להסביר את מקורה. האם זו החרדה מפני הכלא, או פשוט אובדן המעצורים של מי שנמצא יותר מדי שנים בתפקיד מלחיץ. התוצאה זהה. האיש הזהיר והמחושב שהכרנו נעלם. במקומו יש לישראל ראש ממשלה תזזיתי, שאיבד את הבלמים.

חוסר הזהירות החדש הזה של נתניהו חוצה את כל המערכות. הוא חשף לאחרונה יותר מפעם אחת סודות בטחוניים רגישים רק מפני שהיו מצלמות בסביבה. בזירה הפוליטית הוא יוצר משברים מיותרים ללא הרף, בעיקר מפני שהוא מדמיין כל הזמן מזימות נגדו. הוא כמובן איבד את זהירותו בכל מה שקשור לשמירת החוק.

יותר מכל דבר אחר, נתניהו איבד את זהירותו הכלכלית. נתניהו היה בעבר שמרן כלכלי קלאסי. בימים קשים הוא ידע להדק חגורה, בימים טובים לשים כסף בצד. זה נגמר. הממשלה האחרונה שלו הפכה למופע של בזבזנות חסרת אחריות. לרוב האנשים כלכלה אולי נשמעת כמו סינית, אז כדאי שתדעו איך זה נגמר: זה נגמר בזה שאתם לא מצליחים לשלם את המשכנתה ולוקחים לכם את הבית.

זה יקרה מפני שמיליארדים הלכו על שוחד פוליטי. תשתיות לא נבנו. אוכלוסיות שלמות לא יוצאות לעבודה. הייצוא יורד. התלות שלנו במגזר הטכנולוגי מוגזמת. רעידה קטנה אחת בכלכלה העולמית, ואצלנו תתחיל קריסה. הניהול הכלכלי של ישראל כל כך חסר אחריות, שבתקופה של אבטלה נמוכה וצמיחה סבירה בהחלט הגירעון התנפח כמו בלון בגבול עזה. המספרים יוצאים משליטה. זה לא היה קורה לנתניהו פעם. זה קורה היום. רק מה שהוא הבטיח לשותפות הקואליציוניות בשבוע שעבר היה מוביל אותנו לתהום תקציבית של עשרות מיליארדים, בלי שום מקורות הכנסה נראים לעין.

למול כל זה כחול-לבן מציעה חזרה אל הזהירות והיציבות. יש פה פארדוקס. נתניהו מבטיח שמרנות, אבל מערער את היציבות. אנחנו מדברים על שינוי ומאמינים בשינוי, אבל אנחנו קודם כל קבוצה יציבה וזהירה של אנשים מנוסים שיודעים שצריך לשמור על המערכות. בוגי היה שר בטחון זהיר ושמרני. אני הייתי שר האוצר שצימצם את הגירעון והחזיר את הריסון התקציבי. גבי הוחזר לצבא ומונה לרמטכ"ל מפני שהמערכת התערערה והיתה זקוקה ליד יציבה על ההגה. גם את בני החזירו לשירות ומינו לרמטכ"ל כי הצבא היה זקוק למנהיג יציב שירגיע מערכת שעברה טלטלות קשות. היה ברור לכולם שאם רוצים שהספינה הגדולה תתייצב – הוא האיש. גם שאר מנהיגי וחברי כחול לבן הם חבורה שהמאפיין העיקרי שלה היא האיזון. אנחנו מאמינים שהגיע הזמן בשינוי, אבל אף אחד מאתנו לא צ'ה גווארה. אנחנו קבוצה של אנשים מאוזנים ויציבים שמאמינים שהמדינה צריכה שינוי, אבל אסור לקחת סיכונים מיותרים בתחומים כמו בטחון וכלכלה.

מה שישראל צריכה היום היא אחדות ויציבות. אם לא נתניהו והתזזית שלו, כבר היתה לנו היום ממשלת אחדות לאומית, בראשות כחול-לבן, שהיתה מונה לפחות 70 ח"כים. זו הממשלה שאנחנו יכולים וצריכים לבנות פה. ממשלה הרבה פחות דרמטית. פחות מסיבות עתונאים מיוזעות. פחות תככים ומזימות פוליטיות. פחות בזבוזים מטורפים. ישראל מדינה מסובכת, שיש סביבה סיכונים גדולים. היא לא יכולה להרשות לעצמה חוסר יציבות פנימי. היא לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה שמערער את המערכות החיוניות שלה. נתניהו מערער את היציבות. אנחנו יודעים איך להחזיר אותה.

השארת תגובה