ריבלין: להמשיך לשפר את היחס לעולים מאתיופיה

"הגיע הזמן לחדול ולדבר על "שילוב", ועל יוצאי אתיופיה כעל קבוצה נפרדת. הישראלים יוצאי אתיופיה הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, מעם ישראל, מהחברה הישראלית ומהסיפור הישראלי. אחים אנחנו!"

הנשיא בטקס האתיופים, צילום: מארק ניימן /לע"מ
הנשיא בטקס האתיופים, צילום: מארק ניימן /לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים והניח זר היום, ראשון, כ"ח באייר, 2 ביוני, בטקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל, שנערך בהר הרצל. בטקס נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העלייה והקליטה יואב גלנט ונציג המשפחות השכולות.

נשיא המדינה פתח את דבריו בטקס ואמר: "בסמליות רבה בחרה מדינת ישראל לציין את יום הזיכרון ליהודי אתיופיה אשר נספו בדרכם לארץ ישראל, ביום בו אנו מעלים את ירושלים על ראש שמחתנו. לא קלה הייתה דרככם, והמסע עדיין לא תם. לא המסע שלכם, ולא המסע של מדינת ישראל,״ אמר הנשיא בפנייה לעולים והוסיף: "רבות נאמר על קשיי הקליטה ועל שגיאות שנעשו והיו מנת חלקם של ישראלים יוצאי אתיופיה. לצערי, רק בשבוע שעבר שמענו על התנכלות וקריאות גזעניות כלפי עובד יוצא אתיופיה. יש חובה להמשיך לשפר, להמשיך לתקן. ועדיין אנחנו רואים איך יותר ויותר ישראלים יוצאי אתיופיה מטפסים במעלה הדרגות בצבא, מתקדמים במדע, ברפואה, בתקשורת, בספורט, בישיבות ובאולפנות, באקדמיה ובכל תחומי החיים."

עוד אמר הנשיא: "החברה הישראלית מחויבת להמשיך ולתקן את הכשלים שנוצרו בתהליך הקליטה של יהודי אתיופיה מבחינה ממסדית ומבחינה חברתית אזרחית. לאחות את הקרעים ולחזק את אמונם של בני העדה במוסדות המדינה. שלושים וחמש שנה מאז מבצע משה ועשרים ושמונה שנים ממבצע שלמה, הגיע הזמן לחדול ולדבר על "שילוב" ועל יוצאי אתיופיה כעל קבוצה נפרדת. הישראלים – יוצאי אתיופיה הם חלק אינטגראלי, בלתי נפרד ממדינת ישראל, מעם ישראל, מהחברה הישראלית ומהסיפור הישראלי. אחים אנחנו!"

בתום דבריו הזכיר הנשיא את מחויבותה של מדינת ישראל גם להשבתו של אברה מנגיסטו וחיזק את משפחתו. "יהי זכר הנספים אחינו ואחיותינו אשר קיפחו חייהם בדרך לירושלים ולארץ ישראל חקוק על ליבנו לעד,״ חתם הנשיא.

השארת תגובה