׳בפוליטיקה אין חברים׳: חודש הרחמים

זעקת אלול תקבל משנה משמעות במפלגות החרדיות, שיוצאות לקרב מכריע כשהפעם הנושא המרכזי הוא חוק הגיוס • נתניהו יצטרך להפגין את יכולותיו מול ליברמן, ועל הדרך לנסות ולהפריד לצמיתות את הצמד בנט-שקד

הגוש החרדי בדרך לבחירות
הגוש החרדי בדרך לבחירות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

׳בפוליטיקה אין חברים׳. אמירה בוטה, שמשמעותה – הכל חישובי כדאיות ובד״כ שרידות. השותפות החדשה כחלון-ליברמן, הינה שותפות חברית של ׳נפגעי נתניהו׳, שביחד מרגישים מספיק חזק בכדי לעמוד מול בנימין נתניהו. משה כחלון למעשה הכריז על חזרה הביתה-לליכוד. אפילו המקומות העתידיים ברשימה לכנסת הבאה, סוכמו והוסכמו. ברגע האחרון התנתה סיעת כולנו (עוד יש דבר כזה?) שחתימתה על הסכמי הקואליציה מותנית בחתימת סיעת ישראל ביתנו-ליברמן. משה כחלון הפתיע ושמר על מינימום של עצמאות בכדי להבטיח לו ולסיעתו שרידות, שלא יבלע ויעלם. הפעם איווט ליברמן מספק לכחלון גלגל הצלה. מאידך, הצהרות כחלון וסיעת כולנו שלא יכנס לקואליציה של 60 ח"כים, מספקות גלגל הצלה לאיומי ליברמן. שותפות שכולה חישובי כדאיות.

בנימין נתניהו ידוע בחוסר הלויאליות שלו לחברים. נאמניו, סובלים ומשלמים את המחיר. רשימת הלשעברים בליכוד ובלשכה, גדולה בהרבה מרשימת הליכוד לכנסת. עד היום זה הצליח, למרות שיותר מפעם זה גרם לו להזעה מוגברת, לחצים וסחיטות. לנתניהו אין חברים ואין כוורת, הכל נסגר בחוג המשפחה הגרעינית. חלק מהיועצים משותפים בהתלבטויות, זכות נוכחות, ללא זכות הצבעה. את הכינוי ׳׳הקוסם״, נתניהו רכש בכישרון רב, הלך-לו. שורה של הימורים שהצליחו, שרידות עד כדי שינוי כוח המשיכה ומיטוט עמדות ימין מובהקות בכדי למשוך בעול, הקנו לו את הכינוי המחייב.

הדרמה של השבוע האחרון הייתה נחסכת, לו נתניהו לא היה יוצא בקמפיין ׳גוועלד׳ נגד שותפיו לדרך, הימין-החדש בראשות שקד-בנט. 780 מצביעים נוספים! 4 מנדטים לימין החדש, 1 פחות לליכוד, יהדות-התורה, כחול-לבן, בל״ד-רעם, וההיסטוריה נכתבת מחדש ושונה. 62 לגוש הימין ללא ליברמן בכנסת ה21 והיידה, יש ממשלה שליברמן זוחל אליה ללא תנאים. בנימין נתניהו, לא סולח ולא מוותר, בקרב הבחירות אין חברים. האגפים מופקרים והניצחון בבחירות לא יכול לבוא לידי מימוש קל, זול, יעיל ומהיר.

בלשכה של נתניהו היו בטוחים שיש להם שובר שוויון. ניהלו מו״מ עם 2 ח"כים בעבודה ולפחות 2 ח"כים בכחול- לבן. הבעיה, אמינות. לרוה״מ אין היסטוריה של קיום הבטחות. החוק הנוכחי לא מאפשר לפורשים לקבל תפקיד בממשלה ולא מאפשר להם להתמודד ברשימה נוכחית בכנסת הבאה. בדיעבד ההצעה לפורשים, יו״ר ועדה חשובה בכנסת הנוכחית ומינוי לשגריר בעתיד, לא מספיק מפתה.

לאבי גבאי שסופו הפרלמנטרי תלוי בפיזור הכנסת הוצע תפקיד שר הביטחון, מתוך הבנה שיביא איתו לפחות את ח״כ אלוף מיל טל רוסו, ויוכל לפלג את סיעת העבודה המונה 6 ח"כים. מספיק שליש חברי סיעה קיימת, בכדי ליצור סיעה חדשה וכן לקבל תפקידים ביצועיים, כבר בכנסת הנוכחית. ההתנגדות העזה בקרב חברי הסיעה שכן רואים לעצמם עתיד בסיעת העבודה המצטמקת ולא יפה לה, ציננה את הלהט של אבי גבאי.

המשבר נוהל מהרגע הראשון על ידי נתן אשל. אשל נאמנו של נתניהו, לא ׳אהוד׳ בלשון המעטה בקרב הפרטנרים הפוטנציאלים. עודף חמור בספקולציות, ספינים, חצאי אמת והשיטה הקבועה לזרוק חכה בכדי לדוג מזדמנים לא הועילה הפעם, היא חיבלה במטרה. הסיטואציה שונה כשאין אופציות נוספות, כשהברירה יחידה. רק עם ליברמן. העריקים הפוטנציאלים ׳פחדו׳ שמשתמשים בהם, רק בכדי לאיים על ליברמן, ברגע האמת הם יזנחו. שיטות אשל הפעם לא הצליחו. בעבר היו מספר ברירות ואופ׳, בזה נתן אשל מומחה. לו רוה״מ היה מנהל זאת אישית, שקוף, ללא ספינים, ייתכן והיה אחרת.

הליכה לבחירות חוזרות, משמרת את בנימין נתניהו בשלטון לעוד 5 חודשים. לפחות עד אוקטובר הקרוב. הסיכוי לחזור מחוזק בראש סיעה בת 40/45 חברים גדול. ובעיקר, ללא צורך נואש בליברמן. כשלא יצטרכו את ליברמן הוא יזחל פנימה, באם יאפשרו לו. ליברמן הולך לכרסם בכחול-לבן מספר מנדטים, הפועל היוצא ׳חיזוק׳ המרכז ימין! הפסדו יכול לצאת בשכרו. מאידך לא מכניסים ראש בריא למיטה חולה, בהכרה. במזרח התיכון, 3.5 חודשים זה נצח, אפילו הים של עזה יכול להתייבש.

משה כחלון משולב בסיעת הליכוד, לא יתרום לסיעה המשותפת את כל קולות 4 המנדטים להם זכה בהליכה עצמאית. חלקם מנדטים ששותפים לאג׳נדה ׳רק לא ביבי׳. מאידך לליכוד ולימין יחזרו 250.000 קולות ימין שאבדו. גם ש״ס יכולה להיפגע משמעותית. ליהדות-התורה קהל מצביעים נאמן ושמרני. איחוד מפלגות הימין יחזיר הביתה קולות שהלכו לימין החדש ויתחזק. השאלה הפתוחה, שקד-בנט לאן? באם מסתמן ששקד יכולה להשתלב בליכוד, הסיכוי של נפתלי בנט קלוש. האיבה עם רוה״מ, אישית. ליברמן ישמח לקלוט לפחות את שקד, לאילת שקד זו התאבדות חוזרת, באם נתניהו יוכל להרכיב קואליציה בלעדם. בכל מקרה שקד-בנט איתנו לפחות לעוד 5 חודשים.

המפץ שבנימין נתניהו יכול להפתיע ולהעז, גוש ימין מאוחד, כולל כחלון, איחוד מפלגות הימין, בנט-שקד ואולי ש״ס. אין סיטואציה שיהדות-התורה תתמודד בגוש. גוש ימין גדול ומאוחד, יכול לצבור 45/50 מנדטים, בצירוף החרדים ויש לנתניהו קואליציה יציבה, שיכולה לחוקק כרצונה. יהיה מעניין ומרתק. הליכה עצמאית של רסיסים שוב תאבד קולות ימין.

המפלגות החרדיות יעבדו בטירוף. כל מה שהיה עד היום יתגמד במאבק האמיתי על הצלת עולם-התורה והשבת. אנשים יגיעו מחו״ל, המאמץ יהיה כביר! גדולי ישראל ינדדו מעיר לעיר ומעיירה לעיירה! לא יוותרו על אף קול. תהיה זליגה אמיתית חזרה הביתה, של קולות הפלג-הירושלמי וירושלמים, זה כבר היה בעבר. שילוב איש המזוהה עם הפלג הירושלמי במקום התשיעי, יבטיח ויבטח את השמיני והתשיעי. חבל רק שחודש הרחמים והסליחות, ׳יוקרב׳ על מזבח הבחירות. פתיחת זמן אלול תדחה לחודש חשוון.

המשק בישראל חזק בכדי לשרוד עוד מערכת בחירות בזמן קצר. מה עם יזמת השלום האמריקאית? מה יהיה בעוטף? מה עם הטיפול שנעצר בבעיות הדיור! פנסיות לעולים? המדינה נכנסת להקפאה לא בריאה, הדמוקרטיה שיטת השלטון הכי טובה, לא בטוח שהכי יעילה! נתניהו ׳יתארגן׳ עם ידידו הנשיא האמריקאי, כדי שפרסום התכנית הגרנדיוזית למזה״ת, לא תפגע בסיכוייו להצליח! גם על זה נתניהו עתיד לשלם במזומן. בינתיים הוא מסונדל ע״י שותפיו מהימין הקשה. עדיין לא דיברנו על מועדי שימוע שיידחו! כתבי אישום שיידחו, ואפילו על צוללות שיעלו ממעמקים חזרה.

לפחות תיק המעונות נגמר השבוע בפשרה מאכזבת מצד הפרקליטות. משפחת נתניהו ועו״ד יוסי שגב ניצחו בגדול. האם ההצלחה בתיק המעונות מעידה על הסיכויים בשאר התיקים!? ימים יגידו. בהחלט ייתכן ונתניהו קנה לעצמו זמן נוסף. חלק מהברכה לשנה החדשה הבאה עלינו לטובה! שנת בחירות מוצלחת.

השארת תגובה