ושוב איתכם: איווט ליברמן שיקר

אף אחד לא האמין שליברמן יקח את האיבה האישית לנתניהו לפסים שכאלו ויגרור את המדינה כולה לבחירות • המרוויחים והמפסידים – גנץ מול נתניהו, שקד ומפלגת העבודה

דרעי ונתניהו
דרעי ונתניהו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

את הטור הזה אני כותב שעה קלה אחרי שהכנסת החליטה סופית לפזר את עצמה. אני מאלה שהאמינו עד לדקה האחרונה שכן תוקם ממשלה. כל איתותיו והסבריו אליי של בכיר מאוד בממשלה הנוכחית לא הדליקו אצלי נורה אדומה. אמרתי לעצמי כל הזמן, טוב נו זה ליברמן, מדבר מדבר אבל לבסוף יתמוך בממשלה בראשות בנימין נתניהו. אז זהו, מה שנקרא – אכלתי את הכובע.

ועכשיו לפרשנות: נתחיל בזה שאיווט ליברמן שיקר לאורך כל הבחירות לציבור מצביעיו על כך שהוא ימליץ וילך רק על ממשלה בראשות בנימין נתניהו. צריך להבין, הציבור הרוסי הנמנה על מצביעי ישראל ביתנו הינו ברובו הגדול והמובהק ציבור ימני. לליברמן לא היה שום צ’אנס שבעולם לעבור את אחוז החסימה אם הוא לא היה מבהיר כל הזמן את תמיכתו בנתניהו. אבל, איווט ליברמן הטעה אותם, הטעה את חבריו הקרובים ביותר. והוא החליט לפרק את נתניהו ולא לאפשר לו להקים ממשלה.

הכתובת היתה על הקיר כל הזמן, אבל איש לא לקח את דיבוריו של מי שהבטיח לחסל את הנייה בתוך 48 שעות ברצינות. כולם היו משוכנעים שקצת חיבוק פה וקצת מילים טובות שם והוא היה חובר לממשלה בראשות נתניהו. אבל כנראה שהעלבון הגדול של ליברמן אותו הוא נושא כבר קרוב לארבע שנים, בכל פעם מזכירים לו כמה שהוא רק מדבר בעניין הניה, זה מה שגרם לו לעמוד במילתו בחדרים הסגורים, שם הוא הבטיח לחברו החדש ישן יאיר לפיד שהוא לא יאפשר לנתניהו להקים ממשלה. ובאמת אפשר לומר, שהפעם הוא הבטיח וגם קיים.

את חוק הגיוס הוא רצה שיעבור ככתבו וכלשונו. כהצעת משרד הביטחון וצה"ל. לש"ס ולדגל התורה מלכתחילה לא היתה בעיה כלשהי עם החוק הזה. אבל מסתבר שגם אחרי החלטת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל כן להסכים למתווה שהוצע השבוע, גם אז ליברמן לא מצמץ.

בתחילת השבוע אמר לי גורם בכיר המצוי בעניינים, שהסיפור של ליברמן הוא לא חוק הגיוס והחרדים. הסיפור שלו הוא פגיעה ישירה שחטף מנתניהו. לפי אותו גורם בכיר היה משבר אימון חריף מאוד בין ליברמן ונתניהו. נתניהו, המצוי עכשיו בעמדת חולשה בגלל בעיותיו המשפטיות, נאלץ להסכים לכל דרישה של ליברמן. אבל כל זה לא עזר, ליברמן שיצא חלש מול החיסול שלא היה של הניה, החליט הפעם להיות חזק מול ראש ממשלה מוחלש שהוא חפץ לנקום בו.

כדי שיהיה ברור, להערכתי מערכת הבחירות הקרובה תסתיים בניצחון מוחץ בהרבה של הליכוד ונתניהו. הרבה מעבר לתוצאה של 35 מנדטים. למפלגות הקטנות יהיה קשה להתמודד מול הסחף האדיר שיהיה לכיוון הליכוד. הזכרתי את המפלגות הקטנות – זולת המפלגות החרדיות. אינני יודע בשלב הזה לומר אם ש"ס ויהדות התורה יצליחו שוב להביא הישג מדהים של שמונה מנדטים כל אחת, אבל כן אפשר לומר בוודאות שהמפלגות החרדיות יישארו עם כוחן, מי פחות ומי יותר.

ועכשיו קצת לחשבון נפש בעניין ליברמן. לאחרונה, לא מעט אנשים שואלים אותי. מדוע אתם מתייחסים לליברמן כלגיטימי ואילו ליאיר לפיד כלא לגיטימי? מדוע עם ליברמן אתם כן מדברים ומוכנים לשבת איתו באותה ממשלה, ואילו עם לפיד אתם לא מוכנים לכלום. את האמת? עד השבוע עוד עניתי את מה שנכון, לפיד אמר ועשה נגד הציבור החרדי, ואילו ליברמן רק מקשקש אבל לבסוף לא עושה צעדים נגד היהדות החרדית.

אני חושב שאחרי כל מסע ההסתה שלא צלח שניסה ליברמן לעשות נגד הציבור החרדי, הגיע הזמן לומר לו עד כאן. לא ייתכן שנתייחס ללפיד כלא לגיטימי, ואילו את ליברמן אנחנו נסכים להכיל. צריך שיהיה ברור לכולם, מבחינת הציבור החרדי כמו שלפיד הוא אויב היהדות החרדית, אותו הדבר צריך לחול גם על ליברמן. גם ככה האיש הזה לא היה כזה מוצלח בתפקידו כשר ביטחון. הוא לא כזה מטאור גדול. וייתכן שהוא בכלל לא יעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות, אבל במידה וליברמן כן יעבור, המפלגות החרדיות חייבות לשים אותו על אותה משבצת בה נמצא יאיר לפיד. אינני מאשים איש בחברות עם ליברמן, אך בתקופה האחרונה ברור לכולם שהוא חצה קווים אדומים כלפי המגזר החרדי. אסור לשכוח לו את זה ביום פקודה, שיגיע מתישהו.

המרוויחים והמפסידים

אחרי החלטת הכנסת לצאת לבחירות חוזרות, זה הזמן לסמן את המפסידים הפוטנציאליים, כמוהם גם המרוויחים הפוטנציאלים.

נתחיל בזה שבחירות עולות למדינה הרבה מאוד כסף, משכך, קיצוץ בלתי נמנע יבוא על אזרחי ישראל בטווח של השנה הקרובה. המפסידים העיקריים מקיצוצים כאלו ואחרי הינם האוכלוסיות המוחלשות. אלו יכולים להיות הקשישים, הנכים, משפחות ברוכות ילדים ועוד.

מנגד, בעניין הזה המרוויחים הגדולים יהיו יועצי התקשורת והאסטרטגיה. בעלי הדפוס והניו מדיה. תוך חצי שנה שני קמפיינים של בחירות זה לא עניין של מה בכך.

ועכשיו לפוליטיקאים שעשויים להרוויח מן העניין. בראש ובראשונה אלו נפתלי בנט ואיילת שקד. שקד ובנט שנבעטו מהמפה הפוליטית מקבלים עכשיו את הזדמנות חייהם, עליה הם לא חלמו כלל. בכל הנוגע לאיילת שקד זה כבר ברור שהיא תהיה המרוויחה הגדולה מהבחירות החוזרות. לגבי נפתלי בנט, גם הוא עשוי להרוויח מהבחירות. חיבור נכון עם איחוד מפלגות הימין והוא במשחק הפוליטי שוב, בלי הפסקה של יום אחד בכהנו כשר מהממשלה עד אחרי הקמת הממשלה הבאה.

מרוויחה נוספת מהבחירות החוזרות הללו היא מפלגת העבודה. המפלגה הזו שהתרסקה בבחירות האחרונות מקבלת הזדמנות נוספת להתחזק ולהחזיר לחיקה לפחות חמישה מנדטים. קמפיין נכון, ליהוק מושלם של אישיות רצינית ואחראית ליו"ר המפלגה והיא תקבל מספר דו ספרתי על חשבון כחול לבן.

המפסיד הפוטנציאלי של בחירות חוזרות זה בני גנץ. אם הוא לא ישחרר את עולו של יאיר לפיד מעליו, אזי שאת ההישג המדהים הזה של 35 מנדטים יהיה לו קשה מאוד לשחזר, כמו גם האפשרות שלו לכהן כראש ממשלה.

בנימין נתניהו הוא מרוויח פוטנציאלי הנוסף כאן. במידה ואכן גוש הימין יתחזק באותם ארבעה מנדטים אולי גם חמישה שהלכו לאיבוד בבחירות האחרונות, ניתן יהיה לומר שהבחירות החוזרות הללו השתלמו במיוחד לאדם אחד, קוראים לו בנימין נתניהו.

דמו אינו הפקר

בשבוע שעבר כולנו הזדעזעו לראות את סרטוני הוידאו של הנער המיוחד שהוכה ע״י שוטרים. מן הסתם, קוראיי הנאמנים יודעים היטב על מה אני מדבר. אין איש שלא הזדעזע. אפילו יאיר לפיד הוציא הודעת גינוי למקרה המזעזע הזה.

חלף יותר משבוע מאז הנער הזה הוכה ונעצר על לא עוול בכפו, נעצר כשהשוטרים שעצרו אותו שמעו בבירור שהוא ילד מיוחד, שמעו והבינו שהם עושים מעשה שלא ייעשה. הודעות הגינוי למקרה המזעזע הזה הגיעו מכל מקום אפשרי. אבל, ממקום אחד לא הגיעה כל הודעת התנצלות. ניחשתם נכון, משטרת ישראל. היא עדיין לא טרחה להתנצל על המקרה הזה, אולי בגלל האגו ואולי בגלל שהנער האומלל הזה שהוכה כך איננו אתיופי. הוא חרדי.

נכון, אנחנו נכנסים עכשיו לתקופת בחירות. והסיפור של הנער שהוכה עלול להישכח, אבל אנחנו (קבוצה של אנשי תקשורת חרדים) לא נרפה מהסיפור. לא נרפה משום שאני חושב על הנער הזה ומה שעובר עליו. אני חושב על זה שחייו לא יחזרו להיות כמו שהיו. אני חושב על זה שלא ייתכן ששוטרים שמעדו יישארו בתפקידם. חושב על זה שלא ייתכן שהם יישארו עוד יום אחד במשטרה.

צריך להבין, אני מאלו שחושבים שצריך כאן משטרה חזקה. משטרה שלא פוחדת להילחם בפורעי חוק. אני חושב שרובם ככולם של השוטרים הם אנשים שעושים את מלאכתם נאמנה. ודווקא בגלל זה, לא ייתכן שאותם שוטרים שהיכו עד זוב דם נער מחינוך מיוחד יישארו במשטרה. שוטרים אמורים להפעיל שיקול דעת בבואם לעצור מישהו, אמורים לזהות אדם ששייך בכלל לחינוך מיוחד.

משטרת ישראל משקיעה כל כך הרבה מאמצים בהידברות עם הציבור החרדי, כל כך חבל שמקרה מזעזע זה שלא בא בשום צעד מצידה של המשטרה, יגרום לכך שרבים רבים בתוך המגזר החרדי ימשיכו לחוש שהמשטרה רודפת את הציבור החרדי במקום לשרת אותו ככל אזרחי ישראל.

השארת תגובה