מחיר לשלם / שמואל בן צבי

מאיר פרוש עם נתניהו, צילום אלי סגל
מאיר פרוש עם נתניהו, צילום אלי סגל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נתחיל בהצהרה: במהלך השבוע האחרון סברתי כי בסופו של דבר הקוסם נתניהו ישלוף שפן מהכובע ולא ניגרר שוב לבחירות, טעיתי. על כן תיקחו את הדברים של בעירבון מוגבל, כי אחרת אצטרך שוב לאכול את הכובע, אותו כובע ממנו לא נשלף השפן.

אבל אני לא הסיפור, ראש הממשלה בנימין נתניהו שתיכף עוקף את דוד בן גוריון בשנות כהונתו, הרכיב ארבע ממשלות, אך לא הצליח להרכיב את ממשלתו החמישית. ליברמן הגיע למשא ומתן הזה מתוך כוונה לא להצטרף לממשלת נתניהו ולשתות לו את הדם, נתניהו בעל החושים הפוליטיים המחודדים היה צריך להבין זאת לפני שבועיים או חודש ולמצוא פתרון. ויש אין ספור כאילו, פירוק כחול לבן, עריקים מ'ישראל ביתנו', מפלגת העבודה או הסכמה של כחלון לממשלת 60 מנדטים.

הפתרונות האלו כמובן לא פשוטים, אבל בדיוק בשביל זה יש את נתניהו שנחשב לטוב ביותר בתחומו, תחום הפוליטיקה, הוא נכשל. היה מגוחך לראות את דובר ראש הממשלה, יונתן אוריך, כותב ברשתות החברתיות בתום ההצבעה על פיזור הכנסת, "‏הקואליציה פיזרה את עצמה לבחירות עם 0 עריקים. אל תמהרו לזלזל בעוצמה של נתניהו", נחמה של מפסידים. לבסוף גם זה התברר כלא נכון, פולקמן הבריז ונתניהו נכשל.

בליכוד ובמפלגות החרדיות סימנו כבר בליל ההצבעה את האויב החדש, איווט ליברמן, שגרר את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת, בזבוז ענק של כספי ציבור ועוד 5 חודשים של ממשלה לא מתפקדת. נתניהו הגדיר אותו כחלק מגוש השמאל, החרדים רואים בו כיותר גרוע מלפיד, באיחוד מפלגות הימין יאשימו אותו בהפלת ממשלת ימין, אבל אם לשפוט מהשאננות של ליברמן שהוביל את עצמו ואת המדינה לבחירות, כנראה שהוא יודע משהו שאנחנו לא.

ניתן להעריך שליברמן יזכה עכשיו לגנוב כמה מנדטים מלפיד, אחרי שסימן את עצמו כלוחם בכל דבר שבקדושה ולא פספס אף במה בחודש האחרון להסיט ולהדיח את הציבור בישראל נגד שומרי המצוות. אך מנגד, אם נתניהו יסמן את ליברמן כ"שמאל. חלש.", אז הוא עשוי להפסיד כמה מנדטים מימין, כך שלא בטוח שיצא ברווח. שאלת השאלות, האם בי"ח אלול יהיו 61 מנדטים התומכים בנתניהו, לא כולל ליברמן.

בינתיים, בשלושת החודשים הקרובים, נשלם אנחנו – החרדים, את המחיר של המשחקים הפוליטיים של ליברמן ונאלץ לספוג את אש השנאה אותם הוא מפזר ללא הרף, כי מה יותר טוב מלנהל מערכת בחירות נגד "החרדים המשתמטים, שלא משלמים מיסים ומצביעים ב-120%". למרות שאם קצת מזל וסייעתא דשמייא השיח יכול להשתנות ברגע והציבור יישכח למה יצאנו לבחירות. זה יכול להיות ביטחוני, זה יכול להיות מדיני, זה יכול להיות משפטי, זה אפילו יכול להיות הטלפון של גנץ.

שניים מהדברים האלה בטוח יהיו על סדר היום במהלך מערכת הבחירות. רכבת "עסקת המאה" כבר יצאה לדרך, אתמול ביקרו כאן השליחים האמריקאים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, בחודש הבא ייערך וועידה כלכלית בבחריין, הבית הלבן כבר נערך לפרסומו. גם אם החלק המדיני שלו יפורסם רק אחרי הבחירות, היוזמה כבר תחל להתגלגל והנושא לא ימהר לרדת מסדר היום, בטח בסיוע כמה אמירות לא מתוכננות של הנשיא טראמפ.

וכמובן הנושא המשפטי שליווה אותנו בבחירות האחרונות וילווה אותנו גם בבאות. נגד נתניהו עומדים שלושה כתבי אישום בכפוף לשימוע, שכנראה יידחה שוב לאחרי הבחירות. לפני הבחירות האחרונות הבטיח נתניהו לא לקדם את חוק החסינות, הבטחה שאותה מיקי זוהר כבר הספיק להפר בשבילו. על מה ייאמר הפעם, "מה? מה פתאום" ויתכוון ל"בטח, ועוד איך"? נחיה ונראה.

הכותב הוא העורך הראשי של אתר 'חדשות JDN'

השארת תגובה