חשבון נפש / יוחאי דנינו

יוחאי דנינו
יוחאי דנינו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בחירות זה זמן של חשבון נפש. חשבון אותו נוהגים לערוך מידי מספר שנים אבל באורח נדיר קיבלנו הזדמנות מיוחדת לתקן גם את מה שהיה מעוות בעינינו במערכת הבחירות הקודמת ובעצם מאז שנת 96 כשאביגדור ליברמן פרץ לחיינו.

אביגדור – או בכינוי החביב על הציבור הישראלי 'איווט' – ליברמן כיהן אז כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו שניהם היו צעירים באופן יחסי ושניהם הסתכלו קדימה הרבה מעבר לקו האופק. בנימין נתניהו כבר דמיין אז כהונתו השנייה וליברמן כך מעידים הנוגעים בדבר שאף כבר אז להיות במרכז מקבלי ההחלטות.

כמו נתניהו גם ליברמן הפנים את העובדה שבשביל להיכנס ללב מוקד קבלת ההכרעות צריכים להיות משופשפים. אין הכוונה משופשפים בניסיון אלא דווקא להשתפשף עם הציבור החרדי.

הבריתות של נתניהו וליברמן נבטו שורשים והצמיחו ענפים רבים אך אצל ליברמן אף לא ענף אחד נשבר בשונה מנתניהו שלא פעם חברי הכנסת החרדים יצאו במתקפה נגדו הן בתקופתו כשר אוצר והן בתקופות אחרות שלא שיתף פעולה עם הציבור החרדי כמו בממשלתו השלישית למשל בה היו שותפים בנט ולפיד.

דווקא ליברמן היה לחביב החרדים הוא נכנס ויצא בביתם של האדמו"רים התקבל לברכה ועצה אצל גדולי ישראל השונים ותמיד נתן הרגשה שיש לנו אח בבית המלך אבל למען האמת? הוא היה יותר אך מאשר אח.

לאורך כל תקופתו בפוליטיקה הישראלית הרושם היחיד שהצליח ליברמן להותיר אחריו מלבד פרישות מהממשלה זה היה מאבקו בדת ובסימון החרדים כאויב. לאורך כל דרכו הפוליטית בכל הזדמנות שהייתה ליברמן דאג להעניק בעיטה הגונה לציבור החרדי עד שבאמת ממערכות הבחירות התבטא עליו מרן רבנו הגדול הגר"ע יוסף זצוק"ל כי תמיכה בו היא תמיכה בשטן.

גם הקדנציה האחרונה המצב היה דומה ליברמן הרבה להתריס נגד קודשי ישראל הרבה להפגין נגד כל מה שקשור ויקר ליהדות כשבשיאה של הקדנציה הגיע לאשדוד אל חנות לממכר דבר אחר בעיצומה של השבת כשהוא מלווה במאבטחים על חשבון משלם המיסים.

דווקא בקדנציה האחרונה סוף סוף אירע השינוי. כאילו משום מקום החליט ליברמן להיות מוביל דגל השוויון בנטל בהיותו כשר ביטחון ביצע עקיפה אסורה לנציגי המפלגות החרדיות ויזם חוק גיוס משלו זאת על אף שעל פי הסיכומים הכל היה אמור להיות מתואם עם הסיעות החרדיות. הנציגים החרדים לא אהבו את הרעיון הם ניסו להתנגד אבל הדב הרוסי ביקש ללמד אותם לקח והתעקש על כל פסיק ואילולי היה נשאר שר ביטחון עד עתה הרי שהחוק היה עובר על אפם ועל חמתם של הסיעות החרדיות.

רצה בורא עולם והדבר התגלגל בצורה כזו שהממשלה התפרקה הלכו לבחירות הסיעות החרדיות חיזקו את כוחן בצורה משמעותית ודווקא ליברמן נחלש למרות שהיו את כל הסיבות למצב הפוך.

ואפילו את מצבו זה הוא חייב לסיעות החרדיות שעשו הכל כדי לחזק אותו במחנה הביתי שלו "כדי להוריד קולות מלפיד" הסבירו אבל ליברמן שוב הוכיח שהוא לא דופק חשבון ולמרות שעל פי כל היגיון פוליטי לכמעט אף אחת מהסיעות בכנסת לא הייתה סיבה ללכת לבחירות הרי שהכנסת פוזרה פחות מחודשיים בלבד לאחר בחירתה.

דווקא כעת כשהולכים לבחירות זה הזמן שלנו של נציגי הסיעות החרדיות לעשות חשבון נפש היכן טעינו איך ליברמן הפך ליקיר החרדים למרות שבכל פעולותיו נלחם בהם צריכים לעשות חשבון נפש למי היה אינטרס לספר על ליברמן הידיד כשבפועל האיש פגע בכל הקדוש לנו צריך להבין כיצד אירע שליברמן שמעולם לא הטה כתף מתחת האלונקה הישראלית יחד עם החרדים זכה לתמיכה כל כך רבה בציבור החרדי ובקרב עסקניו עד שאפילו מועמד חרדי ראוי לראשות עיר נפסל כדי לקדם את מועמדו של המנהיג הרוסי.

דבר אחד צריך ללמוד מליברמן, בבחירות האחרונות הסלוגן שלו היה לא דופק חשבון לחמאס ולא דופק חשבון לחרדים. איווט התגלה כמי שאכן לא דופק חשבון למי שרק נתן לו ונתן לו שוב ושוב. הגיע הזמן שמעתה גם אנו לא נדפוק לו חשבון. ההיפך, הוא צריך להיות מוקצה מחמת מיאוס הרבה יותר מיאיר לפיד, שעשה הרבה בכדי להתקרב לחרדים ונהדף על ידינו. לעומת לפיד ליברמן הוא איש של עקרונות והעיקרון הזה מנחה אותו במשך השנים לפעול נגד החרדים לפיד הוא דווקא איש של כדאיות ואם היה רואה מצב בו משתלם לחבק את החרדים הרי שהיה עושה זאת.

אני יודע שלחלק מהפוליטיקאים החרדים זה קשה לצאת נגד ליברמן וגם כשכבר הודיעו שתם הקשר עמו הדבר התברר כספין אבל אין לנו ברירה הבחירות הללו שנכפו עלינו הן זמן לחשבון נפש והוקעת ליברמן זה הדבר הראשון  שצריך להיות על סדר היום החרדי.

הכותב הוא עורך עיתון יום ליום

השארת תגובה