אמון וביטחון / חיים דיקמן

שוטרים תקפו נערחרדי
שוטרים תקפו נערחרדי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשבוע שעבר חזינו במקרה קשה של מעצר והכאת נער חרדי בעל צרכים מיוחדים בירושלים על ידי שוטרים, על לא עוול בכפו. מעבר לתחושות הקשות שהמקרה עורר בלב אנשים רבים, צפה ועלתה אצל החרדים פעם נוספת סוגית האמון במשטרה, או כפי שניתן להגדירה די בוודאות – חוסר האמון במשטרה.

אם חשבנו בשנים האחרונות שבעקבות גיוס של חרדים רבים למערך המשטרתי יגברו שיתוף הפעולה והאמון, כנראה שטעינו. וזאת על אף שיתופי פעולה רבים במגוון נושאים, על אף גיוס חרדים רבים לשורות המשטרה ועל אף גיוס חוקרות חרדיות המשרתות כיום במשטרה (כולל טיפול בנושאים מאד רגישים, כגון עבירות מין ועברות במשפחה).

הקיצונים המתרבים וההפגנות החוזרות ונשנות, בין של קיצוני הפלג הירושלמי נגד הגיוס או מעצר עריקים ובין של קיצוני מאה שערים ובית שמש, גרמו לכך ששני הצדדים פיתחו עוינות גלויה, כך שהפגנה קטנה או אפי' התגודדות רגילה, יכולה לצאת משליטה תוך דקות ולהפוך לאירוע אלים. מהצד החרדי – אלימות שהיא בעיקרה מילולית אבל גם זריקת אבנים, ביצים וחפצים שונים, ומצד המשטרה – אלימות פיזית.

הביטויים שנשמעים בימים האחרונים מהצד החרדי ולאו דווקא מהקיצוניים שבו, הם לא פחות מנוראיים ומדאיגים: "משטרה שרואה חרדי ומיד מכה אותו", "כולנו בעיניהם שחורים וראויים לאלימות" , "השוטרים מחפשים אותנו", "הנושא לא מעניין אף אחד במשטרה ומח"ש לא יחקרו את האלימות" וכו' וכו'.

התחושה אצל רבים וטובים היא שהאמון בין המשטרה למגזר החרדי כולו – נפגע קשות. הדגש הוא באשמה השוכנת אצל המשטרה המתייחסת בצורה שונה לחלוטין למגזרים אחרים ובוודאי לנערים בעלי מוגבלויות שאינם חרדים.

הודעת המשטרה בעקבות המקרה הנ"ל, לא תרמה כלל להרגעת הרוחות ורק חיזקה את טענות החרדים, מכיוון שזמן קצר לאחר הודעת המשטרה שהנער היכה שוטרת, יצאו מספר סרטונים שהראו שלא היו דברים מעולם והראו גם התעללות מיותרת של השוטרים בנער מיוחד.

עם תחושות, כידוע, קשה להתווכח והתחושות קשות מאד. גם אנשים כמוני שתמיד ניסו ומנסים להגן על עבודת המשטרה ופעולותיה, כבר מתקשים להסביר את התנהגות השוטרים שנראית מאד אלימה וחסרת התחשבות, ובוודאי מתקשים להסביר את הודעות המשטרה אל מול הסרטונים המוכיחים אחרת.

גם העיתונות החרדית לקחה את ההזדמנות בשתי ידיים ונקטה צד תקיף מאד כנגד המשטרה ובעד השעיה מיידית וטיפול חמור בשוטרים.

דוגמא בולטת היא אושיית הרשת החרדי מיילך זילברשלג, שפרסם פוסטים רבים בנושא וטען שלא ינוח עד שהנושא יטופל כראוי. מצד שני, מצדה של המשטרה נשמעו טענות רבות וקשות: על התפרעויות רבות בעיקר של ילדים ונערים צעירים, על כל מפגש מול אוכלוסייה חרדית שהופך מיד להתגודדות ולמסע של קללות נוראיות מ – "שוטר ציוני" במקרה הטוב (כן, יש כאלו שאצלם זו קללה) ועד קריאות "נאצי" אצל הקיצוניים יותר, ועל כך שכל מעצר, אפילו של עבריינים "אמיתיים", הופך לאלים וקיצוני.

"במהלך פעולות הכיבוי הסופיות נאלצו לוחמי האש והמתנדבים להפסיק את עבודתם בעקבות זריקת אבנים ודרדור סלעים על הצוותים שבתחתית הוואדי ע"י נערים מקומיים" – ציטוט זה אינו מתייחס לפעילות בכפר ערבי עוין, אלא ציטוט מתגובת דוברות שירותי הכבאות על אירוע בעיר חרדית ועל כבאים שבאים לכבות שריפות באזורים חרדים וסופגים מטר של נאצות ואבנים, עד שרבני העיר החרדית מודיעין עלית נדרשו לכתוב מכתב ובו בקשה ואזהרה שלא להפריע לכבאים בעבודתם.

האיבה ההולכת וגדילה משני הצדדים דורשת התערבות מיוחדת של כל הגורמים ומציאת פתרונות מידיים בנושא, בדומה למה שנעשה בעבר מול הקהילה האתיופית.

ביולי 2016 פורסם דו"ח מסכם של הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה, בדו"ח היו חלקים רבים, אך שני ציטוטים מתוך תקציר המנהלים צדו את עיניי במיוחד: "המציאות הבלתי נסבלת של חשש תמידי של אזרחים ממוצא אתיופי מפני נחת זרועם של שוטרים שייפגשו בהם באקראי גרמה וממשיכה לגרום לחוסר אמון מוחלט במערכת אכיפת החוק בכללותה וברשויות הציבוריות בכלל".

"גובשו המלצות לנקיטת הליכים עונשיים ומרתיעים כלפי פוגעים מקרב עובדי ציבור, לרבות שוטרים, אנשי מקצוע שונים, אזרחים נותני שירותים ואזרחים בכלל, אשר ינהגו באופן גזעני או מפלה כלפי אזרחים אחרים. מרבית ההמלצות הן בתחום המשמעתי, שלו השלכות מרחיקות לכת על פרנסתם ושמם הטוב של עובדי הציבור. כמו כן, גובשו המלצות ליצירת כלי אכיפה שוויוניים … דגש מיוחד הוענק להמלצות הנוגעות למשטרת ישראל ולמח"ש".

לטעמי, נקודת ההנחה כיום ביחסים שבין המגזר החרדי למשטרת ישראל – צריכה להיות זהה וזוהי נקודת המוצא להידברות ולהסדרת היחסים.

המשטרה צריכה להבין שיש תחושת ניכור ופחד אצל חלק גדול מהאוכלוסייה החרדית, לעומת זאת המגזר החרדי ומנהיגיהם בראשם, צריכים להבין שבמדינת חוק אין דרך אחרת זולת שיתוף פעולה מלא עם גורמי אכיפת החוק ובראשם המשטרה.

ללא הידברות ופתרון מתאים, תהיה הידרדרות בכל "היתקלות" עם המשטרה ותהיה פגיעה חמורה לא רק באמון החרדים במשטרה, אלא גם ובעיקר בהשתלבות והמעורבות ההולכות וגדלות של החרדים – בכל מעגלי החיים והציבוריות הישראלית.

בעקבות המקרה החמור בשבוע שעבר, חייב לקום צוות מורחב שיעסוק בנושא ויפרסם מסקנות והמלצות.

צוות שידע להבחין בין תתי המגזרים השונים בתוך המגזר החרדי, יידע להבחין בין קיצוניים למתונים ובעיקר בין אלו המעוניינים בשיתוף פעולה לבין אלו שכל מטרתם היא יצירת שנאה ופילוג והחשוב מכל – יידע לתת המלצות ופתרונות שיגרמו להפחתת האיבה, יצירת אמון מחודש ושיתוף פעולה פורה לטובת כל הצדדים.

הכותב הינו איש הייטק חרדי – קצין במיל' ופעיל חברתי

השארת תגובה