מעקב: המשטרה טרם הדיחה האלימית

קבוצת השוטרים שתועדה מכה באכזריות נער מיוחד בירושלים – עדיין פעילה • השר לביטחון פנים הגיב לפניית ח"כ אייכלר והבטיח כי הוא עוקב מקרוב אחר הליך הבדיקה הפנימי שעורכת המשטרה בנושא

שוטרים תקפו נערחרדי
שוטרים תקפו נערחרדי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הציבור הישראלי אינו שוקט לנוכח חוסר ההתנצלות והעמדה לדין של השוטרים שהיכו את הנער בעל הצרכים המיוחדים בסוף השבוע הקודם. אלימות המשטר כנגד הציבור החרדי ומיעוטים נוספים ידועה. אבל הפעם קשה מאוד מאוד לחזור לשגרה לנוכח העובדה כי מדובר בנער בעל צרכים מיוחדים שספג מכות תוך כדי מעשה שעל פי התיעודים בכלל לא עשה את המיוחס לו.

ביום חמישי אחר הצהריים אמורה הייתה להתקיים מחאה ציבורית בעקבות הלינץ' האכזרי. ברשתות החברתיות הופצה הודעה הקוראת לאזרחים לצאת ולמחות בירושלים מתוך "תקווה שהמחאה הזו תגרום למשטרה להשעות את השוטרים האלו ללא שום דחייה ויתנצלו בפניי הבחור ובני משפחתו. ולא בפניי המוסד (שיח סוד) שכל אחד מבין בעצמו את ההבדל", נכתב בהודעה שמקורה לא ידוע. על פי התכנית, ביום חמישי (אחרי סגירת גיליון זה) בשעה 18:30 תתקיים שיירת מחאה של רכבים, שתצא מהמקום בו נעצר יענקי ברחוב תחכמוני בשכונת מקור ברוך בירושלים – לכיוון הכנסת. האזרחים נקראו להתאסף בשעה 18:00 ברחוב רש"י פינת תחכמוני לשם תליית שלטים על הרכבים, ומשם לצאת בנסיעה לעבר כנסת ישראל.

מי שניסח את ההודעה, שהתפשטה כאש בשדה קוצים, הדגיש וביקש "נא לא לעורר פרובוקציות ולהתנהג לפי החוק". בשולי ההודעה נכתב כי "המחאה אינה ממומנת ע"י שום גורם ואין תקציב להדפסת שלטים ופלאיירים". בינתיים, במחלקה לחקירת שוטרים והן במשטרה, נערכת בדיקה, דומה מאוד לחקירה, וזו טרם הסתיימה. המזכרים שכתבו השוטרים הועברו למח"ש ושם בודקים את העניין. אנו בשבוע הבא נסקר את ההפגנה מעל דפי עיתון זה במידה ולא תהיה התנצלות.

בתוך כך, במענה לפניית ח"כ ישראל אייכלר שדרש את השעייתם של השוטרים המכים מירושלים, השיב השר לביטחון פנים גלעד ארדן: "גם אני כמוך נחשפתי לאירוע המזעזע וקורע הלב, במהלכו נעצר צעיר בעל מוגבלות שהוכה ודימם. בהתאם להנחייתי המידית, משטרת ישראל החלה בבדיקת האירוע לעומק".

השר הממונה מתחייב במכתב לאייכלר כי, "בכוונתי לעקוב באופן אישי ולוודא ושהלקחים מהאירוע הקשה יופקו במלואם. האירוע נבדק כעת במחלקה לחקירות שוטרים, מתוקף תפקידה. ההחלטה הינה החלטה משפטית עצמאית של מח"ש כגוף חוקר".

בתגובה למענה השר, אמר ח"כ אייכלר לארדן כי, "אני מקווה כי אכן תעקוב ולא תרפה עד לבירור העניין. שום תשובה אינה מספקת עד להשעיית השוטרים המעורבים בשטח". למחרת האירוע מסר ארדן כי, "עודכנתי שמשטרת ישראל, בהתאם להנחייתי המיידית, החלה בבדיקת האירוע לעומק ונציגי פיקוד המשטרה נפגשו עם הנהלת עמותת 'שיח סוד' והתחייבו שמשטרת ישראל תבצע בדיקה מקיפה של התנהלות ותפקוד השוטרים באירוע. בכוונתי לעקוב ולוודא אישית שכך יעשה ושהלקחים מהאירוע הקשה יופקו במלואם. ראוי להדגיש כי הצעיר שוחרר ברגע שהובן מצבו על ידי המפקדים בשטח".

כזכור, ח"כ ישראל אייכלר התייחס במליאת הכנסת לסרטון המזעזע מהכאת הנער המיוחד בירושלים, "בשבוע שעבר פורסם סרטון וידאו שהרעיד כל לב בן אנוש. בסרטון נראה נער חרדי מוגבל בשכלו מוכה באכזריות על ידי קבוצת שוטרים עד כדי שדמו ניגר על הארץ. הדם על פניו וזעקתו נשמעו מסוף העולם ועד סופו".

בדברים אותם הפנה גם לשר לביטחון הפנים הוסיף כי, "הארץ רעשה וגעשה. הרשתות החברתיות זעקו את כאבו של הנער הקורא נואשות לאמו, אך עד כה השוטרים לא הושעו, המפקדים לא הודחו. השוטרים והשוטרות המסתירות את זכות הצילום של אזרחים מוכים לא הוצבו אל עמד הקלון. לא צריך להיות חוקר דגול על מנת לעמוד על זהות השוטרים המכים. התמונות ברורות, והסרטון מדבר בעד עצמו. אני מניח שזועזעת כמוני, אך עד כה למיטב ידיעתי השוטרים המכים והשוטרות מבצעות פשע השנאה והאלימות נגד הנער, טרם הועמדו לדין והם עדיין בשירות סדיר במשטרת ישראל ומסוכנים לציבור. אין מילים שיכולות לתאר את הזעם העצור בתוך כל לב יהודי למראה האכזריות הבלתי נתפסת הזו ונשגב מבינתי כיצד אפשר לעבור על כך לסדר היום".

במכתב ששיגר לשר ארדן הממונה על המשטרה כתב אייכלר כי, "אבקש את תשובתך באשר להשעייתם המידית של כל השוטרים והשוטרות המעורבים, עד שיתברר האחראי לפשע המחריד. אחרת הם מכתימים את כלל השוטרים בכתם האלימות השלטונית".

השארת תגובה