מבצע מיוחד!!! לא לכל הילדים

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: יש לי ילדה בת 2.5 שסובלת מאלרגיה מסכנת חיים לחלב ומוצריו. לאור זאת אני צורכת בקביעות מזון תינוקות על בסיס סויה כתחליף חלב. לאחרונה פורסם מבצע של חברה מסוימת יצרנית מזון לתינוקות המיועד אך ורק לצרכני מזון לתינוקות חלבי למהדרין. יש לציין שזו לא הפעם היחידה ומפעם לפעם הם עורכים הגרלות אך תמיד לצרכני החלבי. פניתי לשירות לקוחות בבקשה לדעת מדוע נגרע חלקם של צרכני הצמחי. תשובתם שזכותם לערוך פעילויות ומבצעים על מוצרים שונים שלהם. ובכל זאת האם אין כאן אפליה לרעה של הסובלים מאלרגיה? שאלתי: האם יש עילה לתביעה ייצוגית על רקע אפליה באי מתן הזדמנות שווה להשתתפות במבצעים והגרלות הנערכים מפעם לפעם ע"י חברה זו. יש לציין שפניתי טלפונית ואף כתבתי מייל לשירות הלקוחות של החברה אך לא קיבלתי מענה ענייני.

תשובה: איני סבור שבאפליה לכאורה שתיארת יש משום הטעיה של הצרכן שמצדיקה הגשת תביעה ייצוגית נגד החברה בנושא שתיארת. במקרה שתיארת נראה שאכן שיקול הדעת לאיזה מוצרים החברה עורכת מבצע ולאיזה מוצרים החברה אינה עורכת מבצע נתון לחברה בעניין מסוג זה.

אם החברה הייתה למשל מפרסמת בפרסומיה שהמבצע יהיה תקף גם לצרכני המזון הצמחי ועל סמך אותו הפרסום היו נמכרים מהמוצרים הצמחיים, למרות שבפועל יסתבר שהמבצע לא היה תקף לצרכני המזון הצמחי – אז נראה שהייתה קמה עילת תביעה ייצוגית נגד החברה.

שאלה: בעת שעמדתי ברמזור אדום התנגש בי מאחור רכב. התאונה בכלל לא הייתה באשמתי והנהג של הרכב השני הודה שהתאונה לגמרי באשמתו. למרות זאת קיבלתי פתאום מכתב מחברת הביטוח שאומר שחברת הביטוח תסרב לבטח אותי בעתיד עקב ריבוי תאונות. האם מה שעושה חברת הביטוח חוקי? האם מותר להם לא לבטח אותי בגלל תאונה שלא קרתה באשמתי?

תשובה: הנסיבות שאתה מתאר בשאלה נשמעות לחלוטין לא הוגנות ולא צודקת אבל לצערי במצב החוקי בישראל היום חברת הביטוח לא מחויבת לבטח כל אדם. לפי החוק, חברת הביטוח יכולה לבחור האם לבטח או לא לבטח מבוטח מסוים. כדאי לומר שבעניין הבנקים בישראל למשל החוק שונה והבנק מחויב לפתוח חשבון עו"ש לכל אדם וכמעט בכל תנאי (למעט חשש ממשי להלבנת הון ומימון טרור).

שאלה: עבדתי במקום עבודה מסוים במשך 3 שנים ולפני חצי שנה יצאתי לחופשת לידה שבסופה הודעתי למעסיק שאני מבקשת להתפטר בכדי לטפל בילד שלי ולכן אני זכאית לפיצויי פיטורין. בינתיים התחלתי לעבוד בעבודה חדשה והמעסיק הקודם גילה זאת ולא מוכן לשלם לי פיצויי פיטורין בגלל שלטענתו לא עזבתי בשביל לטפל בתינוק. האם יש מה לעשות?

תשובה: חסרים נתונים בשאלה אבל נראה שישנם מקרים בהם החלפת עבודה המיטיבה עם הטיפול בתינוק תוכל להיחשב כהתפטרות לצורכי הטיפול בתינוק אשר מקנה את הזכות גם לפיצויי פיטורין.

ניתן לשלוח שאלות למדור בפקס 0777060059 ובמייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה