פשרה: המדינה תשלם מיליונים לפטריארכיה היוונית

הסכם פשרה בין המדינה לפטריארכיה היוונית, במסגרתו תשלם הראשונה 4,100,000 שקלים, קיבל תוקף של פסק דין מבית המשפט המחוזי, לאחר שהמדינה השתמשה במעבר רחל השייך לפטריארכיה במשך עשור ללא ששילמה על כך

מעבר רחל
מעבר רחל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר שהוגשה תביעה ב-2016 על ידי הפטריארכיה היוונית אורתודוקסית, בטענה כי המדינה החזיקה בקרקע שבבעלותה ללא אישורה ובלי לשלם על כך, בשבוע שעבר נקבע בהסכם הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין מבית המשפט המחוזי כי המדינה תשלם להם פיצוי בסך 4,100,000 שקלים, כך פורסם באתר וואלה.

הקרקע עליה נסוב התביעה היא מעבר רחל המחבר בין ירושלים לבית לחם הסמוכה, כאשר לטענת הפטריארכיה בתביעה שהגישה נגד משרד הביטחון, שטח זה, המסתכם בכ-21 דונם, מוחזק בידיהם במשך כעשור ללא אישור.

על פי התביעה שהוגשה, המדינה החזיקה בקרקע זו החל מ-2003 באמצעות צו תפיסת מקרקעין עד ל-2006, כאשר שנה לאחר מכן הגיעו הצדדים לסיכום כי בתמורה להעברת הקרקע לשלוש שנים, תשלם המדינה לפטריארכיה כ-900 אלף שקלים.

אך על אף שתקופה זו עברה והסכם זה פקע, המדינה המשיכה להחזיק בשטח זה ללא הסכמת הכנסייה וללא הארכת הצו – מבלי לשלם על כך, זאת חרף פניות חוזרות מצד הפטריארכיה שדרשה תשלום על כך, כשהמדינה מצדה טענה כי יש אדם נוסף הטוען לבעלות על קרקע זו.

בכתב התביעה טענו בפטריארכיה כי המדינה התנהגה בחוסר תום לב ובהיעדר ניקיון כפיים כאשר התעלמה מההסכם שהיא עצמה חתמה עליו קודם לכן, כאשר עשתה דין לעצמה ופטרה את עצמה מתשלום דמי השימוש בקרקע.

יתירה מכך, בפטריארכיה טוענים כי המדינה ערכה שינויים בקרקע ו"הסיגה גבול בכך שהמשיכה להחזיק במקרקעין השייכים לה שלא כדין תוך גרימת נזקים והפסדים, שחלקם אף בלתי הפיכים. זאת מבלי לקבל את הסכמת התובעת על המשך חזקתה ומבלי למסור לתובעת צו המאריך את תוקפו של צו התפיסה שפקע ב-2006".

ב-2017 הגישה המדינה כתב הגנה בה נטען כי העתירה צריכה להידחות מאחר ולא ברורות זכויותיה של הפטריארכיה בקרקע, כשאף נטען כי זו לא הציגה את המסמכים הנדרשים להוכיח את בעלותה על קרע זו, תוך שהוסיפו לציין כי גורמים נוספים הגישו תביעות פיצויים בגין השימוש בקרקע זו ובהתאם לכך נושא הבעלות נבדק.

על אף טענות אלו, תקופה לאחר מכן החלו הצדדים במשא ומתן במטרה להגיע לפשרה ובחודש שעבר הצדדים הודיעו כי הגיעו להסכם פשרה ביניהם, בו הודתה המדינה כי הפטריארכיה היא בעלת הזכויות הבלעדית באותו שטח, כשאף נקבע כי המדינה תשלם תוך פרק זמן של 60 יום סכום העולה על ארבעה מיליון שקלים עבור השימוש בקרקע עד לספטמבר 2021.

כמו כן סוכם כי במידה ותוגש תביעה נוספת נגד המדינה מצד גורם נוסף שיטען לבעלות והמדינה תחוייב לשלם, הפטריארכיה מתחייבת לפצותה.

הפטריארכיה היוונית מייצגת את הקהילה הנוצרית הגדולה במדינת ישראל, ורוב בני הקהילה הם ערבים. שטחים נרחבים בעיקר בירושלים וסביבתה שייכים להם ולא פעם מתפרסם על עסקאות מכירה ענקיות שמבצעה הפטריארכיה מול גורמים שונים.

כך לדוגמה לפני כשנתיים פורסם כי התרכשה עסקת רכישה על אדמות בהיקף של כ600 דונם במערב ירושלים, ביניהם בשכונות רחביה וטלביה – עליהם יושבות כ1200 יחידות דיור מלונות ומבני ציבור דוגמת היכל שלמה; מרכז מורשת בגין וחלק ממוזיאון ישראל, כאשר האדמות נמכרו לשותפות 'ניות' שבהובלתה של משפחת בן דוד – ע"י הכנסייה היוונית האורתודוקסית.

עסקת זו, שזכויות החכירה שלה נרכשו כבר ב-2011, נחשפה בעקבות עתירה שהגיש בא כוחה של הפטריארכיה נגד עיריית ירושלים, בדרישה שזו תואיל להמציא אישור עירייה הנדרש לשם השלמת רישום העסקה בלשכת רישום המקרקעין.

ראוי לציין, כי בשנת 1951 נחתם הסכם בין הפטריארכיה לקק"ל על חכירה למאה שנים (הוי אומר, עד 2051), דבר שהקשה בשנים האחרונות על בעלי הדירות באותם קרקעות, למכור את הנכס בו הם מחזיקים, אך עם רכישת הקרקעות ע"י 'ניות', יוכלו התושבים ליצור קשר ישיר עמם ללא תיווך קק"ל.

השארת תגובה