"זעקנו לה': 'מזמור לתודה'"

תושבי מבוא מודיעים איבדו את בתיהם ורכושם, אך שמרו על אמונתם ושמחת החיים • שבוע אחרי השריפה הגדולה הם מביעים תקווה בשיחה • רגעי השבר, ביתו של קרליבך, הפלאפל המפורסם ובית הכנסת המרכזי שניצל

בית הכנסת במבוא מודיעים נותר על כנו
בית הכנסת במבוא מודיעים נותר על כנו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ריח, שקט, שחור ואנשים מחויכים – הדברים הראשונים שאנחנו רואים בכניסה למושב מבוא מודיעים. "כשהגעתי לפה לראשונה אחרי השריפה, זה היה נראה לי כמו מלחמה", משתף אותנו תושב. תיאור שאינו רחוק כלל ממה שאנו רואים בעיניים. השרב שבסוף השבוע הקודם, גרם לדליקות ענק בכמה מוקדים בארץ והלהבות אכלו את כל שנקרה בדרכם.

תושבי קיבוץ הראל, לא יכלו להיכנס לבתיהם גם אחרי שהלהבות כבו, בגלל הימצאות חומרים מסוכנים. אבל הנזק המשמעותי ביותר נגרם למושב מבוא מודיעים. מושב יפה ומטופח, רוב התושבים דתיים והוא נמצא בחבל מודיעין. הגענו השבוע למושב ובכניסה מקבל אותנו משה, תושב מחויך זונח אותנו לרגע על מנת לעודד תושב אחר: "למה אתה לא מחייך? רק טוב יכול לצאת מזה. אתה תבנה בית חדש, יפה ונוצץ".

רק כ-7 בתים מתוך 50 לא נשרפו ובנוסף בית הכנסת שנשאר שלם לחלוטין. משה מסביר לנו כי גם הבתים שאינם נשרפו, אינם יכולים להיות לבית עבור התושבים, כיוון שרוב התשתיות נהרסו לחלוטין. אין חשמל, מים, ביוב וגז. כלום.

הוא לוקח אותנו לביתו ואחותו יוצאת עם חיוך ענק: "דאגתי לאלבומים, תראה מה זה, הם נשארו שלמים. לפחות זיכרונות יש לנו", היא אומרת בצהלה כאילו לא איבדה את כל ביתה. משה, יהודי מבוגר, משפיע בישיבת תקוע ובעלים של פלאפל במושב. בנוסף, הוא ראש 'צח"י' (צוות חירום יישובי), הוא ראה את השריפה לפני כולם ודאג לעדכן את בני המושב כי השריפה מתקרבת אל בתיהם. בהמשך, הוא עבר עם ילדיו מדירה לדירה ובדק שאף אחד לא נותר מאחור.

"אין לי כלום, אבל הכל מאת השם. יש לי הזדמנות לרכוש דברים חדשים ולחדש את הבית ולפתוח עתיד חדש", הוא אומר באופטימיות כאילו הוא לא עומד מאחורי הבית שלו שנשרף כליל ובני משפחתו יוצאים מחויכים מלאי תקווה. "מי אנחנו שנבכה כשב"ה אין אבדות בנפש", אומרת אחותו. היא מובילה אותנו לביתו של הרב שלמה קרליבך שהיה תושב המקום ובתוך הבית אנחנו רואים מחזה קשה לצפיה של ספרי קודש שרופים.

אנחנו ממשיכים בסיור במושב. ברחובות אין כמעט נפש חיה, מפעם לפעם רואים אנשים שהגיעו לאמוד את הנזק. על דלת בית שנשרף כליל, תלוי שלט מפויח עליו רשום 'לכאן נכנסים רק בשמחה', אך הבית ריק לחלוטין ורק שחור משחור. אישה נוספת ברחוב מסבירה בנימוס שמאוד קשה לה נפשית להתראיין עכשיו, אך אנחנו רואים איך היא נכנסת לבית שלה שידע ימים ירוקים בהרבה. "אנשים רוצים שאבכה, אבל לא. הכל מאיתו יתברך. כשהגענו לבית וראינו שלא נשאר ממנו כלום, לקחתי את הילדים אליי והצבעתי להם על הבית וזעקתי איתם מזמור לתודה. אין דבר כזה רע מהקב"ה. יש דבר מאתגר", היא אומרת.

משה אומר שלצערו לא כל בני המושב קל להם והם אופטימיים, לכן היה חשוב להם להיות כולם באותו מקום. כל בני המושב נמצאים כעת ביישוב יד בנימין שבנחל שורק ואין להם מושג לאן ימשיכו. על פי ההערכות במושב, ייקח 4-5 שנים עד שהמושב יחזור לקדמותו. תושב נוסף שכל רכושו הלך כליל מספר לנו: "הייתי בהילולה של ר' שמעון, שמעתי שיש שריפה, המשכתי לרקוד במירון יחד עם המשפחה והבטחנו לעצמנו שלא נישבר. הגענו לפה וראינו שאין כלום ובית כנסת שרק עכשיו בניתי נשרף כולו עם ספר התורה וזה שבר אותי. זה הדבר שהכי קשה לי. בכיתי ביום שישי בבוקר ומפה אני רק מסתכל קדימה בידיעה שהקב"ה הולך איתי לכל מקום" (מדובר על בית כנסת פרטי נוסף שהוקם ביישוב. א.צ.).

הערכה כעת כי מדובר בהצתות מכוונות כיוון שעל פי עדויות היו כמה מוקדי שריפה מסביב למושב, באותו זמן, מה שמלמד שמישהו ניסה להצית את האש. במידה ואכן כך ומדובר באירוע לאומני, הרי שהתושבים יקבלו פיצויים מהמדינה. עד אז, עם ישראל נחלץ בהמוניו לסייע לתושבים.

ראיונות נוספים, עדויות, פרטים חדשים ותיעוד בסוף השבוע ב'כל ישראל'

השארת תגובה