תתכוננו לשלם יותר

הדקו חגורות – עליות מחירים מצפות לכם כמעט בכל תחום • כלכלן בכיר: הציבור הישראלי עוד יתגעגע למחירים של היום • מחירי המים עלו עם כניסת התאגידים, התירוץ: משקמים תשתיות, בפועל: המחירים ממשיכים לעלות

סופרמרקט (אילוסטרציה - אין קשר לכתבה)
סופרמרקט (אילוסטרציה - אין קשר לכתבה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יחד עם נתוני הלמ"ס המתפרסמים מעת לעת ומשקפים לנו מדינה בצמיחה, בפועל המשק סוחב גירעון שחצה את כל התחזיות ומישהו יצטרך לשלם על זה, כך שכעת, הבטחות הפוליטיקאים לטיפול בסוגיית יוקר המחיה שוות לקליפת השום. אי אפשר להתעלם מהטרדה שתוקפת את כלכלני ה-OECD ולא רק את משרד האוצר ובנק ישראל – מהזינוק החד בגירעון הממשלתי, שהגיע בחודש שעבר ל-3.8% מהתמ"ג אל מול יעד של 2.9%, ובשנה וחצי הקרובות זה רק ילך ויחמיר.

אחרי שהבנו שמחירי הדיור לא ירדו, כי אם הם ירדו אזי בנקים עלולים לקרוס וכשבנק קורס המשק הישראלי מזדעזע. אחרי כל עליות המחירים שאנחנו כבר מכירים, הנה חלק מנתוני העליות שחלו מתחילת השנה – מחירי המים עלו ב 5.4% מחיר החלב צפוי לעלות ב 3.4% מחירי הבנזין עלו ב 12% ומחירי החשמל התייקרו ב 2.9% ואם כל הטוב הזה לא מספיק, אז שלושה חודשים לאחר שמחירי הלחם תחת צו הפיקוח עלו בכ-3.85%, בשבוע שעבר עתרו המאפיות המובילות לבג"ץ בדרישה לייקר גם את הלחם האחיד לצרכן ב-5%, כל זה קורה טרם יישום הכרעת בג"ץ על ידי משרד האוצר בעתירת המחלבות המבקשות לייקר את החלב שבפיקוח ב כ 3.5%.

בינואר האחרון הגישו משווקי הביצים עתירה נגד משה כחלון שר האוצר ושר החקלאות אורי אריאל, בעקבות הדרישה של ועדת המחירים ליקר את מחירי הביצים מצד המגדלים. במידה ותתקבל העתירה מחירי הביצים עלולים לזנק. הפלפלים זינקו בכ50%, קימברלי קלארק הודיעה על הקטנת אריזות בלי שינוי במחיר (המגלמת כ-20% התייקרות) וכל זה את משרד הפנים לא מעניין כי הוא צריך לטפל בתקציבי העיריות ומודיע לאחרונה על התייקרות הארנונה בשיעור הגבוה ביותר ב-5 השנים האחרונות. רגע, זה לא הכל, אם לא שמתם לב גם מחירי השכירות עלו בשנה האחרונה בכ-17% וליצמן כבר הודיע על הצורך לייקר את מס הבריאות.

געגועים לעלויות המחיה של 2019 

יכול להיות שאנחנו משלמים יותר אבל כנראה שנתגעגע לתקופה הזו, ארגון ה oecd הזהיר לאחרונה כי "ללא קיצוץ בהוצאות והגדלת הכנסות ממיסים – הממשלה תפספס את יעדי הגירעון… על הממשלה לחדש את מאמציה לחולל רפורמות להגברת היעילות בסקטור הציבורי ובמערכת המס על-מנת להגדיל את הכנסותיה" נכתב בפרק הסקירה המוקדש לישראל וכשהממשלה מפספסת האזרח משלם את המחיר.

בתוך כך כלכלנים מעריכים שמצבה של ישראל הוא טוב נוכח נתוני צמיחה ומצב כלכלי סביר עם נתונים חיוביים בגידול כוח העבודה וקולות של איזון ברקע על צמצום הפערים. יחד עם זאת מציינים הכלכלנים כי למרות שצמיחת המשק הישראלי עדיין קרובה לפוטנציאל שלה ניכרים סימני התקררות בשוק העבודה שהיה עד כה אחד ממקורות העוצמה של המשק.

בתגובה לגל ההתייקרויות הנהלת התאחדות התעשיינים תוקפים את מדיניות הממשלה ובהודעה שהוציאו לעיתונות נכתב בין היתר: "הניהול הכלכלי של המשק הישראלי עקום לחלוטין. ממשלת ישראל מייקרת במו ידיה את המחירים לקראת החגים ולאחר מכן צועקת בהיסטריה שהיא מנסה להפחית את יוקר המחיה. מחירי המים והארנונה בישראל הם מהיקרים בעולם וממשיכים להתייקר ללא שמישהו יעצור את זה. במקביל יוזמת אותה ממשלה הגדלת יבוא של מוצרים מארצות בהן מחירי התשומות שבאחריות הממשלה נמוכים משמעותית ופוגעים ביכולת של התעשייה לייצר בצורה תחרותית בישראל. מדיניות כלכלית כזו תביא לקריסה של הייצור והצמיחה הישראלית".

יחד עם זאת שאינטרס התאחדות התעשיינים בשמירה על כוח הייצור הישראלי הוא לאומי ומבורך, אסור שנתעלם מהעובדה כי כלכלה פנימית לא מספיקה כדי שמדינה כמו שלנו תצליח להחזיק את עצמה. מה גם, אותו גוף שזועק את מה שאנחנו חושבים עליו הוא גם הגוף שילחם בכניסת אמזון לישראל. אליה וקוץ בה.

אזהרות הכלכלנים

לפני כשבועיים נגיד בנק ישראל, החשב הכללי, הממונה על התקציבים והכלכלנית הראשית העבירו מסר בצורה של אזהרה ברורה לממשלה החדשה – בלי טיפול בגירעון ובפריון, ישראל חלילה תתקשה להתמודד עם המשבר הבא.

בעידן של תוהו ובוהו במשרדי הממשלה שמתנהלים תחת אווירת שינוי ייתכן והקופה תדולל עוד יותר ואזרחי המדינה יצטרכו לשאת בנטל.

נגיד בנק ישראל: "הזמן לתקן את הגג הוא כשהשמש זורחת". לדבריו, הממשלה חייבת לבצע התאמות כבר בתקציב הקרוב, "תמהיל של התייעלות, צמצום הגידול בהוצאות והגדלת ההכנסות".

השארת תגובה