משטרת ישראל והנער החרדי שהותקף

תקיפת שוטרים את חניך 'שיח סוד' עד זוב דם גררה שורת גינויים מכל גווני הקשת הפוליטית • חבר הכנסת מיכאל בן ארי האשים: "יש פירות להסתה של הלפידים לדורותיהם, דם החרדים הותר"

שוטרים תקפו נערחרדי
שוטרים תקפו נערחרדי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האלימות המשטרתית שלא פעם 'זכתה' לכותרות שליליות, בטענה להפעלת כוח רב מדיי כלפי אוכלוסיות שונות, שברה בסוף השבוע שעבר שיא חדש, לאחר ששוטרי משמר הגבול היכו בצורה מזוויעה נער מיוחד עם מוגבלות שכלית, חניך 'שיח סוד' בירושלים.

הרקע לסיפור שהתרחש בשעות אחה"צ של יום רביעי שעבר בשכונת מקור ברוך בירושלים, הוא פירוק בניית מדורה שהוכנה לל"ג בעומר, שחל שעות ספורות לאחר מכן. העירייה, באמצעות המשטרה, ביקשה לפרק את המדורה מסיבות בטיחותיות, אך נענתה בהתנגדות של נערים שהיו אחראיים להקמתה.

בשלב כלשהו המשטרה החלה להפעיל כוח נגד אותם נערים, אך מי שנפל קורבן לידיהם היה אותו הנער ששהה בקרבת מקום, לאחר ששוטרת בלבוש אזרחי טענה כי הוא פגע בה. בסרטון שפורסם לאחר מכן נראו שוטרי מג"ב מכים בחוזקה את אותו נער חסר ישע, יענקי שמו, על אף שהנוכחים צועקים כי מדובר בבחור בעל בעיה נפשית, כשבמקביל הנער עצמו זועק בבי קורע לב ומתוך מצוקה: "מאמי, רוצה הביתה", בתקווה כי תהיה לו למושיע.

התקיפה הברוטאלית, שנעשתה אף תוך הפעלת כוח נוסף נגד נוכחים במקום שניסו להסביר שוב ושוב כי מדובר בנער מיוחד בניסיון להניא את השוטרים מהמעשה הנבזה – לא הסתיימה במכות האכזריות שגרמו לפניו לדמם, אלא המשיכה בעיכוב הנער, אשר שוחרר רק לאחר התערבות מנהל 'שיח סוד' שהגיע למקום ופעל לשחררו ולתת לו את הטיפול הרפואי המתבקש.

בשיחה עם 'כאן 11' אמרה אמו של הנער: "כששמעתי שבסרטון שומעים אותו צועק 'אמא', כל פעם שאני נזכרת בזה – זה פוצע אותי. הוא בחור באמת ערני, הוא ראה שיש שם פעילות ונעמד לראות מה קורה. מה היה שם בדיוק אני לא קבלתי עדיין מידע, אין לי מושג גם כן עד רגע זה מה היה. אני לא מסוגלת לראות את הסרטון וגם לא אראה אותו".

אביו של יענקי, הנער שהותקף, הסביר מדוע לא יראו את הסרטון הקשה: "אנשים שקרובים אלינו אמרו לנו שהם ממש לא ממליצים לנו לראות את זה. הוא צעק 'טאטע, מאמע' – שמעתי את זה, זה זעזע אותי. כשאני חושב על זה – זה קורע אותי מבפנים. הוא פשוט נשמה טובה, הוא בן אדם שלומד גם מתוך הקשיים שלו. אבל איך זה יושב לו שם בפנים, אף אחד לא יודע וברור שקרה שם משהו".

באופן צפוי, המקרה המזעזע גרר אחריו שורת גינויים נגד התנהלות המשטרה במקום. ״תקיפת הילד מבחילה ובלתי אנושית", אמר חבר הכנסת ינון אזולאי שהיה הראשון לגנות. "השוטר שהיכה את הנער, סדיסט ולא ראוי לשרת במשטרה. אני קורא לשר לבט"פ להדיח את השוטר המכה לצמיתות, ולהשעיית שאר השוטרים שהיו בזירה ולא מנעו זאת עד לבירור העניין".

סגן שר החינוך, חבר הכנסת מאיר פרוש אמר, כי "הלב דומע כשחושבים על אותו נער מיוחד ועל מה שעבר. הצפייה בתיעוד האלימות הקשה שספג היא בלתי נסבלת והשנאה וחוסר האנושיות שמפגינים השוטרים היא מתחת להבנת בן אנוש. אני דורש ממפכ"ל המשטרה ומהשר לביטחון פנים למצות את הדין באופן מידי עם האחראים לפשע הזה ולהשעות אותם מהמשטרה לאלתר".

במהלך מליאת הכנסת ביום שני השבוע העלה חבר הכנסת ישראל אייכלר את דבר התקיפה ואמר, כי "פורסם סרטון וידאו שהרעיד כל לב בן אנוש בארץ. בסרטון נראה נער חרדי מוגבל בשכלו מוכה באכזריות על ידי קבוצת שוטרים בניסיון לפזר מדורת ל"ג בעומר, עד כדי כך שדמו ניגר על הארץ. והדם על פניו וזעקתו נשמעו מסוף העולם ועד סופו".

"הארץ רעשה וגעשה", הוסיף אייכלר ואמר, כי "לשבחם של הרשתות החברתיות – כולם זעקו את כאבו של הנער הקורא נואשות לאמו, אבל השוטרים לא הושעו, המפקדים לא הודחו. השוטרים והשוטרות שהסתירו את זכות הצילום של אזרחים מוכים, לא הוצבו אל עמד הקלון. לא צריך להיות חוקר דגול על מנת לעמוד על זהות השוטרים המכים, כי התמונות ברורות והסרטון מדבר בעד עצמו".

אייכלר הוסיף כי "השוטרים והשוטרות שביצעו פשע השנאה והאלימות נגד הנער, טרם הועמדו לדין והם עדיין בשירות סדיר במשטרת ישראל והם מסוכנים לציבור. אין מילים שיכולות לתאר את הזעם האצור בתוך לב כל יהודי וכל אדם למראה האכזריות הבלתי נתפסת הזו. נשגב מבינתי בשביל מה צריכים לשלוח מג"ב לפרק מדורת ל"ג בעומר, כיצד אפשר לעבור על כך לסדר היום".

בנוסף לנאום זה, שיגר אייכלר מכתב דומה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן וכתב: "אבקש את תשובתך באשר להשעייתם המידית של כל השוטרים והשוטרות המעורבים, עד שיתברר האחראי לפשע המחריד. אחרת הם מכתימים את כלל השוטרים בכתם האלימות השלטונית".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי התייחס אף הוא במליאת הכנסת לסרטון הקשה ואמר: "אנו כעת בספירת העומר. עשרים וארבע אלף תלמידי רבי עקיבא נפטרו כי לא נהגו כבוד זה בזה. אני מצפה ממשטרת ישראל לנהוג כבוד זה בזה ובוודאי בילדים כל כך מסכנים ומקווה כי יסיקו את המסקנות כלפי אותם שוטרים".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שוחח עם הורי הנער המותקף ואמר: "הודעתי למשטרה כי תיעוד המקרה הקשה מוכיח מעל לכל ספק שמדובר בהתנפלות מיותרת תוך התעללות בחסר ישע. זהו מקרה חמור שאין לעבור עליו לסדר היום".

חבר הכנסת יעקב טסלר אמר, כי "האלימות המזעזעת של השוטרים נגד חסר הישע, כפי שנחשפה בסרטון. מחייב טיפול שורש".

חברת הכנסת עומר ינקלביץ' אמרה: "כאמא, התקשיתי להירדם בלילה אחרי התמונות הללו, של אלימות שוטרים קשה נגד נער אוטיסט, זב דם, ממרר בבכי. מצפה מהמשטרה לטפל בליקוי הפנימי הזה לפחות באותה נחישות ש'טיפלה' בנער המסכן".

לדבריה, "האירוע הזה מצטרף למקרה קשה נוסף מלפני שבוע, כשאישה לא בריאה יצאה עם כשידיה שבורות ממפגש עם שוטרים. תגובת דוברות המשטרה מביכה. אמון הציבור עומד כאן למבחן. פניתי בדחיפות לממ"ז ירושלים, ניצב דורון ידיד בנושא, ובנוסף הגשתי שאילתא דחופה בנושא לשר לביטחון פנים".

הגינויים על התנהלות המשטרה לא הגיעו רק מצד הח"כים החרדיים, אלא גררו אחריהם ביקורת מכל קצוות הקשת הפוליטית, שחלקם ראו בכך הזדמנות לתקוף את הארגון על התנהלותו הכללית נגד אוכלוסיות מוחלשות. יו״ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג כתבה, כי ״אלימות משטרתית היא איום על הדמוקרטיה והיא תמיד מופנית קודם כלפי מוחלשים, מיעוטים, חסרי קול. פונה למפכ״ל המשטרה בדרישה לחקור את המקרה ברצינות, למצות את הדין ובעיקר להסיק מסקנות עומק ורוחב להתנהלות המשטרה מול אזרחים״.

חבר הכנסת גדי יברקן אמר, כי "תכליתו של כל שוטר היא לשמור על בטחון הציבור. נדמה שחלק משוטרי הסיור והיס"מ, מפרשים את הסמכות שנתן להם המחוקק לא נכון. לכאורה נראה שהמשטרה סימנה אוכלוסיות מסוימות על מנת לדכא ולעשות טרור תודעתי ושיימינג ציבורי כלפיהם".

ח"כ אילן גילאון כתב, כי "תוכן הסרטון מדאיג והתמונות מזעזעות ומעלות חשד כבד כי הופעל כוח בלתי סביר, תוך התעלמות מוחלטת ממוגבלותו של האזרח".

חבר הכנסת יאיר לפיד כתב, כי "זה סרטון מזעזע שפוצע את הלב ומרתיח את הדם. המשטרה חייבת לבדוק את העניין הזה בדחיפות".

חבר הכנסת לשעבר מיכאל בן ארי הביא צד נוסף לביקורת וכתב, כי "יש פירות להסתה של הלפידים לדורותיהם, דם החרדים הותר. אכזריות, רוע, ואטימות. לא היה שוטר אחד שניסה לעצור את הטירוף, את הרוע הצרוף. אם היה מדובר בילד ערבי אוטיסט כבר היה דיון באו"ם והשוטרים היו עם אזיקים בתא של אלאור אזריה. אבל כאן שקט, הסכמה, הבנה, הוא חרדי אז נפוצץ אותו".

מנכ"ל שיח סוד, הרב שמעון לוי, הגיב למקרה הקשה ואמר: "אנחנו מצטערים על המקרה החמור והמיותר.  במקביל לטיפול המקצועי שניתן לנער. אנו פועלים בתיאום עם המשפחה ובליווי משפטי על מנת לעמוד על זכויותיו.  נקיים שיח עם המשטרה ונעשה הכל כדי שמקרים קשים כאלו לא יישנו".

נכון לשעת כתיבת השורות, במשטרת ישראל לא הוקיעו את המקרה והסתפקו בתגובות פושרות. "במהלך פעילות המשטרה לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים", אמרו במשטרה והוסיפו, כי "מתחקור ראשוני של האירוע עולה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר והוא טופל במקום ע״י מד״א. יחד עם זאת, נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן".

בניסיון להדוף את הביקורת, יממה לאחר המקרה נפגשו מפקד תחנת לב הבירה במחוז ירושלים נצ"מ נתי גור ורב משטרת ישראל נצ"מ רמי ברכיהו, עם בכירי 'שיח סוד' ופתחו את השיחה בהזדהות והבעת צער על התמונות הקשות מהאירוע והבטיחו כי המקרה ייבדק באופן יסודי ושקוף, תוך שהסבירו כי בשלב התקיפה והמעצר לא היה ברור לשוטרים שמדובר בנער שצרכיו מיוחדים, תוך שניסו להסביר את המעשה הנורא בכך שלמרות קריאות הנוכחים במקום, השוטרים מחויבים לברר את זהותו ופרטיו של חשוד לאחר ביצוע המעצר שכן ישנו קושי אמיתי לעמוד על מצבו הנפשי של חשוד בעת הניסיון להביא למעצרו.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב למקרה ובהודעה שפרסם נאמר, כי "משטרת ישראל, בהתאם להנחייתי המיידית, החלה בבדיקת האירוע לעומק ונציגי פיקוד המשטרה נפגשו עם הנהלת עמותת 'שיח סוד' והתחייבו שמשטרת ישראל תבצע בדיקה מקיפה של התנהלות ותפקוד השוטרים באירוע. בכוונתי לעקוב ולוודא אישית שכך יעשה ושהלקחים מהאירוע הקשה יופקו במלואם. ראוי להדגיש כי הצעיר שוחרר ברגע שהובן מצבו על ידי המפקדים בשטח".

2 תגובות
  1. אין על מגב עושים את העבודה שלהם
    וזה שדתי מוגבל מדמם טיפה מהאף לא קרה דבר מוגבלות שכלית לא פותרת ענישה אולי ככה הם ילמדו למרות שבעיניי לא רואה כאן דבר שגוי עושים את העבודה אללה מגב !!

  2. רק בהמות מתפעלים מהמגבניקים. אנשים מזדעזעים.

השארת תגובה