דיור תחילה

פתרון מצוקת הדיור צריך להיות הנושא המרכזי והחשוב ביותר בכל הסכם קואליציוני שיחתמו במפלגות החרדיות • וגם: למרות הבטחות התאגיד והסיפורים על רבבות תיירים שיזרמו ארצה, האירוע לא הצדיק את בזבוזי הכספים ולבטח שלא את חילולי השבת ההמוניים

דוד חכם
דוד חכם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השבוע פורסמה באתר כיכר השבת תוכניתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי בעניין מצוקת הדיור. אין ספק שנושא הדיור הוא הדבר הבעייתי ביותר שקיים היום עבור הציבור החרדי. אם נהיה כנים, מצוקת הדיור היא לא נחלת הציבור החרדי בלבד אמנם, אבל הציבור החרדי סובל יותר מכולם.

דומני, שעכשיו עת מתנהל המשא ומתן הקואליציוני עם המפלגות החרדיות, הדבר המרכזי שצריך להעסיק את ש"ס ויהדות התורה זה נושא הדיור. נכון, ישנם נושאים רבים שצריכים לקבל טיפול במגזר החרדי. אבל עדיין עניין הדיור אמור להיות בנפשם של הנציגים החרדים.

כל מי שחי בערים החרדיות רואה ברוך השם את אולמות השמחה מלאים ערב ערב בחתונות של זוגות צעירים הבונים בית. בית אמרתי? לא ממש. לצערנו רואים את הזוגות הצעירים (ולא רק הם) מסתפקים במחסנים שהפכו לדירות שכורות במחירים מופקעים. חניונים תת קרקעיים שבהם זוג צעיר צריך להתחיל את חייו.

יש הרבה מאוד נסיבות וסיבות למצוקת הדיור בציבור הכללי. הסיבה המרכזית היא הבירוקרטיה. אבל אצלינו בציבור החרדי, המצוקה באה בעיקר בגלל שאין מספיק מקומות ההולמים את הציבור החרדי כדי לגור בו.

קחו למשל את העיר פתח תקווה (בה אני מתגורר) לא פעם אני שואל את עצמי, מדוע כל הבניינים החדשים שנבנו כאן (ונבנו הרבה מאוד) כולם הם בניינים רבי קומות שלא מתאימים כלל למגזר החרדי. תראו בערים נוספות ברחבי הארץ, כמעט כל הפרויקטים החדשים הם בניינים רבי קומות שמתאימים יותר למגזר הדתי לאומי ופחות לציבור החרדי. כך נוצר מצב שאמנם יש רבים בזוגות הצעירים החרדים שמוכנים ללכת ולגור בערים מעורבות, אבל אין להם איפה.

טוב עשה יו"ר ש"ס אריה דרעי שהחליט לטפל בעניין הדיור טיפול יסודי. מוטב יעשו הנציגים ביהדות התורה אם יתנו לו את הגב בעניין זה. נמאס לשאול אבא לבת או לבן שמודיע לך שהבן שלו או הבת מתחתנים בשעה טובה, ואז כשאני שואל איפה הזוג הולך לגור אחרי החתונה, כמעט ברוב המקרים התשובה היא או דירה שכורה במקרה הטוב, או שהזוג יישאר אצל ההורים לתחילת חיי הנישואים שלהם.

התופעה הזו צריכה להיות בראש סדר העדיפויות של המפלגות החרדיות הרבה לפני שאר הנושאים שגם הם חשובים וצריכים אף הם לקבל טיפול. יש כל כך הרבה דרכים לחלץ את הציבור החרדי ממצוקת הדיור הזו, רק צריך שהפוקוס יהיה על נושא זה באמת ולא כבדרך אגב לנושאים אחרים.

פייק האירוויזיון

לפני כשנה, עת נודע שתחרות מוסיקה אירופית מרכזית תתקיים בישראל, באו ראשי תאגיד השידור הציבורי בבקשה לממשלת ישראל לממן את האירוע הזה, לממן אותו ולא להפיל את הכסף שזה עולה על התקציב השוטף של התאגיד (780 מיליון שקל בשנה), הטענה של ראשי התאגיד היתה שבגלל שזה אירוע שמשרת את מדינת ישראל, יבואו לכאן מאות אלפים מהעולם, זה יגביר את ענף התיירות מאוד ועוד ועוד, אין שום סיבה – כך לדברי ראשי התאגיד – שהם יצטרכו לשלם על זה מכספי תקציב התאגיד, מה שיביא אותם לקיצוצים רבים בתוכן ולפיטורי עובדים.

בסופו של דבר ולאחר מאבקים רבים סוכם, שהכסף אותו צריך התאגיד להפיק את האירוע הזה יינתן באמצעות הלוואה ארוכת טווח. בשבוע שעבר התקיים האירוע הזה, ביום שישי בבוקר נכנסתי לראות את מחירי המלונות בתל אביב כדי להתפעל מהמחירים הגבוהים שיש בגלל התפוסה המלאה. והנה הפלא ופלא, אני רואה שלא רק שהמחירים של חדרי המלון לשישי שבת לא קפצו בכלל, אלא המחירים היו נמוכים משמעותית מסתם סוף שבוע רגיל…

המסקנה המתבקשת מיד מבלי להיות מומחה גדול היא, שאין עומס, אין היסטריה. הכל פייק אחד גדול. נכון, זה אירוע שעושה בעולם רעש גדול, אבל מסתבר שרחוק מאוד מדמיונותיהם של ראשי ומנהלי התאגיד.

עכשיו נדבר על חילולי השבת. אני חושב שמה שראינו בשבוע שעבר עת חוללה השבת על ידי עובדים יהודים כהכנה לקראת אותו 'אירוויזיון' אינו יכול להימשך כך. לא יכול להיות שאנחנו שומעים עכשיו על ערים נוספות בהן מתחללת השבת בראש כל חוצות על ידי ראשי הערים שקיבלו אומץ מרון חולדאי או רון קובי.

הנציגות החרדית צריכה להבהיר לראש הממשלה ולליכוד כולו, חילולי השבת הללו צריכים וחייבים להיפסק. אין כאן עניין של כפיה דתית. יש כאן עניין אחד של שמירת הסטטוס קוו נקודה. אם לא יעצרו את חילולי השבת שהתחילו עכשיו גם בעיר רמת גן ובערים נוספות, אזי נראה עוד ראשי ערים המעזים להרים את חילולי השבת שכואבים לכל יהודי גם אם אינו שומר תורה ומצוות.

רון קובי

ביום שלישי השבוע הביא רון קובי, ראש עיריית טבריה, את התקציב למליאת מועצת העיר. בהצבעה ראינו בבירור את הנציגים החרדים והדתיים וגם אלו שלא – מתנגדים לאישור התקציב. בסופו של דבר התקציב לא עבר, והדרך לסיום דרכו של רון קובי כראש העיר של טבריה קרובה מתמיד.

מקרה זה של רון קובי צריך להיות חרוט היטב בזכרונם של המפלגות הדתיות והחרדיות כולם. לא יכול להיות שבגלל שלא היתה שם אחדות בעיר סביב מועמד אחד לראשות עיר נבחר אדם כמו רון קובי לעמוד בראשות עיר שהיא מסורתית לחלוטין.

מהמקרה של קובי צריכים הנציגים החרדים להסיק שמוטב שהם יתאחדו רגע לפני ולא רגע אחרי. כי את הנזק התדמיתי והציבורי לטבריה יקח הרבה זמן לשקם אחרי שמר רון קובי יסיים את תפקידו. אני לא רוצה לומר כאן חכמה שבדיעבד, אבל כן לומר אבל אשמים אנחנו.

השארת תגובה