מי אשם? יש שיחות, אין קואליציה

טרם נחתם ולו הסכם קואליציוני אחד • ראש הממשלה ונציגי המו"מ של הליכוד נפגשו השבוע שוב ושוב עם הסיעות החרדיות ועם ליברמן • במקביל, בtיחוד מפלגות הימין חוששים להיות האחרונים בתור

ולפעמים החגיגה נגמרת. נתניהו ושותפיו החרדים
ולפעמים החגיגה נגמרת. נתניהו ושותפיו החרדים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עוד שבוע ואין קואליציה. נותר עוד פחות משבוע עד למועד בו על נתניהו להרכיב קואליציה ועדיין לא נחתם אף הסכם קואליציוני (נכון לשעת כתיבת השורות, בצהרי יום רביעי). התפזורת בהחלט מסובכת, אבל למי שחושש, גם בשתי הרכבות הממשלה הקודמות, היה קשיים שנראו מהותיים. "אם תיק הדתות לא מגיע לידי הבית היהודי, מבחינתנו נגמר המו"מ", אמר אז בנט ובסוף כידוע התיק הלך לש"ס. עם כל הקשיים, כולנו יודעים שבסוף עמד ראש הממשלה ליד הנשיא – אז פרס ולאחר מכן ריבלין – והכריז על הממשלה החדשה.

עם זאת, עדיין לא ברור איך תיראה המתכונת של הממשלה הבאה עם המכשולים בדרך והדרישות הסותרות. למי שחשב שלבסוף ליברמן ילך עם לפיד לאופוזיציה, עקיצה מצד ליברמן למעשה מלמדת כי השניים לא מתואמים על מהלך כזה, שמלכתחילה היה נראה כמשהו לא מאוד צפוי.

ח"כ יאיר לפיד שנכשל בבחירות האחרונות בניסיון להפוך את השלטון, מנסה בכל דרך אפשרית למנוע מנתניהו להקים ממשלה. בשבועות האחרונים הוא מרבה לתקוף את ליברמן ולשכנעו לערוק למחנה השמאל. ביום רביעי בבוקר כתב לפיד "ליברמן, אתה נפגש היום (רביעי א.צ) עם נתניהו. תגיד לו שיש לך את כל האצבעות שאתה צריך מהאופוזיציה כדי להעביר את הפנסיות לעולים. אל תוותר לו". לפיד כתב זאת במטרה להשאיר את ליברמן גבוה על העצים עם דרישות גבוהות ובלתי מתפשרות ובכך לגרום לנתניהו לאבד את השלטון.

אך יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא נשאר חייב וכתב לו בתגובה ציוץ עוקצני במיוחד: "ידידי, כשאזדקק לעצתך אפנה אליך בטלפון באופן אישי ולא בטוויטר. גם בנושא הפנסיות כדאי שכבר תלמד שלא מדובר על פנסיות לעולים, אלא על הכנסת מינימום בסך 3710 ש"ח לכל אזרח ישראלי שהגיע לגמלאות. ואני מדגיש במיוחד בשבילך: לכל אזרחי ישראל – לעולים וותיקים, לדתיים ולחילונים".

כזכור, לפני כשבוע הציע יאיר לפיד, ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, להצטרף לממשלה אלטרנטיבית. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, בו ציטט דברים שאמר בראיון ברדיו רק"ע שמשדר ברוסית, כתב לפיד: "אם הוא יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח". לדברי לפיד, "אם ליברמן יכנס לממשלה הוא יצטרך להתפשר על הפנסיות ושוב הציבור הרוסי לא יקבל כלום. אם יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח. יחד איתו יש לנו 61 קולות. רוב מלא-מלא". יצוין שגוש השמאל יחד עם ליברמן הוא 60 מנדטים בלבד מה שהופך את התסריט לבלתי אפשרי, אבל זה לימד עד כמה נחוש לפיד לקחת את ליברמן אל האופוזיציה או לפחות לגרום לליברמן להראות שהוא לא מפחד משיתופי פעולה עם האופוזיציה.

החרדים וליברמן

באשר להמשך שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה על הרכבת הממשלה, נתניהו נועד ביום רביעי עם יו"ר ש"ס השר אריה דרעי יחד עם ראש צוות המשא ומתן של הליכוד השר יריב לוין, בניסיון לפתור את סוגיית הגיוס בין ישראל ביתנו והמפלגות החרדיות. במקביל, ישיבת המשא ומתן של הליכוד עם יהדות התורה שתוכננה באותו יום בבוקר בוטלה בשל מה שהוגדר על ידי הצדדים כ"אילוצי לו"ז". בנוסף, ראש הממשלה נפגש באותו ערב עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן.

קודם לכן, דווח ב'כאן חדשות' מפי בכירים בישראל ביתנו כי חלה התקדמות במשא ומתן הקואליציוני בינם לבין הליכוד. לדברי הבכירים, ההתקדמות חלה בשיחות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, ונסובה סביב הסוגיות הביטחוניות והמדיניות העתידית של ישראל מול רצועת עזה ולחמאס. הגורמים הבכירים אמרו כי השיחות בין נתניהו וליברמן מתקיימות באווירה טובה והאמון בין השניים מתחזק. גם בנקודות נוספות, כמו סוגיית הפנסיה לקשישים, השיחות מתקדמות ומתגבשות. עם זאת, בישראל ביתנו שבים ומדגישים שעמדתם בנוגע לחוק הגיוס לא השתנתה ובסוגייה זו, לדבריהם, "החרדים יצטרכו לוותר".

לעומת זאת, ל'איחוד מפלגות הימין' בכלל לא פנו ולא התקיימו פגישות כבר למעלה משבוע. גורמים באיחוד הימין צוטטו ב'ישראל היום': "כרגיל, נתניהו מחבק את הציונות הדתית במערכת הבחירות, אבל משאיר אותה לסוף במשא ומתן". עוד הוסיפו במפלגה כי, "לפני שלושה שבועות הבענו נכונות ורצון להיות הראשונים שחותמים. נראה לנו לא הגיוני שלא מדברים כשנשארו בסך הכל כמה ימים לסיום המו"מ. מקווים שלא מדובר בתרגיל שיגרום להפעיל עלינו לחץ. כי לא נמצמץ".

במפלגה אומרים, "כעסו עלינו שדיברנו פומבית על הדרישות שלנו, אבל על מה מדברים השותפים האחרים? ליברמן עשה מסיבת עיתונאים וממשיכים לדבר איתו כרגיל. ישראל אייכלר אמר שאין לו בעיה עם בחירות חדשות. מישהו ניתק איתו מגע? אנשי הליכוד רוצים לחכות לשעה האחרונה? לבריאות. אנחנו לא נמצמץ. יש לנו דרישות הגיוניות. ליברמן עם חמישה מנדטים נשאר בביטחון, כחלון ירד במספר המנדטים ונשאר באוצר. למה אנחנו צריכים להיות הבנים החורגים שאותנו דופקים? זה זלזול לא מתקבל על הדעת".

בתוך כך, בעיתון מעריב דווח כי מפלגת יהדות התורה ומפלגת הליכוד סיכמו להניח בשלב זה את נושא הגיוס בצד ולעסוק בדרישות האחרות במסגרת המשא ומתן. בין היתר הציגו נציגי יהדות התורה את הדרישות בנושא הגדלת היצע התחבורה הציבורית, השוואת שכרן של הגננות במגזר החרדי לזה של עמיתותיהן בשאר האוכלוסייה וגם להכנסת קצבאות האברכים לבסיס התקציב.

ח"כ אורי מקלב צוטט ב'מעריב' אומר כי, "העובדה שחוק הגיוס הושם בצד לעת עתה אינה מעידה כי הנושא קרוב לפתרון. זו בקשה של הליכוד לעבור על כל הדרישות האחרות כדי להתקדם בנושאים השונים. נראה כי בליכוד החליטו להשאיר את תפוח האדמה הלוהט הזה לימים האחרונים של המו"מ".

עבודה בלי רווחה

בימים האחרונים, לאור אי ההסכמות המהותיות בין המפלגות, החלו שרי הליכוד לדבר באופן פומבי על כך שייתכן ולא תקום לבסוף קואליציה, מה שיוביל לבחירות בתוך 90 יום. הפעם היה זה תורו של השר אלקין, חבר צוות המשא ומתן מטעם מפלגת הליכוד לומר את הדברים: "זו הפעם הראשונה שאני לא יכול להגיד בוודאות שתקום ממשלה כתוצאה ממנו, יש פערים בין השותפות כרגע. כל מפלגה קטנה טוענת שבלעדיה אין ממשלה, יש כאן תחושה של כוח מופרז ומכאן מגיעות דרישות לא הגיוניות".

בראיון ל'ערוץ 13' טען כי "אני לא רואה אפשרות אמיתית לממשלה צרה בלי ליברמן ואני לא חושב שהוא יתן להקים ממשלה כזאת, כולם צריכים לרדת מצמרות העצים. ממשלה זמנית לא יכולה לעשות המון דברים – כלכלית זה דבר רע מאוד, וגם ככה אם יתקיימו בחירות חדשות התוצאות יהיו די דומות". על הסערה סביב חוקי החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר השר להגנת הסביבה: "כל הנושא של החסינות לא היה במו"מ הקואליציוני וכבר מזמן הוכרז שהוא גם לא יהיה. מי שבחר להפוך את לכותרת ראשית ולעסוק בזה, זה לא אנחנו". למרות זאת, הוסיף כי "כשפוליטיקאים נפגשים הם מדברים על הכול". בנוגע לחוק להגדלת מספר השרים, אמר: "בממשלה היוצאת יש 23 שרים, החוק הזה חוקק בממשלה הקודמת ואמרו שזה נורא ואיום. בממשלה שלפיד ישב בה כשר אוצר היו גם 23 שרים – ממשלה שבה ישבה יש עתיד הייתה בדיוק באותו גודל, כך שהטענות נגד זה המון פופוליזם ושיח ציני".

במקביל, במסגרת המשא-ומתן שבין הליכוד ליהדות התורה מתגבשת הסכמה, לפיה משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים יפוצל לשניים, כך דווח ב'ניוז 1'. תחום הרווחה והשירותים החברתיים צפוי להימסר לידיו של סגן שר במעמד שר מטעם יהדות התורה שמעליו יהיה שר ללא תפקיד ביצועי, ואילו תחום העבודה יימסר בידיו של שר מהליכוד.

המשמעות של ההחלטה היא כי מי שימונה לתפקיד שר העבודה יהיה אחראי למתן היתרים לעבודה בשבת, לעומת סגן השר במעמד שר של יהדות התורה שיזכה לקבל אחריות על תקציבי משרד הרווחה ממנו הודרו החרדים. עם זאת, יהדות התורה דרשה שהשר במשרד העבודה יהיה אחד הרואה בשבת ערך ולא נטל. על פי הדיווח של עידן יוסף, אחד השמות המובילים לתפקיד הוא דודי אמסלם, האוחז בהשקפה מסורתית. חיים כץ, ששימש בשנים האחרונות בתפקיד שר העבודה והרווחה, נחשב סדין אדום בעיני החרדים, לנוכח היתרי העבודה הרבים שהוציא בתקופתו, זאת ללא אפילו ניסיון לצמצם את האישורים למינימום. אמסלם לעומתו נחשב שמרן ולא כמהפכן שינסה לשנות לכאן או לכאן את הסטטוס-קוו.

כידוע, החרדים מבקשים שגם שר התחבורה הבא יהיה עם כבוד למסורת. זאת לנוכח הניסיון המר שהיה להם מול שר התחבורה הנוכחי ישראל כ"ץ שבתקופתו בוצעו עבודות תשתית תחבורתיות רבות בשבת, הוכפל מספר ההיתרים לפעילות קווי תחבורה ציבורית בשבת ולא אכף את החוק כלפי קווי אגודות שיתופיות הפועלים בשבת בניגוד לחוק.

בתוך כך, חבר הכנסת ישראל אייכלר פועל להורדת השכר הכפול שמקבלים עובדים העובדים בשבת, מתוך מטרה שלעובדים לא תהיה עדיפות לעבוד ביום שבת קודש ולחלל את השבת בעקבות כך. "מטרת הצעת החוק היא לאסור על גופים ציבוריים לשלם שכר כפול בשל עבודה בשבת", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "הצעת החוק נועדה לסייע לעובד הרוצה לשמור על אווירת השבת כמסורת אבותיו, ובגלל הפיתוי הכלכלי הכבד הוא שובר את המסורת שעליה חונך ופוגע בצביון היהודי שהיה רוצה גם להעניק לילדיו, וכל זה מתרחש תחת אחריותה של מדינה המצהירה כי היא מדינת העם היהודי".

היועמ"ש דחה את השימוע לראש הממשלה

תיקי ראש הממשלה וסאגת העמדה לדין, הופכים להיות יותר מסובכים ומפותלים. ראש הממשלה נתניהו מפחד כבר להשתמש בסלוגן הקולע שלו: "לא היה כלום כי אין כלום" ובעיקר מתמקד בלייצר לעצמו חסינות מהעמדה לדין. לא ברור איך תסתיים הסאגה המפרכת הזו שבסופה עלול לשבת ראש ממשלה בכלא, או לחילופין מבקרי נתניהו יוכלו את הכובע על כמה שנים בהם קראו לו 'גנב' והאשמות קשות נוספות.

לפחות על דבר אחד יכול נתניהו לחייך. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע ביום רביעי לפרקליטו של ראש הממשלה, עו"ד עמית חדד, כי הסכים לדחות בשלושה חודשים נוספים את מועד השימוע בתיקיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכי הוא יתקיים ב-2-3 באוקטובר.

תשובת היועץ המשפטי לממשלה, שנחתמה בידי עוזרו – עו"ד גיל לימון – באה בעקבות בקשת הדחייה שהגיש עו"ד חדד, וזאת בשל הצורך העולה לדבריו מהיקף חומר החקירה ומהזמן הנדרש על מנת להתכונן לשימוע. המועד הקודם שהציב מנדלבליט לנתניהו היה 10 ביולי, וראש הממשלה ביקש לדחות אותו בשנה בטענה ל"היקף חומרים בלתי נתפס".

מנדלבליט קיבל חלקית את הבקשה, אך כתב כי אין הצדקה לעיכוב כה גדול. "היועץ המשפטי לממשלה החליט להיעתר לבקשה ולדחות את מועד קיום השימוע בכשלושה חודשים נוספים, מעבר לשלושת החודשים המקוריים שניתנו לשם כך, החורגים אף הם כאמור ממסגרת הזמנים הקבועה בהנחיות". מעט לפני היום האחרון לקביעת השימוע, פנה עו"ד עמית חדד, המייצג את נתניהו, לתחילת המגעים עם אנשי לשכת היועמ"ש לקביעת מועד לשימוע לראש הממשלה בשלוש פרשות שבהן הוא חשוד.

במסגרת כך, שרים בליכוד ובכירים במפלגה טוענים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע למסקנה שקידום חוק החסינות החדש, שהיה אמור להקנות חסינות אוטומטית לחברי כנסת מפני העמדה לדין – נזקו רב על תועלתו. הם הסבירו כי רה"מ החליט שעדיף לו להסתפק בחוק החסינות הקיים, שגם הוא טוב דיו כדי למנוע את העמדתו לדין. כך דווח ב'ווינט'. לדבריהם, אם תיקיו יגיעו לכדי כתב אישום, נתניהו צפוי לפנות לוועדת הכנסת ולבקש שתוענק לו חסינות. ושם, יש לו רוב והוא ידלג מעל המשוכה הזו בקלות. עם זאת, לאחר אישור ועדת הכנסת תידרש הצבעה במליאה, ושם מצבו של נתניהו עשוי להיות פחות טוב.

לעומת זאת, הסבירו בליכוד, תיקון חוק החסינות – שנתפס בציבור כחוק פרסונלי – יהיה מורכב יותר. במקביל, כך צוטטו הבכירים ב'ווינט', החליט נתניהו לקדם את פסקת ההתגברות, שמאפשרת לכנסת להתגבר על החלטות של בג"ץ לפסילת חוקים של הכנסת. ההסבר: נתניהו מעריך שאם הכנסת תעניק לו חסינות, מיד יוגשו כנגד ההחלטה עתירות לבג"ץ בטענה שהמהלך אינו חוקי. ואז, יוכל נתניהו "לנפנף" את פסיקת בג"ץ וחסינותו תישאר בעינה.

לדברי בכירים בליכוד ובקואליציה, נתניהו מתכוון עתה למקד את מאמציו בקידום פסקת ההתגברות, ולעגן אותה בהסכמים הקואליציוניים במתכונת רחבה ומרחיקת לכת, כדי למנוע מבג"ץ לפסול חוקים או החלטות של הכנסת שנועדו להיטיב עימו. לדבריהם, ההמולה של הימים האחרונים, שנמשכה במלוא עוזה גם אתמול בכנסת, הייתה תרגיל מחוכם.

גורם בקואליציה אמר ליובל קרני ואיתמר אייכנר כי, "נתניהו משתמש, בתיאום עם ח"כ מיקי זוהר, בסערה הפוליטית סביב חוק החסינות, למרות שאין באמת כוונה להביא את החוק הזה להצבעה בכנסת. הכל נועד רק בשביל לקדם בשקט את פסקת ההתגברות". גורמים בליכוד ובקואליציה, שהיו עדים לסערה הפוליטית בכנסת סביב חוק החסינות, טענו כי מדובר ב"הצגה".

עוד דיווחו כי ההערכה בצוותי המו"מ של הקואליציה, היא שהכנסת פסקת ההתגברות להסכמים הקואליציוניים תוצג כ"ויתור" על חוק החסינות, למרות שנתניהו לא באמת האמין בו. "נתניהו לא מעוניין בחוק אחד שיעזור לו להימנע ממשפט אלא במערכה שלמה כנגד מערכת המשפט, שלא תוכל להתערב בשום החלטה או חוק של הכנסת". במהלך השבוע האחרון הפגינו פעילי כחול לבן מול ביתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בדרישה שלא ייתן יד "בהפיכה של הכנסת לעיר מקלט לעבריינים", כך צוטטו המפגינים. במוצאי שבת הקרובה, עשויים מפלגות הקואליציה לצאת להפגין בתל אביב כנגד צעדיו של ראש הממשלה במטרה למנוע עמדתו לדין. ניתן להסיק שההפגנה גם תעסוק במנדלבליט שמותקף כמה שנים בטענה שגורר רגלים בתיקי נתניהו וכאמור השבוע דחה את השימוע בשלושה חודשיים, מה שלא ממש משמח את מתנגדי נתניהו.

השארת תגובה