מהי הולדה בעוולה ואיך ניתן להתמודד במצב כזה?

יילוד
יילוד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כאשר עומדים לקראת חיים חדשים ההתרגשות בשיאה, אך לעיתים יש בעיות משמעותיות בדרך, בעיות רפואיות ובריאותיות שנכון ראוי ואף צריך לדעת עליהם מבעוד מאד ויפה עשה אחת קודם. עם זאת, כאשר רופא אינו עולה על הממצאים בזמן, או לחלופין עולה על הממצאים בזמן אך אינו מיידע את ההורה ומסביר לו מהן סך המשמעויות, הרי שתיתכן הולדה בעוולה.

הקושי שמאחורי ההכרעה

סוגיה מסוג הולדה בעוולה מאוד מורכבת, כי במקרה זה לא תובעים את הגוף הרפואי בשל צעד שהוביל לנזק הרפואי, אלא בשל החסרת מידע (או אי הבחנה מקצועית) המערימה עודף קשיים במסכת חיים מורכבת ומאתגרת עד מאד.

בעולם המודרני הפכה הסוגיא המשפטית הזו לשאלה האם טוב מותי מחיי? ופה השופטים נמצאים חלוקים בדעותיהם, כך שלהבדיל ממקרה של רשלנות רפואית בהריון שמאפשר להכריע יחסית בפשטות – באמצעות חוות דעת רפואית, הרי שמקרה זה הרבה יותר סבוך, אך בדומה לסיטואציה של בחירת עו"ד עבור רשלנות רפואית, גם פה הבחירה צריכה להיות מאוד ממוקדת – עם המקרה יש לפנות אך ורק לעו"ד שבקיא בנישה ובעל רזומה מבטיח.

ללא קשר נסיבתי

בכול הנוגע לרשלנות רפואית, חובה להתקיים קשר נסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק. עם זאת, למרות שהולדה בעוולה אכן משתייכת לקטגוריית "רשלנות רפואית", הרי שבמקרה זה הקשר הנסיבתי אינו קיים, כי גם אם הנזק אותר הוא אינו הוחמר, אלא פשוט המידע לא הועבר. למרות זאת, ההורה כן יכול לטעון שלו היה מודע לקיום הבעיה הוא היה שוקל את המצב הסבוך ההיערכות והפתרונות האפשריים, ופה השאלה האם זכות החיים גדולה מזכות הבחירה – מצב סבוך שאין למהר להכריע לגביו.

עילה לתביעה

עילה להגשת תביעה בגין הולדה בעוולה מתעוררת באחד משני המקרים הבאים: לא אובחנו בזמן מומים שיכלו לסייע להורים לגבש החלטות, או לחלופין רופאים הבחינו בבעיה אך בחרו שלא לציין בפני ההורה שניתן להמשיך ולבחון את הממצאים באופן יותר מקיף. כמו כן, לעיתים מקרה זה מוביל לתביעה נוספת – תביעה שמגיש האדם עצמו (התינוק שגדל) בגין "חיים בעוולה", משמע מדובר בתביעה שפונה נגד הגופים הרפואיים שנתנו יד ללידה, לחיים מלווים במומים משמעותיים.

פיצוי בגין חיים בעוולה

תביעת חיים בעוולה עשויה לספק פיצוי משמעותי, כאשר הפיצוי צריך לכסות הן את ההוצאות שהוצאו לפני שהילד הגיע לגיל 18 והן את ההוצאות שהוצאו לאחר שהילד הגיע לגיל 18. בין היתר הפיצוי כולל פגיעה באוטונומיה ושלל הוצאות מחייה שהיו נמנעות, לו המוגבלות אינה הייתה חלק משגרת החיים.

בין צדק לרגישות

הרבה הורים תוהים האם לגשת לתביעה בגין הולדה בעוולה, כי אף הורה אינו ממהר להצהיר שהיה חלילה מוותר על ילדו רק כיוון שאינו מושלם. עם זאת, יש לדעת מתי ואיך לגשת לתביעה, מתוך מטרה לנער את מערכת הבריאות ומתוך מטרה להשיג סכום משמעותי שיסייע לאיכות החיים של הילד. אי לכך מדובר בנדבך נוסף שמחדד עד כמה חשוב לגשת אך ורק אל עו"ד שבקיא בתחום, ולו על מנת שזה ינחה את ההורה כיצד להתנהל אל מול המערכת המשפטית, ולא פחות חשוב מול הילד עצמו – מבלי לפגוע לרגע בביטחונו וברגשותיו.

השארת תגובה