ריבלין ושקד נפגשו לסיכום 'מתווה החנינות'

נשיא המדינה ביקש להודות לכלל הצוות שעסק בגיבוש מתווה החנינות המיוחד שהוכרז לרגל ציון שנת ה- 70 למדינה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

נשיא המדינה ושרת המשפטים נפגשו היום לסיכום שנת העבודה על מתווה החנינות המיוחד אותו יזם הנשיא בשיתוף שרת המשפטים לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל.

הנשיא ביקש ליזום את הפגישה בתום תקופת העבודה על החנינות שהוגשו במסגרת המתווה, שכן ביקש לשרה שקד וכן לצוות הלשכה המשפטית בבית הנשיא, בראשותה של היועצת המשפטית אודית קורינלדי-סירקיס, אשר עמלו על גיבוש המתווה והוצאתו לפועל, ונתנו מענה יעיל, מקצועי, מהיר ואדיב מול ריבוי הבקשות שזרם אל בית הנשיא לאחר פרסומו של המתווה.

בפגישה הודה הנשיא לשרת המשפטים איילת שקד ולצוות הפועל במשרד המשפטים בראשות המנכ"לית אמי פלמור ומנהלת מחלקת החנינות נוחי פוליטיס, על העשייה הברוכה בעבודה השוטפת מול בית הנשיא ובמיוחד בתקופת העבודה המאומצת על הבקשות שהגיעו לאור המתווה.

כזכור, במסגרת "מתווה השבעים" אותו גיבש בית הנשיא בשיתוף משרד המשפטים, היה השימוש בסמכות החנינה רחב מן הרגיל, והעניק משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות אישיות ומשפחתיות, וכן לתהליכי טיפול ושיקום.

החנינות ניתנו רק לאחר הגשת בקשת חנינה, שקילת כל מקרה לגופו, והעברת עמדתה של שרת המשפטים עם חוות הדעת של מחלקת החנינות במשרד המשפטים, כל זאת כדי להבטיח שחנינות שניתנו במסגרת "מתווה השבעים" לא יסכנו את הציבור, ולא יפגעו באכיפת החוק.

יצוין כי במהלך התקופה הוגשו לבית הנשיא אלפי בקשות חנינה שאינן עונות על עקרונות המתווה, והן טופלו על ידי בית הנשיא והגורמים הרלוונטיים, בהתאם לצורך, כמקובל בטיפול בבקשות חנינה.

עד כה הקל נשיא המדינה בעונשם של 102 אסירים במסגרת זו. פי 13 מההקלות שניתנו על ידו בממוצע בחמש השנים האחרונות.

 12 הקלות ניתנו לאסירים שילדיהם הקטינים מטופלים על ידי מי שאינו הורה שלהם בשל המאסר.
 18 הקלות ניתנו לאסירים הסובלים ממחלות קשות ומלקויות ולאסירים מבוגרים מעל גיל 70.
 ב-69% מהמקרים מדובר במאסר ראשון הקצר משנתיים.

במסגרת המתווה המיוחד ניתנו 108חנינות למחיקת רישום פלילי לחיילים ומשרתי השירות הלאומי וזאת פי 3 מהתקופה המקבילה אשתקד.

 75 מתוכם הינם חיילים ששירתו או משרתים כחיילים קרביים ורבע מהחיילים שירתו או משרתים בתפקידים פיקודיים.
 16 חיילים היו במכינות קדם צבאית.
 18 חיילים החלו את שירותם הצבאי בחוות השומר.

בקשות בודדות אחרונות שעודן נידונות במסגרת המתווה יענו במהלך השבועות הקרובים ובכך תבוא לסיומה ההיערכות המיוחדת שפעלה בשנה האחרונה בכל הגופים הרלוונטיים.

השארת תגובה