שילמתם ריבית פיגורים לבנק? היכונו למהפך

הצעת חוק לתיקון חוק הבנקאות שירות ללקוח של חבר הכנסת יעקב אשר תחייב בנקים לריבית פיגורים במקרה של חוב הבנק ללקוח • גופים פיננסיים, תאגידים בנקאיים ועסקים יצטרכו לשלם יותר על טעויות

אילוסטרציה, סניף בנק
אילוסטרציה, סניף בנק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הצעת חוק חברתית הונחה על שולחן הכנסת ה-21 על ידי יו"ר סיעת יהדות התורה חבר הכנסת יעקב אשר המבקשת לאזן בין הגופים העסקיים המרבים בריבית נשך אסטרונומית כשמדובר בחוב של הלקוח, אך כשישנה טעות לטובת הלקוח, הכסף שחוזר אליו ברוב המקרים זה הקרן בלבד, עם תוספת של "לפנים משורת הדין".

הצעת החוק הונחה ביום שני האחרון על שולחן הכנסת ה 21, ואפשר לאמר כי מדובר בהצעת חוק חברתית ראשונה לתיקון חוק הבנקאות שירות ללקוח.

מטרת הצעת החוק באה כאמור ליצור איזון ושוויון בין מצב שבו הבנק או גוף פיננסי אחר צריך להחזיר כסף ללקוח אחרי גביה מופרזת שיצטרך להוסיף לקרן ריבית פיגורים בדיוק כמו חישוב התשלום שהעביר הלקוח לבנק שהיה בתוספת ריבית פיגורים וכד'.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי גופים פיננסיים, תאגידים בנקאיים וכן עוסקים אשר מנהלים הליכי גבייה נגד לקוחותיהם, נוהגים לגבות ריבית פיגורים גבוהה וכן הוצאות והצמדות שונות. אולם, במקרים בהם מתברר כי הלקוח הוא זה שזכאי להחזר כספי מהגופים האמורים, מקבל הלקוח או הצרכן לפי העניין, את כספו במחיר הקרן, לעיתים בתוספת הפרשי הצמדה, אך ללא ריבית הפיגורים הגבוהה פי כמה, שכר טרחה או תוספות למיניהן.

חבר הכנסת יעקב אשר מבקש לתקן את החוק כדי למנוע מגופים עסקיים, תאגידים בנקאיים ונותני שירותים פיננסיים מלפעול נגד לקוחותיהם שלא בתום לב. בהתאם לכך, מוצע לקבוע כי חישוב תשלומים שנגבו ביתר ייעשה באותה שיטה ובאותה דרך לפיה חישב הגוף העסקי את החוב, דהיינו, לסכומים אלה יתווספו שכר טרחה, הוצאות, ריבית או הצמדה, כפי שנגבו מהלקוח.

אל הצעת החוק שהניח חה"כ יעקב אשר הצטרפו יתר חברי הכנסת של דגל התורה, גפני, מקלב ופינדרוס.

הצעת חוק זהה הונחה על שולחן הכנסת העשרים על ידי חבר הכנסת איתן כבל וקבוצת חברי הכנסת נוספים אך מסתבר כי ירדה לטימיון, מה שייתכן כי הצליח להרים את "המשקולת החברתית" של חבר הכנסת אשר. הצעה זו מצטרפת למספר חוקים שחוקק חבר הכנסת יעקב אשר בעבר בתחום הבנקאות, ביניהם – חוק ביטול העמלות רטרו שבע שנים אחורה וחוק להקפאת משכנתאות במקרי פטירה.

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון בחוק תוך 45 ימים מאז שהונחה ובמידה ותאושר היא תגיע להצבעה בכנסת.

השארת תגובה