קרב הישרדות: הוגש חוק החסינות

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הגיש את התיקון לחוק החסינות שיאפשר לנתניהו להמשיך לכהן כראש ממשלה גם אם היועמ"ש יחפוץ להגיש נגדו כתב אישום • ב'כחול לבן' תקפו בחריפות: "כל מי שעוסק במו"מ שמוזכר בו במשתמע חוק החסינות נגוע בפלילים"

חבר הכנסת מיקי זוהר | צילום: דוברות הכנסת)
חבר הכנסת מיקי זוהר | צילום: דוברות הכנסת)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בניגוד להצהרות מצד ראש הממשלה ומקורביו לפיו הצעת החוק לתיקון חוק החסינות לא תיכלל בהסכמים הקואליציוניים, בימים האחרונים הניח חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד הצעה שתאפשר הענקת חסינות לרה"מ בנימין נתניהו.

ביום שני השבוע אישרה נשיאות הכנסת 200 חוקים ראשונים שהליכי החקיקה שלהם יקודמו במהלך השבועות הקרובים, כאשר אחד מאותם החוקים הוא הצעת חוק חסינות חברי הכנסת, שמתוכננת לעלות להצבעה בקריאה הטרומית כבר בתחילת החודש הלועזי הבא, כאשר בכוונת מקדמיו לסיים את חקיקתו בקריאה שניה ושלישית עד לסוף מושב הקיץ הנוכחי, במטרה לסיימו קודם השימוע שצפוי לעבור ראש הממשלה לקראת הגשת שלושה כתבי אישום בתיקים בהם נחקר.

כזכור, ביום שישי פרסם יו"ר צוות המשא ומתן מטעם הליכוד שר התיירות יריב לוין, הודעה בעניין קידום תיקון חוק החסינות במסגרת השיחות וטען כי אינם נכונים. בהודעה שיצאה מטעמו נכתב, כי "בניגוד לשמועות ולפרסומים, נושא החסינות אינו חלק מההסכמים הקואליציוניים שאנו פועלים לגבש", כאשר דברים אלו אף אושרו על ידי דובר ראש הממשלה.

בהצעת החוק שהגיש חברת הכנסת זוהר הוא הציע להחזיר את המצב למה שהיה נהוג עד לשנת 2005, אז ההליך היה בצורה כזו שבמקרה והיועץ המשפטי לממשלה ביקש להגיש כתב אישום נגד חבר כנסת מסוים הוא נאלץ לבקש מוועדת הכנסת להסיר את חסינותו, כאשר בסביבת נתניהו בטוחים כי במידה ויחזרו למתכונת זו ובהסתמך על כך שלליכוד יהיה רוב בוועדת הכנסת – גם אם היועץ המשפטי יבקש להסיר חסינות לא יאשרו לו.

במהלך דיון שנערך בוועדת הכנסת ביום שלישי השבוע, בו נדון חקיקת החוק להגדלת מספר השרים וסגניהם, התייחס חבר הכנסת מיקי זוהר להצעת חוק החסינות ואמר, כי "החוק הוגש כבר בתחילת המושב וכשאומרים שהוגש עכשיו זה שקר מוחלט".

מיקי זוהר הוסיף, כי "שמעתי גם את ח"כ לפיד מכנה אותי 'שליחו של נתניהו', זה ניסיון לפגוע בי ולהציגני כנער שליחויות. נדבר על האמת: רה"מ בלם בכנסת הקודמת את חוק החסינות וכשהגשתי אותו בכנסת הנוכחית הוא הצהיר שזה אינו חלק מהמו"מ הקואליציוני ואני מקווה לשכנעו בכנסת הזו שהחוק יקודם. יש מושג של משילות, לא הכל סביב בנימין נתניהו".

מלבד דברי הביקורת של יאיר לפיד, גינו את קידום החוק ח"כים רבים מהאופוזיציה וטענו לשוחד. חברת הכנסת יואב סגלוביץ' מ'כחול לבן' אמר: "המו"מ הקואליציוני נמצא בתווך הפלילי, כל מי שעוסק במו"מ שמוזכר בו במשתמע חוק החסינות נגוע בפלילים. אני מזהיר אתכם לא לעשות טעות", תוך שעמיתיו לסיעה חברי הכנסת מיקי לוי ויעל גרמן אמרו כי ראשי ערים הורשעו בשוחד על הבטחות למשרות ללא כל שקל לכיסם.

יו"ר 'כחול לבן' ויו"ר האופוזיציה העתידי, חבר הכנסת בני גנץ, אמר ביום שני על חוק זה, כי זהו "עוד תרגיל של בניית מבצר משפטי שיהפוך את המערכת המשפטית והפרלמנטרית לעיר מקלט לעבריינים", תוך שהוסיף, כי "אנחנו נהיה חומת המגן של הדמוקרטיה, זה לא עניין ימני או שמאלי אלא משמר שמגן על הדמוקרטיה הישראלית".

יו"ר 'כחול לבן' פנה אף לח"כי הליכוד ואמר, כי "יש שתיקת כבשים בליכוד, כי הם חוששים מיו"ר המפלגה שלהם, אבל זה ייזכר לדיראון עולם. אני מסתכל להם בעיניים ואומר שאסור להם להיכנע לסחטנות ולפחד. זה חוסר היושר של נתניהו, שאמר דבר אחד לפני הבחירות ומקדם אחרי הבחירות דבר אחר. מדובר בפשיטת רגל מוסרית". בשלהי דבריו פנה לנתניהו ואמר: "תהיה גבר, פשוט תעצור את זה. אתה הולך רחוק מדי ולא ניתן לזה".

גנץ אמנם תקף את חברי הליכוד, אך שניים מתוכם כן יצאו נגד החוק. חבר הכנסת גדעון סער אמר בראיון ל'ערוץ 12' על חוק זה, כי יהיה מזה "אפס תועלת ומקסימום נזק", אך בד בבד סירב לומר כיצד יצביע במליאה על הצעת חוק כזו.

לדבריו של סער הצטרפה הח"כית החדשה מיכל שיר, עוזרתו הפרלמנטרית של של גדעון סער  לשעבר וכתבה, כי "הליכוד היא תנועה דמוקרטית, בניגוד לאלו המעבירים עלינו ביקורת. ריבוי דעות אינו חסרון אלא יתרון, גם היום. אני תומכת בראש הממשלה, ובמקביל חושבת שחקיקה פרסונלית היא גם שגויה וגם מיותרת".

בתגובה לדבריהם זכו השניים לקיתונות של ביקורת מצד עמיתיהם במפלגה, כאשר חבר הכנסת דוד אמסלם כתב: "גדעון סער, תתבייש לך". מסביבת נתניהו מסרו בתגובה לדברים של סער: "לא לחינם תקשורת השמאל לא מפסיקה לחבק את גדעון סער, משום שהוא לא מחמיץ אף הזדמנות לחתור תחת נתניהו ולנסות להפיל אותו".

השארת תגובה