אחרי המשבר: החרדים קרובים לחתימה

ש"ס ויהדות התורה צלחו את המשברים האידיאולוגיים ומרבית נושאי הליבה כבר הוסכמו במו"מ הקואליציוני • וגם: ב'איחוד מפלגות הימין' נדחקו לסוף הרשימה, ליברמן במשבר אמון מול נתניהו והקרב הפנימי בליכוד מתעורר

מו"מ
מו"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יותר מחודש לאחר הבחירות, ובעיצומה של הארכה שקיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו מנשיא המדינה רובי ריבלין, טרם חתמה ולו מפלגה אחת על הסכם קואליציוני עם הליכוד. אמנם, המשברים והמתיחות שאפפו את הרכבת הקואליציה בשבועות האחרונים שקטו, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נמנע מלשגר שוב הודעות מתריסות בנושאי דת ומדינה ואילו במפלגות החרדיות דומה כי מגיעים להבנות מסודרות בנושאים הרגישים, ובהם גם חוק הגיוס שנמצא בלב המו"מ.

ועדיין, נכון לשעת כתיבת השורות אף מפלגה לא חתמה על הסכם קואליציוני, כאשר כל אחת מסיבותיה היא עדיין מנהלת מו"מ. לראש הממשלה נותר שבוע להרכיב את ממשלתו ולאשרה בכנסת, כאשר בשלב מסוים אף הוצע כי לעת עתה יערכו מעין 'צילום מצב' של הממשלה הנוכחית רק בכדי להימנע מלחץ הזמן, ובהמשך ישבו ברוגע לפתור את סוגיות המו"מ, הן בהיבטים העקרוניים והן בחלוקת התפקידים, כשמנגד, המפלגות החוברות לקואליציה לא יתחייבו עדיין לתמוך בחוק החסינות (ראה ידיעה נפרדת) ובשאר חוקים שנתניהו ירצה להעביר.

נפתח במפלגת יהדות התורה, שם נחלקות הדרישות במו"מ הקואליציוני לשלוש חלקים. החלק הראשון עוסק בשימור הסטטוס קוו ובפתרון חוק הגיוס, כאמור, לדברי גורמים בכירים במפלגות החרדיות הסוגיות הללו כבר מאחורינו וכמעט ניתן לומר שהושגה בהם הסכמה מוחלטת – בתקווה שיו"ר ישראל ביתנו לא יקצין שוב ולא יעלה את רף הדרישות בנושאים הללו.

הנושא השני עוסק בתעסוקת חרדים, בהשוואת תנאים והזדמנויות ובסיוע בחלקים שונים הנוגעים לחיי היומיום של האזרח החרדי, כולל דגש משמעותי בסוגיית הדיור, ודרישות קונקרטיות לתקציבים ייעודיים ובניה ייחודית עבור המגזר החרדי בשורה ארוכה של ערים ויישובים. בחלק השלישי של המו"מ דורשת המפלגה תפקידים שונים, מלבד ועדת הכספים ומשרד הבריאות, שצפויים ללכת בהתאמה לחברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן. באופן רשמי דורשת המפלגה לפחות שני סגני שר במעמד שר נוספים – משרד השיכון עבור ח"כ אורי מקלב, ומשרד הרווחה עבור ח"כ מאיר פרוש. ובנוסף, ועדת הפנים או הכלכלה (במידה וזו תוצא מידי האופוזיציה) עבור דגל התורה וועדה נוספת לאגודת ישראל.

בליכוד לא ממהרים לספק את הסחורה וטוענים כי שמונה מנדטים אינם שווים ארבעה תפקידי שר (ועדת הכספים נחשבת כמקבילה לתפקיד שר), אך ביהדות התורה מזכירים כי המפלגה אינה נוטלת תפקידי שרים ומשכך מגיע לה אף יותר מהמפתח הרגיל בחלוקת התיקים בקואליציה.

בנוסף, גורם ב'יהדות התורה' אומר ל'קו עיתונות' כי הנטיה במפלגה להציע כי השר שטייניץ יהיה זה שימונה כ'שר על' במשרדים אותם תיקח המפלגה, כאשר יהיה ברור ומוסכם שהוא אינו מתערב בהחלטות השוטפות במשרד ורק מתפקד כשר כאשר יש הכרח בכך. מינוי כזה גם יאפשר ליהדות התורה לקחת את משרד העבודה והרווחה מבלי לחשוש מהצורך לחתום על היתרי העבודה בשבת, עליהם חותם השר.

בש"ס שומרים על שתיקה מוחלטת בכל הנוגע למו"מ, בכיר במפלגה מסביר כי "בניגוד ליהדות התורה, בש"ס השר דרעי הוא היחיד שמנהל את המו"מ באמת ומשכך איש אינו יודע דבר מלבד השיחות הסגורות שהוא מנהל", עם זאת, במפלגה מציינים כי גם ח"כ משה ארבל, שנשא ביום שני השבוע את נאום הבכורה שלו בכנסת, מצוי בסוד המו"מ ואף צפוי לו תפקיד של ממש כבר בקדנציה הראשונה, ככל הנראה כיו"ר ועדה נחשבת.

במפלגה מתמקדים ראשית כל בשימור התיקים הקיימים בידיהם (פנים, דתות, נגב וגליל ופריפריה) תוך השבת מנהל התכנון למשרד הפנים ובתקווה לקבל משרד נוסף – לענייני ירושלים או קליטה. בנוסף דורשים בש"ס שני ראשי ועדות, כאשר באחת מהן לפחות מתכוונים לקבל את ועדת חוקה חוק ומשפט. השר דרעי יידרש להחלטות קשות בנושא חלוקת התפקידים הפנימית, כאשר שני הבאים אחריו ברשימה, איציק כהן ומשולם נהרי, יהיו בכל מקרה מינויים זמניים לשנתיים, מאחר והתחייבו ל'מועצת חכמי התורה' לפרוש בתום המועד הנקוב.

מי שצפויים לקבל קידום משמעותי הם ח"כ יעקב מרגי, שגורמים בסיעה מדווחים על התקרבות של ממש בינו ובין השר דרעי בקדנציה האחרונה, ח"כ יואב בן צור שפטרונו הרוחני הגר"ש בעדני נאבק עבורו לקבל תיק ממשלתי ולמצער ועדה נחשבת, וחברי הכנסת מיכאל מלכיאלי וינון אזולאי, הדור הצעיר והנמרץ שהשתלב בסערה בקדנציה האחרונה בכנסת. השניים, שנחשבים נאמנים ביותר לשר דרעי, צפויים לקבל תגמול של ממש על כך.

ב'איחוד מפלגות הימין' חוששים כי הם האחרונים בתור, העקשנות שהפגין ח"כ סמוטריץ' בנושא תיק המשפטים טרם הוכיחה את עצמה, ולעת עתה נראה שהם ייאלצו לרדת מהעץ ולהסתפק בתיק החינוך עבור רפי פרץ ותיק נוסף – ביטחון פנים או שיכון, אם לא יינתן ליהדות התורה – עבור סמוטריץ. במפלגה מתמקדים גם בדרישותיהם המפליגות לשינוי מאסיבי במערכת המשפט, אם כי נראה כי כאן הם מתפרצים לדלת פתוחה, מאחר וגם ראש הממשלה עצמו מעוניין בכך. ועדיין, נדמה כי הוא מעדיף למנות לתיק הרגיש את המשפטן ואיש הליכוד השר יריב לוין.

מפלגת כולנו היא השותפה הטבעית ביותר, ועל פי פרסומים שונים עיקר המו"מ מתנהל במישור אחר לחלוטין – השתלבותו של כחלון כחלק אינטגרלי ממפלגת הליכוד, לדברי רוב המעורבים כחלון ככל הנראה ימשיך בתפקידו כשר האוצר, אף שבקדנציה הקרובה התפקיד צפוי להיות מאתגר ומורכב מהרגיל בשל הגירעון החריף אליו נקלעה כלכלת ישראל. לא מופקע כי כחלון יבכר לבסוף את תיק החוץ, ובנוסף ידרוש תיק בסדר גודל בינוני עבור שר הכלכלה אלי כהן. גם שני חברי הסיעה האחרים, רועי פולקמן ויפעת שאשא ביטון, צפויים לקבל תפקידים.

הגזרה הסבוכה ביותר היא זו של ישראל ביתנו. אחרי שבועות ראשונים סוערים בהם ליברמן שחרר הצהרות מתלהמות ודרישות לכל עבר, נדמה כי הוא נרגע במעט. כרגע מתמקדות דרישותיו בתיק הביטחון כולל סמכויות מהותיות לשימוש והפעלת כוח צבאי, בהעברת חוק הגיוס כלשונה של הועדה המקצועית, העברת חוק מוות למחבלים ועוד. ליברמן גם חושק בתיק הקליטה (בו גם מעוניינת ש"ס) ובועדת הפנים (בה חושקת יהדות התורה).

אך הבעיה אינה רק רשימת הדרישות שהציג ליברמן, אלא חוסר האמון המובנה השורר בינו ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו לא מוכן לקחת סיכון ולצאת לדרך עם ממשלת 60 ח"כים תוך כדי מו"מ למרות הצהרתו של ליברמן ש"לא יפיל ממשלת ימין", מאחר והוא חושש שברגע האחרון יצביע ליברמן נגדו ויפיל אותו. מנגד, ליברמן חושש שמיד אחרי העברת חוק החסינות, נתניהו ישליך אותו מכיסאו ויכניס במקומו את 'חוסן לישראל', בהנחה שזו תיפרד מ'יש עתיד' ומתל"ם וגנץ ידרוש את תיק הביטחון. גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי השר דרעי מהווה איש הקשר בין השניים ומנסה להגיע להסכמות.

מלבד זאת, צפוי לנתניהו קרב לא פשוט בתוך הליכוד. ההחלטה המהותית העיקרית שיצטרך לקבל נוגעת למעמדו של בכיר הליכוד והשר לשעבר גדעון סער. מקורביו של סער מבהירים כי הוא לא יסכים להתבזות ולקבל תיק 'פשוט', וכי ידרוש לקבל את אחד מהתיקים היותר בכירים שיישארו בידי הליכוד, כאשר מדובר ככל הנראה בתיקי החוץ, תחבורה, משפטים ובטחון פנים.

מלבד המקום הראשון ברשימה, יולי אדלשטיין, שכבר הבטיח את תפקידו כיו"ר הכנסת, ידרשו גם בכירי הרשימה תיקים בממשלה, ולכל הפחות ישראל כץ, גלעד ארדן, מירי רגב, יואב גלנט, ניר ברקת, יריב לוין, זאב אלקין, אופיר אקוניס, אבי דיכטר, חיים כץ, צחי הנגבי ויובל שטייניץ. גם גילה גמליאל, ציפי חוטובלי ואמיר אוחנה צפויים להתמנות לתפקידי שר. עוד חושקים בשררה: חברי הכנסת דוד ביטן ודוד אמסלם, וכמו גם יואב קיש. האחרונים עשויים להסתפק בראשות ועדות בכירות. בנוסף, ח"כ מיקי זוהר שואף להתמנות לתפקיד יו"ר הקואליציה.

כאמור, שבוע נותר לתאריך הרשמי של סיום הרכבת הממשלה, ויש לקוות שבשבוע הקרוב תושלם הרכבת הממשלה וייחתמו ההסכמים הקואליציוניים הנכספים.

השארת תגובה