הניואנסים שמשתלם להכיר בקרן השתלמות

קרן השתלמות היא הטבה משתלמת לשכירים ולעצמאים כאחד. הטבות המס הגלומות בה בשילוב עם מאפיינים נוספים הופכות את קרן ההשתלמות לאפיק חיסכון משתלם ביותר. איך אפשר למקסם את הכסף שלכם באמצעות חיסכון בקרן השתלמות? על כך בכתבה הבאה

עובדים, שאטרסטוק
עובדים, שאטרסטוק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אנחנו עובדים קשה בשביל הכסף שלנו, משקיעים לא מעט זמן ומוטיבציה כדי לבצע את העבודה שלנו על הצד הטוב ביותר. בתמורה, אנחנו מקבלים מהמעסיק שלנו משכורת וגם הטבות נוספות שאנחנו נהנים לבדוק ולהשוות עם חברים. כמה כסף יש לנו בתן ביס? וכמה החזר הוצאות רכב אנחנו מקבלים? איזו מתנה קיבלנו לחג והאם תהיה השנה משכורת 13? את כל ההטבות הללו, המעסיק אכן נותן לנו – אך הוא גם זוקף אותן במשכורת שלנו ואנחנו משלמים עליהן מס, כיוון שהן שקולות להכנסה נוספת.

דמיינו כמה נחמד היה אילו היינו יכולים לקבל כסף על חשבון המעסיק שלנו ואפילו לא לשלם על כך מס. למעשה, אין צורך לדמיין. אם אתם מקבלים מהמעסיק קרן השתלמות – זה בדיוק מה שהופך אותה להטבה הכי משמעותית בשכר שלכם: זהו כסף שאתם מקבלים בחינם.

מה הופך את קרן ההשתלמות לחיסכון המשתלם בישראל?

קרן השתלמות אמנם ידועה בתור הטבה כדאית בשכר, אך לא כולם יודעים שהיא גם אפיק החיסכון הכי משתלם בישראל כיום. למה? היא חיסכון לטווח בינוני של שש שנים בלבד ולמרות זאת, היא זוכה להטבות מס מרחיקות לכת. בדומה לקרן הפנסיה, גם ההפקדה של המעסיק לקרן השתלמות לא נזקפת לנו כהכנסה שחייבת במס עד לתקרת השכר הקבועה בחוק. בנוסף, בשלב משיכת הכספים לאחר שש שנים לפחות זוכה קרן ההשתלמות לפטור מלא מתשלום מס רווחי הון על הפקדות שנעשו עד התקרה הקבועה בחוק. את כספי החיסכון בקרן ניתן להשקיע במסלולי השקעה מגוונים בהתאם לרמת הסיכון המתאימה לצרכים של החוסך וניתן גם לעבור בין מסלולי השקעה או לפצל את החיסכון ביניהם בכל עת. השילוב של הטבות המס המופלגות יחד עם הגמישות בניהול החיסכון ואפשרות המשיכה לאחר שנים ספורות, הופכות את קרן ההשתלמות לאפיק החיסכון המשתלם ביותר כיום.

למי כדאי לחסוך בקרן השתלמות? לשכירים או לעצמאים?

המאפיינים הבסיסיים של קרן השתלמות זהים לשכירים ולעצמאים, ולכן זהו אפיק חיסכון משתלם במיוחד לכולם. יחד עם זאת, שכירים נהנים כאמור מהפקדה של המעסיק לקרן ההשתלמות שלהם שאינה נחשבת עבורם כהכנסה חייבת במס. גם העובד נדרש להפקיד על חשבונו לקרן השתלמות, הפקדה זו תהיה לפחות שליש מהפקדת המעסיק לקרן. זהו סכום משמעותי שניתן לכם מדי חודש אך עובדים שכירים תלויים בהסכמת המעסיק לפתוח עבורם קרן השתלמות ואינם יכולים לעשות זאת לבדם. עצמאים לעומתם רשאים לפתוח לעצמם קרן השתלמות בכל עת. עצמאים אמנם מפקידים על חשבונם לקרן השתלמות אך היא נחשבת להם כהוצאה מוכרת שניתן לקזז כנגד הכנסות החייבות במס עד התקרות הקבועות בחוק והם נהנים מפטור ממס רווחי הון עבור הפקדה שאינה עולה על 18,480 ש״ח בשנה, נכון לשנת 2019. כך שגם עבור עצמאים קרן השתלמות היא אפיק חיסכון כדאי במיוחד.

איך אפשר לחסוך אם אנחנו בכל זאת צריכים את הכסף עכשיו?

קרן השתלמות היא חיסכון לטווח בינוני של שש שנים לפחות, ובתנאים מסוימים ניתן למשוך את הכסף מבלי לשלם מס גם לאחר שלוש שנים בלבד. אך רבים רואים בקרן השתלמות חיסכון שניתן להמשיך ולצבור בו כספים עד גיל הפרישה, כהשלמה לקצבת הפנסיה שתוכלו לקבל מקרן הפנסיה שלכם. בין אם אתם חוסכים בקרן השתלמות לחופשה משפחתית מפנקת במיוחד, להחזר מוקדם של חלק מהמשכנתא על הבית או כהשלמה לקצבת הפנסיה, יתכן שתצטרכו כסף זמין עוד קודם לכן. מעבר לכל היתרונות הרבים הגלומים בחיסכון בקרן השתלמות, הקרן מציעה לכם גם אפשרות לקבל הלוואה בריבית אטרקטיבית ובתנאים נוחים על חשבון החיסכון שלכם בקרן מבלי לשבור את החיסכון. בדרך זו, תוכלו גם להמשיך לחסוך ולהשיג את המטרות שלכם, וגם להשתמש בכסף היום.

לכולנו יש מטרות וחלומות רבים שנרצה להגשים לאורך החיים. חשוב שנכיר את האפשרויות השונות העומדות לרשותנו כדי שנוכל לקבל החלטות טובות יותר לגבי הכסף שלנו. היכרות מעמיקה עם המאפיינים השונים של קרן ההשתלמות תאפשר גם לכם לעשות הרבה יותר עם הכסף שלכם.

השארת תגובה