ליברמן: מלחמה לא בהסכמים קואליציוניים

יו"ר ישראל בתינו מבקש להנמיך להבות ומשיב להאשמות על הליכוד כי הוא מבקש לעגן בהסכמים הקואליציוניים את המבצע הבא בעזה בעוד מהלך שכזה בכלל קשור להערכות גורמי המודיעין

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

נראה כי יו"ר ישראל בתינו החל להפנים, כי בעוד כל אחד מהצדדים טיפס ונותר תלוי על צמרות העצים, הרי שמועד התפוגה המאפשר על פי החוק לראש הממשלה לרכיב את הממשלה עומד להסתיים בעוד פחות משבועיים כאשר סבב בחירות נוסף לאו דווקא יטיב עם מי שיואשם בכך שטרפד הקמת ממשלת ימין.

בהודעה שפרסם ליברמן במהלך השבת הוא מתייחס לנושאים הביטחוניים שעל הפרק, על חילוקי הדעות עם רה"מ בכל הקשור להכרעת חמאס ואף בוחר להתעמת עם עיתונאים בכירים, כאשר נושא הליבה, 'חוק הגיוס', זוכה למרבה ההפתעה להתעלמות מוחלטת.

"נדהמתי לשמוע בסוף השבוע את רוני דניאל מדבר נגד הכרעת החמאס, בניגוד מוחלט לדברים ששמעתי אותו אומר רק לפני כמה שבועות", פותח ליברמן את המונולוג הארוך והמייגע:

"לגופו של עניין אני רוצה לציין מספר עובדות:"
א. ממאי 2018 עד מאי 2019 שוגרו מעזה לעבר ישראל 1,896 רקטות.
ב. 99% מהשיגורים היו לדרום הארץ, וכללו, בין היתר, פגיעה ישירה בבתים בבאר שבע, באשקלון, בשדרות ובשרון, 6 הרוגים, מאות פצועים, אלפי נפגעי חרדה כולל ילדים שימשיכו לשאת את הטראומה של הצבע האדום עוד שנים רבות.
ג. הסבבים האלו כללו הפסקות לימודים, הפסקת תנועת רכבות ובפעם הראשונה, בסבב האחרון, הפסקת אספקת גז מהאסדה בים לתחנת הכוח בארץ.

אין לי ספק שאם 99% מהשיגורים היו מכוונים לתל אביב ולא לדרום הארץ, כל הפרשנים ללא יוצא מן הכלל היו תובעים במקרה הגרוע למחוק את רצועת עזה מעל פני האדמה, ובמקרה הטוב לכבוש את עזה ולעשות שם סדר. שמענו את אותו רוני דניאל אומר בלהט לאחר הירי לעבר הבית בשרון: "כאשר היריב מרים את רף הפעילות שלו, ישראל צריכה להרים אף היא את רף הפעילות שלה".

לצערי, מכיוון שמדובר בתושבי הדרום במקום תגובה הולמת, מאפשרת מדינת ישראל עוד ועוד העברות כספים לרצועת עזה. אני לא מדבר על המשמעות הערכית, ועל השאלה האם זה פרוטקשן או לא. אבל המשמעות המעשית היא שממשלת ישראל מאפשרת שדרוג דרמטי במעמד של החמאס והג'יהאד האיסלאמי בקרב הציבור הפלסטיני, כולל ביו"ש עם כל ההשלכות לכך. המשמעות השנייה היא היכולת להגדיל את הסד"כ ולגייס יותר ויותר צעירים לשורות ארגוני הטרור. המשמעות השלישית היא קפיצה ברמת ההתעצמות, בכמות הרקטות שמיוצרות יום יום ברצועת עזה.

מאז מבצע "צוק איתן" הסד"כ של החמאס והג'יהאד האיסלאמי גדל באופן משמעותי, כמו גם כמות הרקטות שעומדות לרשותם היום ומספר הרקטות לייצור עד סוף שנת 2019. זה כבר לא אותם קסאמים פרימיטיביים, אלה רקטות עם רש"ק, טווח ודיוק שחייבים להטריד את מנוחתנו. אסור לנו לטמון את הראש בחול ולאפשר "חיזבאללה בגבול הדרומי".
זאת תמונת המצב האמיתית, ומכאן לא צריך להיות לא פרשן בכיר ולא שר ביטחון לשעבר, אלא כל אחד יכול להסיק את המסקנה המתבקשת באופן אישי.

נאמר במקורות ש״אין חכם כבעל ניסיון״, ומניסיוני האישי אני עומד על כך שחייבת להיות הסכמה מירבית בין רה"מ לשר הביטחון על האתגרים והיעדים בכל מה שנוגע לביטחונה של מדינת ישראל, כולל הסכמה בסיסית מהו ה- END GAME לגבי רצועת עזה. אף אחד לא ישלח את חיילנו לכבוש לא את רצועת עזה ולא את דרום לבנון על בסיס הסכמים קואליציוניים, אלא אך ורק על בסיס מודיעין וחוות דעתם של הרמטכ"ל, ראש שב"כ וראשי מערכת הביטחון האחרים.

השארת תגובה