נתניהו בכל הכוח להבטחת חסינות

במקביל למשבר בסוגיית חוק הגיוס והקושי להשיג מתווה מוסכם הן על המפלגות החרדיות והן על ליברמן, מתנהל ויכוח גם מול 'איחוד מפלגות הימין' • וגם: נתניהו משנה גישה

נתניהו
נתניהו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נשיא המדינה רובי ריבלין נתן השבוע את האישור הדרוש לדחות את מועד הרכבת הממשלה לעוד שבועיים, אבל ספק מאוד גדול אם עד אז יצליחו הסיעות השונות האמורות להיות חברות בקואליציה הבאה להגיע להסכמות.

במחשבה ראשונה היה נראה כי דווקא הממשלה הזאת תורכב במהירות שכן, היא מאוד דומה לממשלה הקודמת. אבל אולי הסיבה האחרונה היא גם הגורם לקשיים, שכן, הדרישות של ה"שותפות הטבעיות" גדולות מאוד.

אחת הבעיות הקשות לפיצוח הוא נושא חוק הגיוס. עם זאת, ביהדות התורה הגיעו להסכמות פנימיות בנושא הגיוס וביום רביעי בערב הועבר המסמך הסופי לידי הליכוד, כך דיווח עקיבא ווייס ב'כאן חדשות'. כעת יאלצו בליכוד לשכנע את ליברמן להסכים לנוסח הפשרה.

ב'חדשות 12' דווח על דאגה עמוקה ביהדות התורה: "כדור המו”מ הקואליציוני נמצא בשטח נציגי הליכוד שנראים כשבויים בידיו של אביגדור ליברמן", ציטט עמית סגל. "מבחינתנו אפשר להתקדם לחתימה, אך אנו מחכים לתשובות מהליכוד לדברים שהעברנו אליהם. ממשלת הימין בסכנה, בגלל ליברמן".

כזכור, פגישת המשא ומתן בין נציגי הליכוד ליהדות התורה שהייתה אמורה להתקיים ביום רביעי בצהריים לאחר שזו נדחתה השבוע, בוטלה באותו היום. בתחילה תוכננה הפגישה להתקיים בשעה 15:00 אך זו התעכבה, לאחר השעה 16:00 הוחלט לדחות שוב את הפגישה.הסיבה לדחיית הפגישה נבעה מכך שעדיין לא הושלם ניסוח טיוטת חוק הגיוס כדרישת גדולי ישראל, וכן, בעקבות כך שהנוסח לא קיבל את אישורם של כל גדולי ישראל ובראשם מרן האדמו"ר מגור – מה שהוביל לעיכוב בפגישת המו"מ.

כעת, לאחר העברת המסמך ישובו הצדדים לשולחן המשא ומתן. גורם ביהדות התורה טוען כי בשלב זה עדיין לא נדונו דרישות התיקים אלא נושאי הליבה בלבד, בהם גיוס, גיור ושמירת שבת. לדבריו, לאחר אישור העקרונות בנושאים המהותיים, הרי שנושא חלוקת התיקים לא יהווה עילה לדחייה במו"מ, מה גם שבמפלגה צפויים לדרוש את התיקים שנמצאים בידיהם כעת, בתוספת הגיונית בהתאם לגידול בכוחם, כך שלא צפויה דרמה סביב דרישות התיקים.

אבל הגיוס זאת לא הבעיה היחידה שעומדת בדרך להרכבת הקואליציה: ראש צוות המשא ומתן של הליכוד השר יריב לוין סרב בפגישה שהתקיימה עם צוות איחוד מפלגות הימין, לכלול ארבע דרישות משמעותיות של איחוד מפלגות הימין, בכל הנוגע לדרכה המדינית של הממשלה, זאת בשם ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך דווח ב'ישראל היום'.

לוין אמר בישיבה כי הליכוד מסכים עקרונית לקו המדיני שמציגים באיחוד מפלגת הימין, שמתנגד לנסיגות ותומך בהתיישבות. ואולם, לדבריו, לא ניתן לכלול את ההצעות הקונקרטיות שביקשה המפלגה. מדובר על ארבע נקודות שהעלו במפלגה: התחייבות בקווי היסוד של הממשלה להימנע מנסיגות בשטחי יהודה ושומרון; הסדרת "ההתיישבות הצעירה", הכוללת את המאחזים ומתחמי התיישבות שלא הוסדרו, באמצעות רשות ייעודית; קבלת החלטה בממשלה להסדרת הנוכחות הישראלית בשטחי C ובכללה רישום בטאבו של הקרקעות שמחזיקים ישראלים באזורים אלה, טיפול במקורות המים ועוד. דרישה נוספת שכבר פורסמה כי נתניהו דחה אותה היא חוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון.

על פי הדיווח של יהודה שלזינגר, באיחוד מפלגות הימין מבקשים להימנע בשלב הזה ממשבר מלא עם הליכוד, אולם גם פרץ וגם סמוטריץ', אמרו בימים האחרונים כי "יש דברים לא פחות חשובים מתיקים", כאשר הכוונה לדרישות המדיניות. במפלגה ציינו כי "ראש הממשלה נתניהו טען פעמים רבות במערכת הבחירות כי 'גנץ הוא שמאל משום שהוא בעד נסיגות'. אם כך מדוע נתניהו לא מוכן לכתוב בקווי היסוד של ממשלתו שהוא נגד נסיגות"?! מהליכוד נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתוכן המשא ומתן. עמדות הליכוד ידועות ולא השתנו".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר השבוע (רביעי) כי המשא ומתן הקואליציוני היא "משימה שנראית אבסורדית". בפתח דבריו בטקס לציון מאה שנה למותו של אהרן אהרנסון, ראש מחתרת הריגול ניל"י, סיפר נתניהו כי הוא "מעדיף להיות כאן מאשר במשא ומתן הקואליציוני. כל הסיעות דורשות דרישות שמתנגשות אחת בשנייה". לדבריו, "סיעה אחת ביקשה ארבעה תקנים לכל אחד מהח"כים שלה. ארבעה תפקידים, תכפילו את זה".

עוד אמר כי "גם דרישות תקציביות סבירות – אם היה לנו תקציב כמו של ארצות הברית – ואין לנו. אנחנו לא יכולים למוטט את כלכלת ישראל ותקציב המדינה". לכן אמר בהומור, "אני מאוד שמח להיות כאן יחד עם רעייתי, לשעה קלה, ולהשתחרר קצת מהמשימה הזאת שלפעמים נראית אבסורדית". כידוע, למרות חודש של משא ומתן ורק שבועיים לפני פקיעת המועד האחרון להקמת ממשלה, נתניהו עוד לא חתם הסכם עם אף מפלגה. בליכוד אומרים כי הם מודאגים, כחלון וליברמן לא מנהלים משא ומתן. למרות המחלוקות, כל השותפות למו"מ הסכימו לא להגביל את מספר השרים – וגם לשנות חוק יסוד לשם כך.

הכנסת – עיר מקלט

כך או כך, לא משנה מה יהיו ההסכמות לגבי הרכבת הקואליציה, מסתמן כי הממשלה הבאה תהיה ממשלת חסינות – כזאת שתאפשר לראש הממשלה לא לעמוד לדין עד שלא יכהן כראש ממשלה. "לא יהיה כלום כי אין כלום", כך אמר ראש הממשלה נתניהו. לאחר מכן, בראיונות הוא הבטיח כי לא יקדם חוק שימנע את העמדתו לדין באשר לתיקיו השונים. עם זאת, ראש הממשלה וסביבתו הודיעו בימים האחרונים למספר חברי כנסת שהם "מחליפים דיסקט" – ומעתה ילחמו בכל כוחם על החקיקה שתעניק חסינות לנתניהו ותלחץ אותו מהעמדה לדין – כך דווח ביום רביעי ב'חדשות 12'.

עוד פורסם כי נתניהו ואנשיו אף מתדרכים בימים האחרונים את חברי סיעת הליכוד איך לשווק את המהלך לציבור. "מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במשרה מלאה", אמר נתניהו באחד מהתדרוכים. "אחרי שאסיים את תפקידי אתמודד עם הדין. אזרחי ישראל ידעו מה מצבי ובחרו בי. אם הייתי חושב על טובתי האישית הייתי מנהל את המשפט כשאני ראש ממשלה ולא כאזרח פרטי, אבל אני מבין שזה לא טובת המדינה", כך צוטט על ידי דפנה ליאל.

לאחרונה דווח ב'ישראל היום' כי כבר בימים אלה מנסים במפלגת השלטון להשיג רוב עצום לחברי הקואליציה בוועדת הכנסת. באופוזיציה מאשימים כי הסיבה למאמץ של הליכוד טמונה בעובדה שהוועדה תצביע בעד או נגד הסרת חסינותם של חברי הכנסת, אם יעבור החוק והיועמ"ש יחליט על הגשת כתבי אישום. במקרה כזה, יצטרך היועמ"ש לפנות לוועדה ולבקש את הסרת החסינות, ומכאן השאיפה לרוב שיימנע את הסרתה.

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איציק שמולי, אמר בתגובה לדיווח: "לא ביבי, הכרעת הרוב אינה גוברת על שלטון החוק ולא תעניק לך שחרור מוקדם. תתרגל. זו ישראל לא טורקיה. מגיע לאזרחים כאן ראש ממשלה במשרה מלאה שאינו חשוד בפלילים ושאינו מנסה להפוך את הכנסת לעיר מקלט למושחתים. תתכונן למאבק חייך".

חוק החסינות הוא לא רעיון חדש ורק לפני כחודש טרם, דווח ראש הממשלה ויו"ר הליכוד צפוי לפנות לשותפות האפשריות שלו מימין לאחר הבחירות ולהציע להן עסקה שתכלול סיפוח יהודה ושומרון וכן הכרה אמריקנית בריבונות הישראלית על היישובים ביהודה ושומרון, בתמורה לרשת ביטחון נגד העמדתו לדין. כך נחשף אז ב'חדשות 12'. על פי הדיווח של דנה ויס, ההצעה של נתניהו צפויה להגיע על רקע החשש מימין מפרסום תוכנית המאה של נשיא ארה"ב טראמפ וממשלו. אלא שנתניהו, כך על פי הדיווח, שותף מלא בגיבושה, מודע לפרטיה בבית הלבן לא צפויים להכשיל אותו עם הפתעות שאינו מודע להן ותדחוף אותו לממשלת אחדות או תקשה עליו להקים קואליציית ימין.

ראש הממשלה VS מערכת המשפט

המלחמה בין הממשלה למערכת המשפט עולה שלב, על פי המסתמן בקדנציה הקרובה יקודמו מספר יוזמות נגד הרחבת הסמכויות שנטל לעצמו מערכת המשפט, במקביל יקודם ככל הנראה גם חוק החסינות שימלט את ראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב אישום בפרשות השוחד.

בתגובה, במערכת המשפט מגיבים על ידי "גורמים" שמשוחחים עם התקשורת ומתדרכים נגד הפוליטיקאים. על פי דיווח ב'חדשות 12', נתניהו מתכנן "מרתון" הצבעות על החוקים שיעברו יכללו שינויים גדולים במערכת המשפט, ביניהם כאמור חסינות לראש הממשלה וסעיפים נוספים שנועדו להגביל את כוחו. המטרה היא להעביר את החוקים עוד בטרם יוגש כתב אישום נגד נתניהו.

ב'כאן חדשות' דווח כי מסתמן רוב בקואליציה לאישור החזרת המהלך להסרת חסינות חברי הכנסת למתכונת הקודמת. אולם, שתי סוגיות טרם נפתרו בסוגיה הזו: האם בית המשפט העליון יתערב כפי שעשה בעבר? לצורך כך יהיה צורך להעביר את חוק פסקת ההתגברות. סוגיה שנייה היא האם החסינות תכלול רק את נתניהו או חשודים נוספים בממשלה, דוגמת השרים אריה דרעי וחיים כץ, סגן השר ליצמן וחבר הכנסת דוד ביטן. ההחלטות בנושא הזה יתקבלו בקרוב.

עוד דווח ב'כאן חדשות' כי לצד פסקת ההתגברות, נתניהו פועל במישור נוסף על מנת להגביל את כוחם של שופטי בית המשפט העליון בוועדה לבחירת שופטים. במצב הנוכחי, לשופטי העליון בוועדה יש זכות וטו על כל החלטת מינוי או אי מינוי שמתקבלת בה, ובמפלגת הליכוד בראשה עומד נתניהו מתכוונים לבטל את הפרוצדורה הזו. בנוסף, על פי הדיווח, בכוונת מפלגת הליכוד להקים ועדת מומחים בתחום המשפט, שתקטין בסופו של דבר את כוחו של בית המשפט העליון בוועדה למינוי שופטים ותגדיל את כוחם של הפוליטיקאים בתוכה. מהלך כזה יאפשר לקואליציה למנות שופטים שמרנים שמתנגדים לאקטיביזם.

השופטים זועמים

שופטים בכירים אומרים לנוכח ההצעות להצר את צעדי מערכת המשפט, כי "אין ספק שהידיעות המגיעות אלינו על הרצון לעקור את לבו הפועם של בית המשפט העליון והדמוקרטיה מדירות שינה מעינינו. אנו רגילים לשנים רבות של הסתה נגד תפקידנו ושליחותנו בחברה הישראלית הפוגעת באמון הציבור בנו", כך על פי ציטוטים ב'ווינט'.

עוד אמרו כי "העובדה שאנו מנועים מתגובה לדבריהם המסלפים של פוליטיקאים, גורמת לנו כל הזמן שלא לעמוד מול האשמות חסרות שחר. שופטי העליון הם פטריוטים דמוקרטים שהחברה הישראלית, רווחתה שגשוגה וביטחונה חשובים לה לא פחות מכל ח"כ. הרי בקרב עמנו אנו יושבים ופועלים. אנו מכירים וחיים את המציאות הישראלית ואת צרכיה, ואין לנו כל כוונה להשתלט או לסכל החלטות ממשלה וכנסת".

עוד דווח ב'ווינט' כי הדוברים ציינו שעד כה ביטא ראש הממשלה בנימין נתניהו מחויבות לעצמאות בית המשפט העליון ולפסיקותיו ודאג תמיד לציין שבג"ץ קנה לעצמו שם עולמי המעצים את כבודה של ישראל בעולם. הם הביעו חשש מכניסתו של שר משפטים שבמקום להגן על המערכת, ישאף לנטרל את כוחה ולהתנגש בה.

השארת תגובה