טבע מואשמת בהעלאת מחירי התרופות

תביעת ענק בארה"ב הפילה את מניית הפארמה ב-10.7% • לראשונה מזה עשרות שנים: טבע היא לא החברה הגדולה בבורסת ת"א • הטענה: טבע תיאמה את השוק והעלתה מחירים בכ-1000%

חברת טבע
חברת טבע
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חברת טבע, הבולטת ביותר בבורסה הישראלית, עומדת במרכז תביעת ענק ומואשמת כי העלתה את מחירי התרופות ואף הייתה שותפה פעילה ובאופן סדרתי עת עזרה ליצרניות נוספות להעלות את מחירי התרופות בארה"ב – כך על פי דיווחים בארצות הברית.

"כולנו תוהים מדוע מערכת הבריאות שלנו, ובמיוחד המחירים של תרופות מרשם, כל כך יקרות. זו הסיבה העיקרית למה" אומר וויליאם טונג היועץ המשפטי לממשלה של קונטיקט – "יש לנו ראיות מוצקות שמראות כי תעשיית התרופות ביצעה הונאה של מיליארדי דולרים על העם האמריקאי"

בסיומה של חקירה, שנמשכה כחמש שנים ועקבה אחר חברות רבות הקשורות לקנוניה, וכן אחר יצרניות התרופות – יותר מ-40 מדינות בארצות הברית הגישו ביום שישי האחרון את התביעה נגד מספר מנהלי מכירות ושיווק של חברות שונות הפועלות ברחבי ארה"ב, כאשר במרכז התביעה, ניצבת חברת "טבע". התביעה הוגשה בבית המשפט הפדרלי בקונטיקט בראשות התובע הכללי, ויליאם טונג.

על פי התביעה, החברות מואשמות בניפוח המחירים של יותר מ-100 תרופות שונות. כמו כן, המדינות טוענות כי חברות התרופות קשרו קשר זו עם זו כדי ל"תקן" מחירים ולחלוק את השווקים של התרופות ביניהן במקום להתחרות זו בזו במחירי התרופות. כמו כן, על פי התביעה חברת "טבע" פעלה במרכז הקונספירציה והיא קשורה באופן מהותי וישיר לעליית המחירים.

ג'וזף נילסן, עוזר התובע הכללי בקונטיקט שהיה אחד הכוחות המובילים של החקירה, טוען כי "זה קרוב לוודאי הקרטל הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב".

"באמצעות בכירי המנהלים ומנהלי החשבונות שלה, השתתפה טבע בסדרה של עליית מחירים רחבה עם יותר מתריסר יצרני תרופות, שכולם השתתפו בה ביודעין וברצון"… "טבע היא משתתפת עקבית במזימות המזוהות בתלונה זו. אך השיטה הזו מתפשטת ורחבת היקף" – נכתב בתביעה.

תוכנה של התביעה מתייחס לשנים 2013-2015 ולתקופה של 19 חודשים בהם על פי התביעה טבע העלתה את המחירים של 112 תרופות גנריות באופן משמעותי ואף שיתפה פעולה עם המתחרות בהעלאת מחירים של כ 86 תרופות נוספות – לפי התביעה מחיריהם של חלק מהתרופות רשמו עליה של יותר מ 1,000%.

בהמשך לכתב התביעה המדינות התובעות דורשות פיצוי וכן עונשים לבכירים ולחברות השותפות בקנוניה. לדברי התובעים, מדובר באחד מהקרטלים הגדולים ביותר בכל הזמנים בארה"ב.

וכאילו לא די בכאב ראש אחד לטבע, תביעה נוספת תוגש בעוד כשבועיים בביהמ"ש במדינת אוקלהומה, בה תיתבע טבע וחברות תרופות נוספות, על מכירת תרופות המוגדרות כ'משככי כאבים נרקוטיים'. בכתב התביעה, הכולל כ-1,500 תביעות דומות ברחבי ארה"ב נטען כי משככי כאבים אלו גרמו להתמכרות ולמותם של 47.6 אלף אמריקאים ממנת יתר בשנת 2013. על פי הערכות, סיכוייה של התביעה לזכות בתשלום פיצויים על סך של כ-300 מיליון דולר ועד כ-3 מיליארד דולר.

עם פרסום התביעה צנחה מניית טבע בבורסות העולם ובישראל איבדה החברה את הכתר של "המובילה" בבורסת תל אביב.

ואולי זה שעון המעורר לרגולטור שנרדם בשמירה על הכסף שלנו – אז נכון שמערכת הבריאות כושלת ולא מספיק שירותית ובנקודות מסוימות גם לא מוכנה לימים פחות טובים של האומה הנבחרת, אבל זו נקודת הזמן שנבחר הציבור שלנו היושב על כס הבריאות, לפתוח בחקירה דומה כאן בישראל באשר לקנוניית מחירי התרופות האסטרונומיים וכן היתכנות זליגת ההאשמות טבע בחו"ל כאן אל מדינת ישראל.

השארת תגובה