הרב חושף: כך נשמרה השבת בבני ברק

המרא דאתרא בשכונת רמת אלחנן, הגר"י זילברשטיין סיפר בדרשתו: בזכות האדמו"ר מקאליב נשמרה שמירת השבת ברמת אלחנן

האדמור מקאליב, צילום יהושע פרוכטר (14)
האדמור מקאליב, צילום יהושע פרוכטר (14)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כ"ק האדמו"ר מקאליב זצ"ל סייע לשמירת השבת בשכונת רמת אלחנן, כך סיפר המרא דאתרא הגאון רבי יצחק זילברשטיין בבית מדרשו לקהל המתפלים בדרשתו. והכל החל משיעור למאות שוטרים וקצינים שנערך בקרית קאליב בראשון לציון.

הרבי, שכאמור כל השערים נפתחו לפניו ודבריו נשמעו בכל מקום ומקום, קִיֵּים פעם בר-בי-רב למאות שוטרים וקציני משטרה בראשל"צ. הוא ביקש ממני לדבר בענייני הלכה, ואכן שטחתי בפני המשתתפים הלכות אקטואליות לשוטרים, כך סיפר הגר"י זילברשטין.

ברמת אלחנן היו באותה תקופה 4 בניינים בלבד. והנה, מדי שבת היה מגיע לכאן אופנוען מגבעת שמואל הסמוכה ונסע ליד בית הכנסת תוך חילול שבת מחפיר. כשניסינו לבקש ממנו שיחדל מכך, לא הסכים, ואף הגיב בחוצפה ואמר: "מי אתם שאשמע בקולכם? הרי המקום עליו אתם יושבים היא שכונה של קציני צבא, ומה אתם עושים כאן (ואכן, לפני שרמת אלחנן נבנתה על חלקת-הקרקע שלה, היה נקרא המקום 'שיכון צה"ל, ומכאן השם 'גיבורי ישראל' ו'סמטת החייל'), אם השתלטתם על הפינה הזו, אני צריך לשמוע בקולכם?"

הגר"י זילברשטיין מספר כי "לא היתה לנו ברירה אלא לגשת למטה המשטרה ולבקש מהם שיבואו לסייע לנו. השוטרים לא מצאו לנכון להאזין לנו, ועל-פניו לא היה לכך כל סיכוי. לפתע, עובר במסדרון המשטרה קצין בכיר הפונה אליי ושואל: 'האם אתה אמרת שיעור בקרית קאליב בראשל"צ'? כשהשבתי בחיוב, פנה אליי בחיוך ושאל מה אני רוצה, וסיפרתי לו את הסיפור עם האופנוען ברמת אלחנן. והקצין השיב: כבוד הרב יכול לחזור לביתו בשלום, ואנחנו כבר נטפל בכך. הוא כבר לא יגיע אליכם יותר. ואכן כך היה. והנה, בגלל הבר-בי-רב לשוטרים, זכינו גם אנחנו לשמירת השבת ברמת אלחנן".

סיפור נוסף היה בענין השבת בשכונתנו, כאשר חתנו של אחד התושבים היה שגריר של ארץ ישראל במדינה מסוימת. בשבת אחת הוא בא לבקר ברכב, בשבת, את חותנו שהתגורר בבתים הישנים של רחוב 'מצדה'. הקפנו את רכבו ולא נָתַנוּ לו רשות לחלל שבת. גם הוא הגיב בחוצפה, ואמר ש…יפנה למשטרה. גם אנחנו פָּנִינו למשטרה, והעניין הסתיים בדרך דומה כמו שהיה עם האופנוען. והכל בזכות הבר-בי-רב של הרבי מקאליב זצ"ל.

השארת תגובה