4.000 טון דובדבנים – ויש גם זן חדש מתוק במיוחד

קטיף דובדבנים ברמת הגולן
קטיף דובדבנים ברמת הגולן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בול הדובדבן השנה יהיה גדול משנה שעברה ויעמוד על כ- 3,800-4,000 טון מהם: 3,200 בגולן (במגזר היהודי והדרוזי), בגליל העליון כ- 500 טון דובדבן ובאזור הרי יהודה כ- 300 טון.

במו"פ צפון של החברה לפיתוח הגליל אומרים, כי הדובדבן השנה יהיה מתוק, גדול ואיכותי וזאת בשל החורף הארוך, בו זכו מטעי הדובדבן למנות קור טובות ופיזור נכון של הפרי על העץ המאפשר לפרי לגדול ולעלות ברמת הסוכר.

עונת קטיף הדובדבן החלה השבוע, מאוחר מהרגיל, עקב החורף המבורך, בהרי נפתלי, במרום הגליל ובמרכז הגולן, עם זן הבורלא המקדים והזן רויאל דן המתוק והטעים ובשבועות הקרובים תחל בצפון הגולן. עונת קטיף הדובדבן תסתיים בסוף חודש יוני.

מנכ"ל מו"פ צפון, אלקנה בן ישר אומר, כי לאחר מספר שנות מחקר יחלו העונה בשיווק הראשוני בכמות קטנה, של זן דובדבן חדש אדום ומתוק "רגינה" REGINA, זן שמבשיל מאוחר, מתוק במיוחד, בשרני ומוצק, פירותי בעל ארומה של פירות יער. הפרי הבודד גדול יחסית ויכול להגיע למשקל של 11 גרם . זן הדובדבן הזה אוקלם על ידי חוקרי מו"פ צפון במטעי הגליל והגולן. הזן מצטרף לזנים נוספים שאוקלמו בשנים האחרונות כמו הרויאל דון ומיני רויאל. מו"פ צפון ומכון וולקני עוסקים לאורך השנה במחקרים הכוללים אקלומם של זני דובדבן חדשים, איקלום זני דובדבן חדשים מחו"ל, הקדמת ההבשלה של הפרי, ייעול העבודה, הדברה ידידותית, איכות, טעם וגודל הפרי. בן ישר מציין, כי חוקרי מו"פ צפון בעיצומה של עבודה על הקדמת קטיף הדובדבן ופירותיה הראשונים של עבודה זו נקטפו ושווקו החל מסוף אפריל ממטע רמת מגשימים בגולן על ידי "בראשית".

המדינות המובילות בגידול דובדבן הן איטליה, צרפת ואזור מערב ארה"ב. בישראל היבולים גבוהים יותר מאירופה כמעט בטון בשל המיקרו אקלים.

פילוח השוק בזנים בישראל: בורלא- 15%, רויאל דון- 10% צ'ינוק- 5%, רנייר- 20%, בינג- 30%, ואן- 5%, סטלה- 5%, הידל פינדל- 7%, סאם- 3%, אחרים- 5%. הענף מתאפיין במגוון זנים רחב מאד וגדל בכ- 40 יישובים בארץ. למעלה מ- 90% מיבול הדובדבנים בארץ גדל בגליל ובגולן. ההיקף הכספי של ענף הדובדבן בישראל, מגיע קרוב ל- 100מיליון ₪ בשנה.

עץ הדובדבן הינו ממשפחת הנשירים, דורש שני עצים לפחות להפריה, זקוק לאקלים קר ומנות קור הנעות סביב 1,000 שעות. גם פריחת הדובדבן מושפעת מהאבקה של דבורי הדבש, בלעדיה פריחתו לא תתאפשר.

לפרי הדובדבן ערכים תזונתיים רבים וחיוניים כמו: תועלת לראייה, לכולסטרול הטוב, מטיב ומווסת את מערכת העיכול, עוזר מאד במקרה של הרדמות ידיים ורגליים ובעל ערך קלורי נמוך.

בבוסתן "בראשית" בקיבוץ עין זיוון יחל קטיף עצמי של דובדבן מתחילת חודש יוני.

תגובה אחת
השארת תגובה