הליכוד הציעו לך לערוק? "זכותם המלאה"

למד בישיבה אך התמרד, היה מועמד נתניהו ועזב את הליכוד, הוביל מאבקים לעולי אתיופיה אך מתקומם כשנשאל אם הוא נציגם, עלה לכותרות כשנישק רגלי אמו ומסרב להתרגש • חבר הכנסת גדי יברקן בראיון

יברקן
יברקן

בזכות תמונה אחת, שמו של גדי יברקן בלט מכולם בכותרות של יום השבעת הכנסת. בתמונה, נצפה הח"כ הטרי מתכופף לנשק את רגלי אמו, מחווה מרגשת שעבורו, כך מסתבר, היא שגרה. "אמא לא התרגשה, אני עושה את זה יום יום, היא הייתה נרגשת מעצם הגעתה לכנסת. אבל אם כבר זכיתי להיכנס לכנסת עם מצוות כיבוד הורים – הכבוד הוא לי", אומר יברקן בראיון ל'קו עיתונות'.

יברקן, 37, נכנס לכנסת מהמקום ה-33 ברשימת 'כחול לבן', האחרון מבין חמישיית נציגי רשימת תל"ם של בוגי יעלון בתוך המפלגה. הוא עלה מאתיופיה בגיל 8, התיישב עם משפחתו בטבריה ובהמשך הגיע לעיר מגוריו הנוכחית, רחובות, בה הוביל בשנת 2013 רשימה למועצת העיר.

"בעיניי, יום העלייה שלי לישראל הרבה יותר מרגש מיום ההשבעה לכנסת, במובן היותר מזוקק ועמוק של הציונות. אתה גדל כילד גלותי, מתגעגע לארץ שמעולם לא ראית, גם אלה שמתארים לך אותה לא היו שם, זה רגע מכונן".

וכשהגעת, פגשת את אותה ארץ אותה דמיינת?

"האמת שנחתנו בלילה, כל האורות בצבצו כמו זהב, ואני זכרתי שאמרו לנו 'ירושלים של זהב', אז הדבר הראשון עשיתי היה לנשק את אדמת ירושלים, בדיעבד התברר לי שנישקתי את נתב"ג של זהב… אבל זה לא עניין פיזי, גם אם היו פה רק מעברות, עצים ואוהלים, זה בעיניי היה מרגש. אגב, לא ידעתי בכלל שיש יהודים לבנים".

את לימודיו החל יברקן בישיבה הציונית דתית 'תקוות יעקב' שבעמק יזרעאל, אך אחרי תקופה בחר לעזוב, לדבריו בגלל כעס על הממסד הדתי. "אני גדלתי בבית יהודי של 3,000 שנה ואני לא מוכן שאנשים שאני מכיר פה יום, יחליטו לי אם אני יהודי שלם או חצי, פתאום אומרים לי 'אל תאכל בשר בבית של ההורים', 'אל תאכל שחיטה כזאת', התמרדתי והלכתי לפנימייה חילונית של מקווה ישראל בחולון".

בהמשך, הפך יברקן לפעיל חברתי והיה מעורב במאבקים רבים, במהלכם אף נעצר על ידי המשטרה. הוא כתב ספר 'מתחיל מהתחלה' על סיפור עליית וקליטת יהודי אתיופיה והעביר הרצאות במוסדות חינוך. בין לבין הוציא תואר במשפטים ועבד כמדריך בפנימייה בה למד.

"יש כאן התנגשות שנובעת מבורות", שוטח ח"כ יברקן את נקודת מבטו על היחס לעולי אתיופיה. "אנחנו נפגשים כאן בחברה מערבית אירופאית, שנשלטת תרבותית, כלכלית ופוליטית בידי קבוצה מסוימת. עכשיו, בכל עולם המושגים שלהם  – ההגדרה שחור היא שלילית, 'יום שחור', 'כסף שחור', 'חתול שחור', וכשאלו המושגים שלך ביום יום, ואז אתה נתקל באדם "שחור", התת מודע של האנשים היא שלילית. וכשחלק מהאנשים האלה מגיעים בשם המדינה עם סמכות חוקית, ההתנגשות הופכת אלימה".

יברקן מוסיף: "אנשים הופכים בורות למקצוענות. זה כמו שיגידו שכל החרדים משתמטים, פרזיטים ואוכלי חינם. הרי זה לא נכון, כמה חרדים יש שעובדים, עושים שירות, מתנדבים ותורמים לקהילה, אנשים מונעים מבורות וזו הסכנה האמיתית, כשאתה מנקה את הבורות אתה מוציא אזרחים למופת".

למרות שפעילותו החברתית התמקדה במצוקת עולי אתיופיה, יברקן מתקומם כשהוא נשאל האם הוא רואה עצמו נציגם בכנסת. "כשנכנסת לפה ראית דגל אתיופיה? אנחנו בפרלמנט האירופי? אז מה השאלה? אתה מוכיח שכל מה שאמרתי נכון, הבורות מובנית אצלכם מבפנים", הוא מתקיף. "בכל מה שעשיתי עד היום שירתי את מדינת ישראל ואת האזרחים המוחלשים. במקרה הם יוצאי אתיופיה ובמקרה אני משם. לא הסתכלתי על זה בצבע, לא באתי על נישה, איאבק למען כל המוחלשים".

בשנת 2008, ערך ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים עם גדי יברקן. מול המצלמות, הציג נתניהו את יברקן כמועמדו למשבצת הצעירים בפריימריז של 'הליכוד'. יברקן לא היה דמות אנונימית בליכוד, הוא היה מעורב עמוקות במפלגה ובנה על קריירה פוליטית דרכה. "אני מגיע למרחק, לריצת מרתון, לא רק להתמודדות הזאת או הבאה, באתי להוביל את ההנהגה הצעירה של הליכוד", הבטיח אז המועמד הצעיר. הסוף ידוע. יברקן לא נבחר ובשלב מסוים עזב את פעילותו במפלגה.

למה עזבת את הליכוד?

"עזבתי בגלל ויכוחים בלשכתו של ראש המשלה. מטעמו או לא מטעמו – לא יודע. חשבו שאני לא מספיק ממושמע. אני באתי לייצג ציבור, לא בן אדם אחד. אני מכיר את הליכודניקים, אוהב אותם וזוכר חסד נעורים, אין לי שום בעיה איתם".

מה אתה חושב על נתניהו?

"אי אפשר להכחיש שהוא עשה המון דברים טובים למדינה ולעם ישראל, אבל הישיבה הממושכת על כס השלטון השחיתה אותו, 'השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים'".

הוא התקשר לברך על בחירתך לכנסת?

"לא".

באותה תקופה עזב משה (בוגי) יעלון את 'הליכוד' ויברקן הצטרף אליו להרפתקה פוליטית חדשה בדמות מפלגת תל"ם. כאמור, הוא נועל את חמישיית נציגי המפלגה בכנסת, מקום 33 בתוך רשימת 'כחול לבן'.

אתה מקבל פניות מנתן אשל? מצד הליכוד מנסים לשכנע אותך לערוק לקואליציה?

יברקן משתהה, מנסה לעקוף את המכשול, ורק אחרי לחץ כבד מוציא את המשפטים הבאים: "זו זכותם המלאה, אנחנו בשדה פוליטי, כולם מדברים עם כולם, כל אחד יכול לפנות, אבל אף אחד לא יעבור. כחול לבן היא מפלגת השלטון העתידית, שיעשו מה שהם רוצים – כחול לבן תהיה איתנה".

אחד מבכירי מפלגתך, יאיר לפיד, מציג אופוזיציה לוחמנית ועל הדרך מדבר על אברכים שמשתכרים 7,800 ₪, על 'דילים' של תקציבים תמורת הגנה על נתניהו מכתבי אישום, אתה מתחבר לסגנון?

"מה שתיארת כרגע, אלה עובדות או לא? אדם תיאר מציאות, אנשים רוצים לסלף מציאות ואז להגיד שהאמת לא נכונה. נגד נתניהו יש 3 כתבי אישום והוא עושה הכל כדי להגדיל את הממשלה, כדי שכל הקואליציה תצביע על חוק החסינות, אז מה לא בסדר בדבריו של לפיד? בגלל שקוראים לו לפיד זה מקפיץ את כולם?"

בין המאבקים הבולטים שהוביל לפני שנכנס לכנסת היה עתירה שהגיש לבית המשפט – בתפקידו כראש מטה המאבק לשוויון חברתי של עולי אתיופיה – לחייב את הממשלה לממש את תכנית החומש עליה הכריזה, להשקעת 870 מיליוני שקלים בקליטת ושילוב העולים. יברקן זכה בתביעה ולאחר 3 שנות עיכוב, התכנית יצאה לפועל.

מאבק נוסף שהוביל, היה להכרה ב'קייסים' של הקהילה כמנהיגים רוחניים. מבין הנציגים החרדיים בכנסת הוא זוכר לטובה את ח"כ יעקב מרגי, שבתפקידו כשר הדתות סייע לו במהלך.

לצד מאבקיו החברתיים ופעילותו הפוליטית בליכוד, יברקן שימש תקופה קצרה כלוביסט בחברת 'פוליסי' של בוריס קרסני, הנחשב ללוביסט החזק והוותיק בישראל ומייצג לקוחות ענק. בתפקידו האחרון שימש כראש המכינה הקדם-צבאית בארי.

מסדרונות הכנסת לא זרים לך ובכל זאת, יש משהו שלמדת על המקום מאז שנבחרת, שלא ידעת קודם?

"כן, למדתי עד כמה המוסד הזה הוא רציני ולא שטחי כמו שכולם מסתכלים עליו מבחוץ. יש אגפים מקצועיים, ייעוץ, הכנסת מנוהלת על ידי מקצוענים שעושים הכל כדי שלמדינת ישראל יהיה פרלמנט מעולה".

השארת תגובה