המועד הראשון הסתיים – ללא קואליציה

28 הימים שהוקצבו הסתיימו, והנשיא ריבלין העניק הארכה של 14 יום נוספים • ליברמן הכריז ש"ינתק טלפונים", כחלון מודיע כי יחכה לליברמן, החרדים מחפשים פתרון בסוגיית הגיוס והסכמים קואליציוניים טרם נראים באופק

הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ
הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ

ביום שני, התייצב ראש הממשלה בנימין נתניהו במעון הנשיא בירושלים וביקש ממנו הארכת זמן להרכבת הממשלה, מעבר ל-28 הימים שניתנו לו במקור. נתניהו ציין את ימי החגים, אירועי העצמאות והלחימה בדרום, וביקש הארכה של 14 יום נוספים, בהתאם לחוק. ריבלין אישר, והמרוץ להרכבת הממשלה העלה הילוך.

במקביל, הכנסת ה-21 נכנסה לשגרה, המפלגות חזרו לקיים ישיבות סיעה מתוקשרות, הח"כים החדשים עלו לנאומי בכורה והוועדות התחילו לתפקד. מפלגות הימין מתנהגות כקואליציה, היתר מנסים לשדר אופוזיציה, אבל במציאות, ממשלה יציבה טרם נראית באופק.

הפלונטר הגדול נמצא בגזרת המפלגות החרדיות מול 'ישראל ביתנו'. בעבר התרגלו המפלגות החרדיות להיות לשון מאזניים, הפעם, בהתגבר כוחם, הם מגלים שליברמן על חמשת מנדטיו הפך להיות לשון מאזניים עם דרישות בשמים, ובלעדיו אין קואליציה.

במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת, הודיע ליברמן כי מעתה ואילך הוא מנתק טלפונים. עד שלא יענו 5 המ"מים שלו, אין לו מה להתקדם. ומהם חמשת דרישות הברזל של ליברמן? הכרעת החמאס, העברת חוק הגיוס ככתבו וכלשונו, ביטול בדיוק ד. נ. א. לקביעת יהדות, פנסיית מינימום לגמלאים וראשות וועדת הפנים.

ליברמן רואה כמובן מאליו את תפקידו כשר הביטחון הבא כשהוא מציב לנתניהו תנאים: הפעם אני שר ביטחון עם חופש פעולה, בלי שתתערב לי כל הזמן בהחלטות. "יש לי מספיק אחריות", אמר.

בזמן שש"ס מנהלת את המו"מ תחת האפלה תקשורתית מוחלטת, הרי שב'יהדות התורה' לא מסתירים את דרישותיהם, ומוציאים לתקשורת במשורה סעיפים מתוך ההסכם. יש שם הנחות באוטובוסים לבחורי ישיבה כמו לסטודנטים, סבסוד מזון לחולי צליאק ואפילו תקציבים לל"ג בעומר, אבל הסעיפים המהותיים נמצאים בסעיפי הגיוס, הגיור, תקציבים ומצוקת הדיור.

בראיון לגלי צה"ל, תקף גפני את דרישותיו של ליברמן וביקש להזכיר לו כי סיעתו מונה 5 מנדטים מול הגוש הדתי-חרדי. לדבריו, לליברמן יש מניעים נסתרים שהובילו את המו"מ עם הליכוד למבוי סתום.

עמיתו ב'אגודת ישראל' ח"כ ישראל אייכלר הלך רחוק עוד יותר כשקרא לחברי סיעתו ליזום בחירות חדשות בהן יחזירו את כ-300,000 קולות מצביעי הימין שנשרו מתחת לאחוז החסימה. על פי הערכת אייכלר, שלדבריו נשענת על שיחות עם אנשי ראש הממשלה, פניו של ליברמן כלל אינן לממשלה וכי הוא חותר לכונן ממשלת אחדות עם 'כחול לבן' על חשבון החרדים.

במקביל, הגר"י רוזן והגר"ב סולוביצ'יק שמונו לרכז את נושא הגיוס במו"מ, נועדו ביום שני לישיבה ממושכת עם ח"כ משה גפני ושוחחו בטלפון עם חברי הכנסת ואף קיימו התייעצויות עם גורמים משפטיים. עם סגירת הגיליון נודע כי ראשי הישיבות יבקרו במעונם של גדולי ישראל מרן שר התורה הגר״ח קנייבסקי ומרן ראש הישיבה הגרי"ג אלדשטיין, כדי להציג בפניהם את ההצעות המוסכמות לחוק הדיחוי.

הנושא המרכזי הוא להביא להחלטה כי היעדים עליהם דובר יינתנו לשינויים לפי החלטות ממשלה ולא לפי משרד הביטחון, מה שאומר כי מתן הדיחויים יורחב לפי העניין ויבטיח שכל בחור ישיבה יוכל לשבת וללמוד ללא מכסות מאיימות.

ויש גם את כחלון. בתום ניסיונות ממשיים לחבר את מפלגתו עם 'הליכוד', השלים ראש הממשלה עם העובדה כי 'כולנו' תישאר מפלגה עצמאית ואף נתן הסכמה תיאורטית להענקת תיק האוצר לכחלון. אלא שלפי הפרסום ב'וואלה', כחלון אומר בשיחות סגורות כי הוא אינו מתכוון לחתום על הסכם קואליציוני רגע לפני שליברמן חותם, ובכלל, הוא מתכוון לחתום אחרון כדי לבחון את הדרישות של יתר השותפות. ליברמן עצמו אמר כי לא יחתום לפני המפלגות החרדיות, חד גדיא.

יצוין כי יו"ר 'כולנו' משה כחלון לא הרכיב כלל צוות מו"מ קואליציוני והוא מנהל את המגעים ישירות מול ראש הממשלה נתניהו.

בגזרת 'איחוד מפלגות הימין' טרם קיים הסכם חתום אך הערכה היא שהדברים הולכים לכיוון חיובי. התיאום בין נתניהו לסמוטריץ' עמוק ונרחב, כשהאחרון מיועד להיות הזרוע הביצועית של נתניהו בחוקים שנתניהו מעוניין להעביר בצמצום כוחו של בית המשפט באופן שיעניק לו חסינות מהעמדה לדין.

על פי פרסום של יובל קרני, בצלאל סמוטריץ' מתייעץ בתדירות גבוהה עם איילת שקד ומבקש 'טיפים' להתנהלות במו"מ הקואליציוני. בנוסף מבקש סמוטריץ' ללמוד משרת המשפטים היוצאת על המשרד אליו לוטש הוא עיניים, למרות שעל פי המסתמן, נתניהו יתעקש להפקיד את תיק המשפטים בידי יריב לוין ממפלגתו.

באופוזיציה המסתמנת, מעלים על נס המאבק את המהלכים החקיקתיים שנתניהו מנסה לקדם, על מנת למנוע את העמדתו לדין בשלושת כתבי האישום שתלויים נגדו. סיעת מר"צ טענה כי עצם ניהול המו"מ הקואליציוני באופן שמכניס סעיפים בחוק החסינות – מהווה שוחד פוליטי ואם פניותיה ליועץ המשפטי לממשלה לא ייענו – הם יעתרו לבג"צ בנדון.

יאיר לפיד מצדו הופך את החרדים לשורש כל הצרות, ומספר לאזרחי ישראל כי נתניהו קונה את החרדים בכסף שהם, האזרחים הטובים, משלמים. מלבד הגינויים מנציגי ודוברי הציבור החרדי, הגישה של לפיד מעוררת אי נוחות גדולה באגף 'חוסן לישראל' של 'כחול לבן', שמצדם מעדיפים גישה מפויסת בהרבה כלפי הציבור החרדי.

ביטוי ממשי לדברים ניתן בנאום הבכורה של יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ. כמיטב המסורת בכנסת, לפני עלייתו של חבר כנסת חדש לדוכן, מוזמן ח"כ וותיק לברכו ולהעניק לו ברכת הדרך. זהות הח"כ המברך מתואמת כמובן מראש.

למרבה ההפתעה, מי שהתבקש לברך את בני גנץ הוא יו"ר סיעת 'יהדות התורה' ח"כ יעקב אשר, שמחזיק בהיכרות ארוכה ונעימה עם גנץ. אשר בירך את גנץ במילים חמות ואמר כי נכונה להם עוד עבודה טובה ומשותפת למען העם בישראל.

בסיום הנאום, ירד ח"כ אשר מהבמה ועבר בספסלי 'כחול לבן'. הוא התחבק בלבביות עם גנץ, לחץ את ידיו של הצלע השלישית בהנהגת במפלגה, משה בוגי יעלון, ורק על פני אחד חלף ללא ניע: יאיר לפיד.

השארת תגובה