בקבוקי הסתה • הכשלון של פניציה

יש לי חדשות בשבילך, מר לפיד, אם פניציה בסכנה אמיתית, זה בזכותך ובזכות שכמותך. אחרי הסיבוב האנטי חרדי בהובלתך, הפך מפעל פניציה ל'מוקצה מחמת מיאוס'

יאיר לפיד בפיניציה
יאיר לפיד בפיניציה

פניציה, מפעל כושל כלכלית לייצור בקבוקי זכוכית מירוחם, עבר בשבוע האחרון הסבה מקצועית. ככל הנראה מישהו בהנהלת המפעל הבין ששוק הבקבוקים בעייתי במקצת ולפיכך החל לייצר הסתה אנטי חרדית – מוצר מבוקש, במיוחד בתקשורת הישראלית.

יו"ר 'יש עתיד' בכובעו הישן, ח"כ יאיר נמרר את החיים לממשלה לפיד, קפץ על המציאה. בניגוד לדעת חברי מפלגתו החדשה, כמו ח"כ מיכאל ביטון, שגם היה ראש המועצה בירוחם בעברו, הגיע לפיד לביקור הזדהות במפעל נגד 'החרם החרדי', וזעק חמס על החרדים שמעזים לפגוע בכלכלת ישראל ולא לרכוש ממוצרי פניציה.

"זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה…" כתב לפיד לאחר הביקור, "פניציה בסכנת סגירה שאינה מחויבת המציאות רק בגלל חסידות קיצונית אחת שמתחילה להוביל לחרם נגד המוצרים", המשיך.

לפיד אמנם הבהיר בעבר שאין לו מושג בכלכלה, אבל מההתבטאות הזו נדמה שגם בדמוקרטיה אין לו שמץ. במדינה נורמטיבית, בה יש לאזרחים זכות הקניין המוגנת החוק (ולא סתם חוק, בחוק יסוד), לא ניתן לכפות על אזרח לקנות מוצר מחברה. חרם צרכנים הוא כלי לגיטימי לחלוטין, בפרט אם אותם צרכנים חשים שהחברה המדוברת פוגעת בהם וברגשותיהם.

יש לי חדשות בשבילך, מר לפיד, אם פניציה בסכנה אמיתית, זה בזכותך ובזכות שכמותך. אם עד כה היו מוצריה בחזקת 'מוקצה מחמת איסור' ויהודים חרדים רבים נמנעו מלרכוש אותם, הרי שעכשיו, אחרי הסיבוב האנטי חרדי בהובלתך, הפך מפעל פניציה ל'מוקצה מחמת מיאוס'. אף חרדי לא ירכוש ממפעל שמסית נגדו ונגד משפחתו, תשכח מזה. זו זכותנו הדמוקרטית.

ולסיום, משמח לדעת שהכוח הכלכלי החרדי עצום עד כדי כך ש"חסידות קיצונית אחת" יכולה להוביל מפעל בקבוקים לעברי פי פחת בהימנעות מרכישת מוצריו. אולי חברות אחרות שיפנימו זאת יימנעו מפגיעה בציבור החרדי וברגשותיו בעתיד.

אין עתיד

זו לא הייתה ההתבטאות המסיתה היחידה של לפיד בשבוע האחרון, בין לבין הוא הספיק להזהיר מההסכם הקואליציוני הנרקם בין הליכוד לש"ס ויהדות התורה ולטעון כי "הם (החרדים) מנסים להבליט את הנושאים העקרוניים כדי שאף אחד לא ישים לב לזה שמדובר בתקציבים שלא היו כמותם מעולם".

[במאמר המוסגר, אם אכן כך, מגיעות כל המחמאות לנציגי הסיעות החרדיות, שסוף סוף יש בכוחן לתקן עוול עתיק יומין של אפליה לרעה בכל הקשור לתקצוב הציבור החרדי. איננו אזרחים סוג ב' ואיננו מבקשי חסדים, הגיע הזמן שנקבל את שמגיע לנו בצדק].

זה בא שבוע בלבד אחרי שכבוד הלפיד צייץ ברשת כתבה על הישיבות החרדיות והוסיף "מי משלם על זה?" ובמקביל התבטא כי "כל אברך חרדי מקבל מהמדינה 7,800 שקל", (טענה שהופרכה מיידית ב'גלובס', שם חישבו כי האברך הממוצע של לפיד הוא בן 19 ואב לשישה ילדים, וגם אז הסכומים רחוקים ותלושים מהמציאות). על הדרך הספיק לפיד גם לקרוא לנתניהו 'לנזוף' בראשון לציון על דבריו על הרפורמים ולהתקוטט עם סמוטריץ' ש"מגן על המשתמטים".

אינני חושד כי בוגי יעלון שומר המסורת (ואחד משרי הביטחון היותר מוערכים על ידי הח"כים החרדים), או בני גנץ (בן למשפחה דתית ומי שהקפיד לשבץ ברשימתו אישה חרדית) ישתפו פעולה עם מסע ההסתה והשנאה הזה, אבל קיימא לן 'אוי לרשע ואוי לשכנו', ומשכך, אם הם מקווים לבנות אי פעם שותפות אמת עם הנציגות החרדית – מוטב יעשו אם יתנערו בהקדם מהאמירות הללו, ואולי על הדרך יפרקו את השותפות המאולצת עם 'יש עתיד', ויפה שעה אחת קודם.

הד קלוש לחוסר שביעות הרצון של גנץ ושות' מהדמגוגיה החשוכה של לפיד, ניתן היה לראות במימוש נוהג ותיק בכנסת, ובו עם סיום נאום בכורה של ח"כ חדש, הוא בוחר באחד הח"כים שנושא דברי ברכה. מי שנבחר על ידי גנץ באופן הצהרתי לברכו – היה ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה. רמז נאה, אך נדרש גם מעשה בצדו.

די לדיקטטורה

בשבוע האחרון נחשפו חלק מדרישות המו"מ הקואליציוני של איחוד מפלגות הימין בעד צמצום כוחו הבלתי מוגבל של בג"ץ ואיזון מחדש ליחסים בין הרשויות המחוקקת והשופטת. בתקשורת מוטת השמאל תקפו בחריפות את הכוונה "לפגוע במעוז הדמוקרטיה הישראלית". גם שם, כנראה, שכחו לקחת כמה שיעורים בדמוקרטיה ואזרחות.

משטר דמוקרטי משמעותו שלטון הרוב, אין זה אומר חלילה ביטול מוחלט של המיעוט וזכויותיו, אבל בוודאי אין אפשרות במשטר כזה שהמיעוט ישלוט על הרוב ויכפה את עמדותיו בנושאים לאומיים. מעמדו של בית המשפט כיום, בצירוף העובדה שהליך הבחירה נשלט בידי המערכת המשפטית – מציבים את ישראל כפסע מדיקטטורה משפטית. [לחובבי פיקנטריה היסטורית, בפעם האחרונה שמערכת משפטית השתלטה במסווה דמוקרטי על מדינה, היה זה לאחר המהפכה הצרפתית במסגרת 'הועד לשלום הציבור' שהוציא להורג מאות בני אדם והסתיים בחיסולם של נציגי 'הועד' עצמם].

כדי לתקן את המעוות, יש לאזן תחילה את יחסי הכוחות ולתת לנבחרי הציבור משקל רב יותר מול מערכת החוק, כך שבית משפט לא יוכל לבטל חוקים או להתערב בחקיקה ובהחלטות ממשלה. בנוסף, יש לאזן את מערכת המשפט, כך שתייצג את הציבור הרחב ולא קליקה קטנה של תלמידי אהרן ברק.

בארה"ב מונה בית המשפט העליון תשעה שופטים שממונים על ידי הנשיא לכל חייהם, לאורך מאות השנים האחרונות נשמר איזון כמעט מוחלט, כאשר אף אחת מהמפלגות לא צוברת יתרון משמעותי, ולעיתים אף נרשם שוויון מוחלט של ארבעה שופטים לכל צד ושופט אחד נייטרלי. אין שום סיבה שהדמוקרטיה המזרח תיכונית שלנו לא תצליח להסתדר עם המודל האמריקאי.

השארת תגובה