ועדת הכספים: הורחב מתווה פיצויים לתושבי הדרום

משה גפני
משה גפני
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשורה לעסקים ולתושבים בדרום! במסגרת הסכמות שהשיגה ועדת הכספים הזמנית עם האוצר במהלך דיון בנושא, נקבע כי כלל העובדים יהיו זכאים לתשלום בגין 2 ימי היעדרות מהעבודה בסבב הלחימה האחרון, תחת יום אחד בלבד במתווה האוצר, וכן כי מסלולי הפיצויים לדבוראים ולעסקי התיירות ימשכו גם הם, בניגוד למתווה שהביא האוצר. עוד נקבע כי תחולת תקנות הפיצוי תימשך עד לסוף השנה ככל שידרש – ארכה של חצי שנה על מתווה האוצר

לצד כך עלה כי המענה לעיר אשקלון וישובים נוספים שאינם מוגדרים כיישובי עוטף עזה אך סופגים פגיעות קשות בכל סבב לחימה אינו מספק, כמו גם המענה לעניין עסקי המסעדנות בעוטף עזה. לעניין נושאים אלה נקבע כי ועדת הכספים תתכנס לישיבות נוספות. יו"ר הוועדה הזמנית, ח"כ משה גפני: "המערכה האחרונה הוכיחה שמגיע לאשקלון ולישובים נוספים מענה הולם, נהייה איתם"

ועדת הכספים הזמנית בראשות ח"כ משה גפני, דנה היום (ב') באישור הארכת תקנות הוראות השעה שהגיש שר האוצר, לעניין פיצויים למעסיקים באזור הדרום בעבור תשלום פיצויים בגין היעדרות הורים מהעבודה, בגין סגירת מוסדות החינוך ביישובי הדרום, לאור הנחיות פיקוד העורף. תוקפן של התקנות לעניין נזק עקיף פקע בסוף אפריל, ולכן הן לא חלו ביחס לירי שהתרחש מחודש מאי ואילך. לאור כך ביקש שר האוצר להאריך את תוקף התקנות עד לסוף חודש יוני הקרוב בלבד. בנוסף בקשת האוצר לארכה, לא כללה את יתר מרכיבי הפיצויים (פיצויים לענף התיירות ולדבוראים) שכללו במקור התקנות הזמניותשאישרה ועדת הכספים בחודש דצמבר האחרון.

לאור כך, דנה ועדת הכספים היום במכלול רכיבי הפיצוי והסיוע לתושבים ולעסקים ביישובי עוטף עזה והדרום עקב המצב הביטחוני והפגיעה הכלכלית הנובעת מכך, ודרשה לכלול את כלל מרכיבי הפיצויים ולהאריך את התקופה.

בעקבות לחץ הוועדה הזמנית הוחלט לבסוף בהסכמה על הרחבה משמעותית של מתווה הפיצויים שהגיש משרד האוצר, כך שגם התקנות לפיצויי ענפי התיירות והדבוראים יכללו בארכה, וכן תורחב התקופה שבה יחולו התקנות בחצי שנה יותר מהמתווה שהציג האוצר, כך שהתקנות יחולו עד לסוף חודש דצמבר. עוד נקבע לדרישת הוועדה כי מעסיקים שעובדיהם נעדרו מהעבודה גם בתאריך ה-6.5 יהיו זכאים לפיצוי בגין תשלום שכר ביום זה, למרות שפיקוד העורף קבע בבוקר אותו יום על חזרה לשגרה, זאת בנוסף לתאריך ה-5.5 שעליו ישנה הסכמה כוללת. עוד אישרה הוועדה צו הרחבה הקובע כי כלל העובדים יהיו זכאים לתשלום בגין 2 הימים, ללא יוצא מן הכלל, נוכח כך שעלה שעובדי רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה לא תמיד נכללים בגדר הפיצוי.

עוד נקבע כי יתקיימו דיונים נפרדים לעניין העיר אשקלון וישובים אחרים שאינם נכללים בהגדרות הפיצוי לעוטף עזה, אך סופגים פגיעות קשות בכל סבב לחימה. בנוסף יתקיים דיון לעניין עסקי המסעדנות שאינם זוכים למענה הולם.

יו"ר הוועדה הזמנית, ח"כ משה גפני ציין בפתח הדיון: "לעמדת רבים הארכה שהובאה בפנינו קצרה מידי, אנחנו לא רוצים שתביאו שוב תקנות בעוד חודשיים, יש להסדיר את הנושא. בנוסף יש להסדיר את הפיצויים למעסיקים שעובדיהם נעדרו גם בתאריך ה-5.6, הודיעו לתושבים רק בבוקר שהלימודים מתקיימים, חלק גדול מהאנשים לא נערכו לכך, היו בטוחים שלא יתקיימו לימודים גם ביום הזה. בנוסף אין פתרון לדבוראים ולעסקי התיירות בהארכת התקנות, הן נכללו בתקנות הזמניות שקבענו בסבב הקודם".

ח"כ מיקי לוי: "אני לא מצביע על ארכה של חודשיים במצב הנוכחי בדרום".

אמיר דהן, מנהל מחלקת פיצויים, רשות המיסים: "תוך כדי שנפלו הטילים הודיע כבר שר האוצר שיוארכו התקנות, מבחינתנו מה שהגשנו זו אורכה של התקנות למסלול השכר עד ל-30 ליוני".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול: "אנחנו קיבלנו החלטה לעניין ה-5.6, ברור שאנשים צריכים את היום הזה בשביל החוסן שלהם. ואנחנו חייבים לפצות את כולם על היום הזה, אחרת במלחמה הבאה לא יקשיבו לנו. צריכים לתת לנו את הכוח לקבל החלטות כאלה".

ח"כ טל רוסו: "הייתי בין ראשון לשני בעוטף, ב-7 בבוקר מודיעים שאפשר לחזור לשגרת חיים, זו לא באמת שגרת חיים, לכן יש לפצות על זה בצורה הכי מרחיבה שאפשר".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "אני חושב שראוי להאריך את הצו הזה עד סוף השנה, היום השני, ה-5.6, הוא יום שצריך לשלם עליו, אנשים היו בחוסר ודאות. נעשה הסכם קיבוצי עם צו הרחבה, לא יכול להיות שעובד לא יקבל כסף, אנחנו שומעים על בעיות בנושא לעניין עובדי מדינה ורשויות".

מירי סביון, המשנה למנהל רשות המיסים: "התקנות מפצות את המגזר הפרטי, לכן הרשויות לא מפוצות. ההתייחסות של הקרן היא למעסיקים. לרשויות דואגים ממקומות אחרים".

אמיר דהן: "עד כה עובדי המדינה קיבלו פיצויים באותה צורה".

ח"כ אבי ניסנקורן: "לעניין סוגיית התשלום לעובד, ברגע שהממונה על השכר, בא ואומר שיש לפצות על הרשויות לפצות, לעניין הפיצוי של הרשויות, אני חושב שמשרד הפנים צריך להידרש לכך. אם תהייה בעיה ביישום נידרש לזה".

תומר גלאם, ראש עיריית אשקלון: "182 בתים נפגעו, 50 נפגעו בעיר אשקלון. זו עיר עם 53 אלף תושבים, מחריגים אותה מהתקנות רק בגלל המספרים. מה אני יכול לומר לילדה בת 4 או לילד בן 6 שצריך לקבל טיפול במרכז חוסן ואין מרכז חוסן בעיר? העיר נותנת גיבוי מלא לממשלה ולצבא, כללי המשחק השתנו מבחינה ביטחונית, בגלל 200 מטר מחריגים אותנו מהתקנות כאילו אנחנו לא בעוטף עזה? אתם דנים בתקנות שהעיר שחטפה יותר מכולם לא נכללת בהן".

ח"כ גפני: "המערכה האחרונה הוכיחה שמגיע לעיר הזו ולישובים נוספים מענה הולם, נקיים גם אצלנו את הדיון הזה. לא להרפות, נהייה איתם".

ח"כ עידית סילמן: "זה לא דיון פוליטי, אנחנו מצפים לדיון על אשקלון שיכליל אותה. צריך לשכלל את מה שיקרה גם בסבב הבא".

שי חגג', ראש המועצה האזורית מרחבים: "בשנה האחרונה ספגנו אלפי רקטות, הבת שלי בת 12 נכנסה לממ"ד בסבב האחרון והקיאה מיד, זה אחרי שהיא קיבלה טיפול, אבל לפי ההגדרות אנחנו לא בעוטף. הגיע הזמן שירחיבו את העוטף, תזכרו מה אנחנו עוברים בדרום ותפסיקו לחתוך את זה ב-7 קילומטר, אשקלון וב"ש ומרחבים זה אותו דבר".

ח"כ שלמה קרעי: "לצערנו טווח הטילים הורחב בסבבים האחרונים, אך טווח הפיצוי נותר כשהיה. אנחנו צריכים לפעול בכל כוחנו כדי שהאזורים שגם מעבר ל-7 הקילומטרים, יהיו הקלות, גם אם לא בזהה להטבות המס של ה-7 קילומטר".

לילי בורוכוב, סמנכ"לית לשכת ארגוני העצמאים והעסקים: "הסבבים הפכו קבועים, רגיעה היא דבר חריג. העסקים הקטנים לא יכולים להסתפק ב-370 ₪ פיצוי ליום, זה לא מתקרב להפסדים".

ח"כ אלון שוסטר: "האינטנסיביות וההמשכיות גורמת לזעזועים משמעותיים ביכולת העמידה לאורך זמן. הוועדה הזו היא משענת אדירה ליכולת להמשיך לעמוד בפני האתגרים. יש אי צדק בין ערים למועצות אזוריות".

ח"כ תמר זנדברג: "המצב הזה לא נפל משמיים, זו מדיניות, יש ממשלה שהביאה אותנו למצב הזה. הממשלה בוחרת במודע לגרור אותנו מסבב לסבב. מה שאנחנו דנים פה, זה המעט של המעט של הפיצוי. הייתי מצפה לרוחב לב, שלא יצטרכו להגיש תביעות. עושה רושם שהמדינה רק רוצה לחזור לשגרה כדי להשאיר את התושבים מאחור".

ח"כ מאיר כהן: "אני מציע שתכניסו להסכם הקואליציוני שהעיר אשקלון תקבל פתרון מידי.

ח"כ פנינה תמנו שטה: "התקנות אושרו לתקופה כ"כ קצרה, כאשר אנחנו במציאות הזו 18 שנה. יש להפוך את הוראות השעה להוראות קבע, ולהסדיר את הנושא הזה. לגבי מרכזי החוסן התחושה שלי שלא מגובר בהרבה תקציבים, העבודה על החוסן האמתי היא בעת שגרה. אני חושבת שלא נכון לאשר את התקנות בהתאם לתאריך שניתן".

ח"כ אורית פרקש הכהן: "אנחנו מגיעים להצבעה עם ווקום של חודשיים בצווים, צריך לוודא שזה לא קורה, לא צריך לאשר צווים בדיעבד בנושאים כאלה".

ניר שוחט, תושב ניר עם: "יש לי ולאשתי מסעדה, אנחנו מעסיקים 60 בני אדם, לא יכול להיות שיגידו לנו שאנחנו מנוע צמיחה ללא פתרון. אנחנו צריכים פתרון מהיר יותר. סגרתי את העסק שלי 7 ימים אבל לא רציף, לכן אני לא זכאי לפיצויים, אני פושט את הרגל בגלל בעיות בתזרים מזומנים".

ח"כ עודד פורר: "דיברנו על הנושא גם בתקנות הקודמות, שאלנו מה על המסעדה ועל הגלידריה? נאשר את התקנות כי אין לנו ברירה, אבל אם לא יבואו פעם אחת עם תקנות שכוללות את העסקים הקטנים כשותפים למערכה הזו ולא כפרה חולבת, לא יעברו פה עוד תקנות".

לאור הדברים ובלחץ ועדת הכספים הזמנית, אושר כאמור מתווה הפיצויים המורחב, בנוסף קבע יו"ר הוועדה הזמנית כי הוועדה תקיים דיונים נפרדים לעניין אשקלון והישובים הנוספים שאינם נכללים בהגדרות ישובי עוטף עזה אך סופגים פגיעות קשות בכל סבב לחימה בדרום. עוד נקבע כי יתקיים דיון נפרד לעניין עסקי המסעדנות באזור הדרום, על מנת לתת מענה הולם גם לעסקים אלה.

השארת תגובה