כיצד ישראלים יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית ואילו מטרות זה יכול לשרת?

פורטוגל
פורטוגל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הרשויות בפורטוגל מאפשרות לישראלים, בתנאים מסוימים, לקבל הקלות לקראת קבלת אזרחות מקומית. לעניין זה יש שורשים היסטוריים. אחרי הכל, פורטוגל, בעקבות ספרד של המאה ה-13, נקטה במדיניות נוראית של גירוש היהודים. כיום, הממשלה החליטה בדיוק בגלל זה, לאשר אזרחות פורטוגלית בתנאי אחד. התנאי הוא שבני המשפחה של מבקש הבקשה היו בפורטוגל וגורשו ממנה, לפני מאות שנים. נבין להלן באיזה אופן ישראלים מן המניין יוכלו לקבל את האזרחות הזאת וכן, אילו מטרות הצעד הזה יכול לשרת.

בודקים את שם המשפחה המקורי

צעד ראשוני ופשוט למדי בדרך לקבלת אזרחות פורטוגלית הינו התייחסות לשם המשפחה. אמנם זהו לא המדד היחיד להוכחת הקשר ההיסטורי לפורטוגל, אבל זה יכול מאוד לסייע. בדקו מה היה בעבר שם המשפחה המקורי של המשפחה, לפני שעלו ארצה ואולי אפילו כמה דורות לאחור. יש שמות משפחה שהיו אופייניים מאוד לקהילות פורטוגל או ספרד. ניתן להיעזר לצורך כך במאגרים מקוונים שבהם קיימים שמות משפחה שהיו מקובלים באותם הימים, בקרב יהודי פורטוגל. חשוב להוסיף ולציין שאין די בהוכחת שם המשפחה ברישומים משפחתיים, למשל תעודות נישואין. לרוב יש צורך בראיות נוספות שיהדקו את הוכחת הקשר בין מבקש האזרחות לבין מקורות משפחתיים פורטוגליים בעבר.

בודקים את ארץ המוצא ומחפשים אסמכתאות

כדי לקבל אזרחות פורטוגלית יש לאתר, כמובן, את המקומות שמהם הגיעו לארץ בני המשפחה. זה יכול להיות משפחת האם או משפחת האב או שניהם. יש לציין כי בדרך כלל לא עלו (או היגרו) מגורשי פורטוגל ישירות לארץ ישראל של אותם הימים. המהגרים שבעצם היו מגורשים עברו בדרך כלל למדינות שהיו באותן הימים מתונות מבחינה דתית ואשר קיבלו שם בזרועות די פתוחות את היהודים. כדאי לחפש אסמכתאות, רשימות, מסמכים המעידים על עליה ממדינות כמו מרוקו או תוניס, ירדן או סוריה, בולגריה או יוון, ברזיל, ספרד, ארגנטינה ועוד. כפי שמלמדת ההיסטוריה, מגורשי ספרד ופורטוגל נפוצו לכל עבר. רבים מהם הגיעו לארצות האסלם. אז מדובר היה במדינות שהעריכו את היהדות ואת היהודים ושררה בהן סובלנות יחסית, בהשוואה לרבות ממדינות אירופה.

משרד שמטפל בקבלת אזרחות פורטוגלית

קבלת האזרחות עצמה תיעשה בקונסוליה הפורטוגלית בארץ, כאשר אין חובה להגיע לפורטוגל או לחתום שם על קבלת הדרכון. את תהליך בקשת האזרחות ילווה בדרך כלל עורך דין ישראלי. עורכי דין ישראלים אשר מקיימים קשרי עבודה עם נוטריונים ועם עורכי דין בפורטוגל יודעים מה צריך לעשות לצורך קבלת אזרחות. הם בקיאים במילוי כל המסמכים עבור לקוחותיהם. הם יודעים למי לפנות בקהילה היהודית של פורטוגל, כאשר נדרשת חוות דעתה. חשוב לציין שהטיפול כולו עשוי לארוך שנה או שנתיים, וזאת במידה והכל מטופל כהלכה, כראוי.

המטרות של האזרחות בפורטוגל

ניתן לציין כמה מטרות שאזרחות בפורטוגל יכולה לשרת. בין היתר, לימודים באירופה, כאזרחים אירופיים. לימודים כאלה נחשבים ליוקרתיים ומתקיימים בכל הפקולטות הרצויות ובמחירים מוזלים לאזרחים. כמו כן, האזרחות מאפשרת לטייל בדבר הכי קרוב ל"עולם ללא גבולות". דרכון אירופאי מאפשר כניסה לכל מדינה בעולם (כמעט), גם למדינות שבהן ישראלים יתקלו בקשיים אם יבקשו ויזה. למעשה, אזרחות כזאת מאפשר כניסה להרבה מדינות לצורך טיול, ללא שום צורך בבקשה לויזה. יתר על כן, אזרחות פורטוגלית מתאימה מאוד לאנשי עסקים ולחברות. עובדים בכירים בחברות עסקיות או יזמים ואנשי עסקים מגלים כי הרבה יותר דלתות נפתחות בזכות דרכון זר. אין קשיים על רקע פוליטי או אחר.

השארת תגובה