ארבעה נחקרו: תקפו משקיפי הליכוד

ארבעה חשודים נחקרו בביצוע הלינץ' במשקיפי הליכוד בקלפי באום אל פאחם ביום הבחירות לפני כחודש. המשקיפים הצעירים הותקפו על ידי תושבי המקום, אשר רדפו אחריהם ברכביהם, נגחו בהם, אחד אף איים עליהם בסכין

חדר חקירות
חדר חקירות

ארבעה חשודים נחקרו לגבי ביצוע הלינץ' במשקיפי הליכוד שהגיעו לקלפי באום אל פאחם ביום הבחירות לפני כחודש. המקיפים הגיעו לקלפי נגישה באום אל פאחם על מנת לממש את זכותם להצביע, אולם שם הותקפו על ידי עשרת מתפרעים. כשניסו להימלט מהמקום ברכבם המשיכו הפורעים לרדוף אחריהם, לנגוח ברכבם ואחד אף איים עליהם בסכין. שמשות הרכב נופצו ורק בנס הצליחו המשקיפים להיחלץ מהמקום.

עו"ד חיים בלייכר שלח מכתב למחלקת החקירות באום אל פאחם, בו תיאר את שאירע. שלושה בחורים צעירים שימשו משקיפים מטעם מפלגת הליכוד בקלפיות בצפון ביום הבחירות. הם הוצאו מהקלפי בה היו בכפר זלפה לאחר שנפוצו שמועות שמשקיפי הליכוד נושאים עמם אמצעי תיעוד. למרות זאת, נשארו במקום עד שעות הערב המאוחרות בתקווה שהעניין יוסדר ויוכלו לחזור לעבודתם, מה שלא צלח.

בשלב זה, סמוך ל22:00 בלילה, פנו המשקיפים למוקד וועדת הבחירות כדי לקבל מידע על קלפי נגישה בה יוכלו לממש את זכות הבחירה שלהם, והופנו לקלפי באום אל פאחם. הצעירים הגיעו בדקות האחרונות של יום הבחירות לקלפי האמורה, אך עוכבו בידי שוטר שעמד בכניסה ודרש מהם תעודות זהות. השוטר לא שעה להסברם כי באו להצביע, והודיע להם שכיוון שאינם תושבי אום אל פאחם הם מעוכבים, והולכים לבלות מאחורי 'סורג ובריח'.

במקביל לדיון עם השוטר החלו להתקהל סביבם מתפרעים, אשר החלו לתקוף את המשקיפים. אחד מהם פנה לשוטר בתחינה שישיב להם את תעודות הזהות ויתן להם להימלט מהמקום, אך השוטר סירב. או אז הגיע שוטר נוסף, הורה לראשון להשיב להם את תעודותיהם והחל לעזור לצעירים להימלט מהמקום, תוך שהמתפרעים תוקפים אותם וחוסמים את המעבר.

המשקיפים הצעירים הצליחו לצאת מהמתחם, אז הבחינו שאחד המתפרעים הוציא מנעלו סכין. אחד מהסובבים צעק לעברם ש'יברחו על החיים שלהם', והם החלו לברוח לכיוון רכבם שחנה כ300 מטר מהמקום, כשהפורעים שבים ומכים בהם.

לאחר שהגיעו לרכב הגיח על אופנוע הפורע אשר שלף קום לכן את הסכין וחסם את רכבם, תוך שרכב נוסף חוסם מהעבר השני. המשקיפים עלו על המדרכה ובכך הצליחו להימלט, תוך שעשרות פורעים ורכבים מנהלים אחריהם מרדף ומנגחים את רכבם מאחור.

המשקיפים התקשרו למוקד המשטרה, והודיעו על כך שהם בסכנת חיים. לאחר נסיעה קצרה הצליחו הפורעים לחסום את דרכם, והחלו לנסות לפתוח את דלתות הרכב, לקפוץ על הגג ולנפץ את שמשות הרכב, שלמרבה המזל היו ממוגני אבנים, מה שעיכב את הפורעים מלבצע את זממם.

בשלב זה ניגש האופנוען, ששלף קודם לכן סכין, וניסה לנפץ את חלון הנהג עם קסדתו, עד שהצליח. נהג הרכב החל בנסיעה לאחור, הדף את הרכבים שחסמו את המעבר והצליח להימלט. באחת הפניות שוב נחסם רכבם של המשקיפים, ועשרות הפורעים ניסו שוב להזיק לרכב ולפתוח את דלתותיו. אחד הפורעים אף הגיע עם מוט ברזל וניפץ את השמשה האחורית.

נהג הרכב הצליח בתושייה נדירה להיחלץ שוב, תוך שהוא דוחף את הרכבים החוסמים, מתפרץ לנתיב הנגדי ונמלט תוך סיכון חיים רב. המשקיפים הגיעו לתחנת משטרת עירון, שם מסרו עדות, הגישו תלונה ואף מסרו לשוטרים סרטון בו נראים פניו של האופנוען שהיה חמוש בסכין.

בסוף מכתבו ביקש עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את אחד המשקיפים לעצור את הפורעים. "מדובר בלינץ' חמור ביורת, תוך ניסיון לרצוח את מרשי וחבריו וסיכון של אזרחים רבים בכבישי אום אל פאחם. אבקש לבצע חקירה מקיפה של הלינץ' ומעצר החשודים שהשתתפו בו. בנוסף, מרשתי התלונן בתחנתכם על השוטר אשר עיכב אותם ללא הצדקה וסיכן את מרשי בהתנהלותו הפושעת. אבקש להעביר את התלונה למחלקת חקירות שוטרים במשרד המשפטים".

כאמור, השבוע נחקרו ארבעה חשודים בביצוע הלינץ', ושניהם מהם שוחררו לביתם תחת תנאים.

עו"ד בלייכר מסר "אנו תקוה שהמשטרה תמשיך ותמצה את חקירת האירוע ותאסוף ככל שניתן ראיות על מנת להעמיד לדין את משתתפי הלינץ'. מיצוי הדין עם התוקפים יעביר מסר של אכיפת החוק וזכות לביטחון האזרחים בכל מקום בארץ".

השארת תגובה