צחי הנגבי: קואליציה עם כחול לבן – בלתי אפשרית

השר צחי הנגבי (הליכוד) שוחח הבוקר (ראשון) עם אילה חסון ב-103FM בראיון הודה כי אינו מעודכן בפרטי המו"מ הקואלציוני.

"אני מתעדכן על המשא ומתן הקואליציוני בדרך כלל דרך התקשורת, כשניהלתי את המשא ומתן עבור אריאל שרון הקפדתי שהדברים יעשו באופן דיסקרטי כי אחרת אין לזה תוחלת.

להערכתי, כל המחלוקות תיפתרנה. ב-48 שעות האחרונות הדורשים מבינים שלא יוכלו לצאת עם כל דרישותיהם ובדרך כלל נמצאות הנוסחאות המתאימות. מעולם לא קרה מצב שהמשא ומתן לא הבשיל לקואליציה כלשהי. אם כחלון לא בפנים, תהיה קואליציה של 61 מנדטים".

קואליציה עם כחול לבן?
"לא אפשרית. הם הגדירו שעם נתניהו הם לא יושבים. התוצאה היא שהם מנסים להכתיב לקואליציה שנבחרה את המנהיג שלהם, זו כמובן התנשאות. במובן המעשי – זה לא יקרה".

שתף אותנו ברצונות האישיים שלך.
"הייתי שר בשבעה משרדי ממשלה. למדתי שבכל משרד יש המון מה לעשות. שמעתי שהשרים רעבים אך אני כבר אחרי ארוחת הבוקר. יהיו הרבה שרים אך לא יודעים אילו משרדים יישארו".

תרצה לקחת חלק בקבינט הביטחוני?
"הייתי בעבר ואשמח גם בעתיד".

מה דעתך על הפנייה של נתניהו לבקש דחייה מהיועץ המשפטי בעניינו?
"פנייה מאוד מוצדקת. מדובר על חמישה חודשים שהם פרק הזמן הסביר של אדם לדון בחומר לעומק ולהציג את גרסתו אחרי שנחשף לסך הראיות והעובדות. זו הדרך האחרונה שנותרת בפני אדם כדי להימנע ממשפט".

מצד אחד צריך שוויון בפני החוק אך יש גם איזשהו תחושה שהפרקליטים של נתניהו מסרבים לקבל את החומר ומישהו כאן מושך זמן. 
"ועדת ההיתרים משתהה, לא מקבלת החלטה ואף מבקשת מנתניהו לחשוף את כלל ההון שלו. אני לא זוכר דברים כאלה בעבר. כשאני הועמדתי לדין היועץ המשפטי איפשר לי לגייס תרומות עבור הייצוג המשפטי שלי וגייסתי חמישה מיליון שקלים, שהם מיליון דולר. לאדם עומדת הזכות לגייס תרומות וכל עוד הכל חשוף זו דרך ראויה".

אתה גם נדרשת להוכיח שהכסף הגיע לעורכי הדין?
"הכסף אפילו לא חנה אצלי. הוא הגיע ישר לעורך הדין יעקב וינרוט. הכל היה שקוף. תורידו את העניינים הללו מסדר היום ותנו לראש הממשלה להיאבק על חפותו כאחד האדם".

בנושא אחר, הזירה בין ארה"ב לאיראן מתחממת.
"יש התפתחות דרמטית אך בדרך הנכונה. התרחיש החיובי ביותר שיכולנו לשאר לעצמנו מתרחש מול עינינו בזכות מדיניות אמריקאית תקיפה כשלפני שנה פרשה מהסכם הגרעין, העצימה סנקציות שמתבררות כמאוד אפקטיביות על המשק האיראני כך שהאיראנים נותרו בדילמה. אם הם פורשים מההסכם כפי שהם מאיימים לעשות התוצאה המעשית תהיה שהם יאבדו את התמיכה של האירופאים, הרוסים והסינים ואם כדי להיחלץ מהמיצר הם ינסו צעד תוקפני כלשהו הם יסתכנו בתגובה מאוד קשה וחסרת מעצורים כפי שאמר היועץ לביטחון הלאומי של ארה"ב ג'ון בולטון".

איפה ישראל בתמונה?
"אנחנו נשארנו ביציע. מעודדים ומאמינים שעושים את הדבר הנכון. אנחנו מקווים שהאיראנים יגיעו אל סף התהום, יבינו שהמשך ההתגרות יוביל לסיום המשטר שלהם ויקבלו על עצמם את הדרישות האמריקאיות".